Pri diskusiách o územnom členení Slovenska zástancovia modelu 8+8 (teda ponechať súčasné kraje a na ich území vytvoriť aj regionálne samosprávy) argumentujú často tým, že tento model je lacnejší ako model 12+12. Splnomocnenec vlády pre reformu VIKTOR NIŽŇANSKÝ tvrdí, že nemajú správne čísla.
Prečo hovoríte, že čísla zástancov modelu 8+8 nevystihujú realitu?
„Rezorty vypracovali projekty, ktoré nerešpektujú zásady koncepcie decentralizácie. Pri prepočtoch sa však ministerstvo financií opieralo práve o tieto projekty, preto ani predložené finančné porovnanie nemôže seriózne posúdiť navrhovanú zmenu.“
Čo konkrétne skresľuje čísla?
„Predložený materiál sa nezaoberal celým modelom verejnej správy, ale iba miestnou štátnou správou a samosprávou VÚC. Navyše materiál nerešpektuje jeden z cieľov reformy - racionalizáciu, teda zníženie počtu zamestnancov vo verejnej správe.
V októbri prerokovala vláda materiál o výdavkoch na reformu verejnej správy, v ktorom boli uvedené aj rezervy pri posudzovaní výdavkov, čo sa v materiáloch, o ktorých sa diskutuje, vôbec nezohľadňuje, a len sa prihliada na požiadavky rezortov.“
Ako je možné, aby spravovanie viacerých regiónov bolo lacnejšie než správa menšieho počtu?
„Keby sa to malo porovnať objektívne, treba vziať do úvahy dva komplexné modely.
Prvý presadzuje SDĽ a SOP: 8 krajov + 79 okresov + 45 detašovaných pracovísk okresných úradov + jestvujúce úrady špecializovanej štátnej správy + 8 nových úradov samosprávy VÚC + 2881 úradov miestnej samosprávy.
Druhý model navrhujeme my: 12 úradov krajského prednostu + úrady špecializovanej štátnej správy (rozšírené o 6) + 12 nových úradov samosprávy VÚC + 2881 úradov miestnej samosprávy.“
Môžete jednoznačne povedať, že váš model je lacnejší?
„Som presvedčený o tom, že tento model nielen viac priblíži výkon právomocí k občanovi, ale napriek určitým jednorazovým výdavkom je dlhodobo efektívnejší aj finančne.“
Ako si vysvetľujete, že niektoré stranícke štruktúry na úrovni krajov podporujú model 8+8?
„Je pochopiteľné, že administratívne štruktúry chcú menej väčších celkov, lebo tie im garantujú zachovanie väčšej moci na území.“
Do akej miery je finančná náročnosť modelu rozhodujúca pri jeho schvaľovaní?
„Vláda sa dohodla na tom, že zmena územného členenia sa navrhne na základe vyhodnotenia 14 kritérií, pričom náklady na zmenu sú iba jedným z nich. Pre územné členenie nie sú rozhodujúce.“
PETER KUNDER