Brusel 10. decembra (TASR) - Úvodné výsledky prieskumu Eurobarometer 2001 v 13 krajinách kandidujúcich na vstup do Európskej únie, ktoré zverejnila dnes v Bruseli Európska komisia (EK), zreteľne preukázali všeobecnú podporu členstvu týchto štátov v EÚ.
Občania týchto krajín však naďalej pociťujú nedostatočnú informovanosť o EÚ a o procese jej rozširovania. Takmer šesť ľudí z desiatich v kandidátskych krajinách sa domnieva, že členstvo v EÚ by bolo pre ich krajinu dobré a dve tretiny by podporili členstvo svojej vlasti v EÚ aj v referende.
"Tento prieskum ukazuje, že doterajšia stratégia rozširovania bola správna. Perspektíva vstupu už priniesla významné pozitíva, ktoré môžu ľudia v kandidátskych krajinách sledovať a tešiť sa na príležitosti súvisiace s plným členstvom v EÚ," vyjadril sa k výsledkom Eurobarometra 2001 komisár EÚ pre rozširovanie Günter Verheugen.
Úvodné výsledky prieskumu číslo 1, ktorého plná verzia bude zverejnená vo februári až marci 2002, ukazujú, že podpora vstupu do EÚ sa rôzni: od 33 percent v Estónsku a Lotyšsku až po 80-percentnú v Rumunsku. Úroveň podpory v kandidátskych štátoch má výrazne vyššiu tendenciu ako v EÚ. Jedinou krajinou bez prevažnej väčšiny v prospech vstupu je Malta s 53 percentami respondentov, ktorí by hlasovali za prijatie ostrovného štátu do EÚ.
Polovica obyvateľstva štátov uchádzajúcich sa o vstup do EÚ má o únii pozitívnu mienku a len 18 percent tvrdí, že EÚ vytvára negatívny dojem. Je to o niečo lepší výsledok, ako priniesol prieskum Eurobarometra medzi občanmi EÚ, kde v priemere 42 percent respondentov malo pozitívnu mienku o EÚ a 18 percent negatívnu. Bulhari a Rumuni vnímajú EÚ najpozitívnejšie. Naopak Malta je jedinou krajinou, kde traja z desiatich ľudí majú na EÚ negatívny názor.
Až 97 percent opýtaných považuje EÚ za najznámejšiu medzinárodnú organizáciu v kandidátskych krajinách, avšak povedomie o jej inštitúciách je menej rozšírené: 72 percent respondentov už počulo o Európskom parlamente a 60 percent o Európskej komisii. V členských štátoch dosahuje informovanosť o týchto dvoch inštitúciách 89 a 77 percent.
Viac ako šesť z desiatich ľudí v uchádzačských krajinách dôveruje EÚ. Ide o vyššiu úroveň dôvery ako u občanov EÚ (41 percent). Najvyššia dôvera je v Rumunsku (74 percent) a Bulharsku (72 percent). Občania Turecka (34 percent) a Malty (35 percent) majú výraznejší sklon nedôverovať EÚ.
Deväť z desiatich ľudí žijúcich v kandidátskych krajinách už počulo o úsilí svojej krajiny stať sa členom EÚ. Väčšina ľudí však pociťuje nedostatočnú informovanosť o procese vstupu svojej vlasti alebo rozširovania EÚ. Len 28 percent opýtaných tvrdí, že sú o rozširovaní dobre informovaní a 29 percent respondentov pociťuje nedostatočnú informovanosť o procese vstupu svojej krajiny.
V odpovediach na otázku, ako by respondenti hodnotili súčasnú rýchlosť procesu vstupu svojej krajiny do EÚ, zaznamenal prieskum veľké rozdiely. V Turecku 39 percent charakterizovalo tento proces ako "strnulý", zatiaľ čo 22 percent obyvateľov Malty sa domnievalo, že proces vstupu ich krajiny "prebieha najrýchlejším možným tempom". Obyvateľom Estónska a Malty sa dokonca zdá, že tento proces "beží rýchlejšie, ako by chceli". Na druhej strane, respondenti v Turecku a Rumunsku ho považujú za "oveľa pomalší, ako by si želali".
Cieľom prieskumu Eurobarometra v kandidátskych krajinách je zhromaždiť informácie z budúcich členských štátov spôsobom, ktorý umožní priame porovnanie so štandardným Eurobarometrom realizovaným v členských štátoch EÚ. Vďaka tejto novej metóde EK získava schopnosť poskytnúť ľuďom v rozhodujúcich funkciách, ale aj širokej verejnosti mienkotvorné údaje, ktoré pomáhajú pochopiť podobnosti a odlišnosti medzi EÚ a kandidátskymi štátmi.
Eurobarometer bude v kandidátskych krajinách nepretržite sledovať podporu členstva v EÚ. Prvý prieskum sa uskutočnil v októbri 2001 medzi viac ako 12.000 občanmi z 13 uchádzačov o členstvo v EÚ.