Iracký chlapec z Fallúdže ukazuje nábojnice, ktoré nazbieral, keď americkí spojenci získali kontrolu nad väčšinou mesta. FOTO - REUTERS
BAGDAD - Americkí vojaci mali včera pod kontrolou takmer všetky štvrte v odbojnej Fallúdži. Povstalci sa držali ešte v niektorých južných častiach mesta.
Poslednú baštu stúpencov al-Káidy a jej spojenca Abú Zarkávího pomenovali vojaci podľa newyorskej štvrti Queens. Ozbrojenci tam útočili na americké tanky protipancierovými granátmi. Sporadické nepokoje vypukli aj v iných častiach mesta. Strieľalo sa pri mešite v severozápadnej časti Fallúdže. Na internete sa včera objavila zvuková nahrávka údajne so Zarkávího výzvou, aby radikáli pokračovali v bojoch. Jej autentickosť nebola potvrdená.
V ďalšom odbojnom meste Mosúl povstalci vystupňovali tlak. V meste a jeho okolí nebolo vidieť amerických vojakov ani príslušníkov irackej polície a národnej gardy. Americké sily, ktoré ešte do štvrtka večera kontrolovali štyri z piatich mosulských mostov, sa stiahli z mesta. Ozbrojenci sa snažia otvoriť druhý front, aby povolili tlak na Fallúdžu. V meste Tádží, 20 kilometrov severne od Bagdadu, zostreli ozbrojenci americký vrtuľník. Ide už o tretí vrtuľník zostrelený tento týždeň.
Od pondelka, keď Američania začali masívnu ofenzívu, vo Fallúdži zahynulo 22 amerických a 5 irackých vojakov. Zranených je vyše 170 vojakov. Na povstaleckej strane sa odhaduje okolo 600 mŕtvych a desiatky zajatých. "Americkí dôstojníci tvrdia, že civilné straty sú malé, ale miestni obyvatelia hovoria o viacerých prípadoch, keď civilistov zabil šrapnel alebo bomba," napísal Reuters. Po zásahu šrapnelom napríklad zomrel na vykrvácanie 9-ročný chlapec, pretože ho nestihli dopraviť do nemocnice. "Každý, kto je vážne zranený, pravdepodobne zomrie, pretože tam nie sú lieky a nemôžu sa dostať k doktorovi," hovorí dobrovoľník z irackého Červeného polmesiaca Abdul-Hamíd Salim.
V meste nie je voda ani elektrina už niekoľko dní. Obchody s potravinami sú zatvorené. Humanitárne organizácie vyzvali americké jednotky, aby im dovolili roznášať v meste potraviny, lieky a pitnú vodu. Po piatich dňoch bojov mesto pripomína rumovisko. Iracký Červený polmesiac už požiadal ministerstvo vnútra, aby ho vpustili do mesta. Podľa armádneho hovorcu, má povolenie pomáhať utečencom z mesta, nevedel však povedať, či majú povolený vstup do Fallúdže.
(reuters, čtk, tasr)