.
Ruža šípková (Rosa canina L.) rastie na stráňach, pasienkoch, medziach, na okraji lesov a šľachtená ruža jabĺčková odrody Karpatia i v záhradách. Šípky dozrievajú obvykle už v októbri, ale zberať ich možno až do príchodu silných mrazov. V domácnostiach sa používajú na výrobu marmelády a vína. Zo zdravotného hľadiska sú najvzácnejšie sušené šípky, ktoré sa používajú na prípravu čajov.
Majú vysoký obsah vitamínu C (najvyšší zo všetkých druhov ovocia), značný obsah vitamínov skupiny B, provitamínu A, dieteticky cenných minerálov aj farbív. Pôsobia protizápalovo a povzbudzujú obranyschopnosť organizmu proti infekčným chorobám (chrípka), proti "šerosleposti", kožným chorobám, regulujú činnosť žalúdočno-črevného traktu. Majú tiež močovopudné účinky, pôsobia liečivo pri chorobách močového mechúra a obličiek, pri artérioskleróze, astme, neurózach a ďalších ochoreniach. Znižujú krvný tlak.
Jarabina vtáčia (Sorbus aucuparia L.) rastie v bežnej forme v nížinách, ale najmä vo vysokohorských polohách. V súčasnosti sa pestuje aj plantážnicky, a to odroda jarabiny Moravská sladkoplodá, nazývaná pre vysoký obsah vitamínu C "citrónovník severu". Bežná forma jarabiny vtáčej má horké plody (malvičky), ktoré sa však po namrznutí zmenia tak, že ich možno konzumovať. Vyrába sa z nich kompót, marmeláda, rôsol, mušt, víno, presladené ovocie a destilát. V ľudovom liečiteľstve sa používajú čerstvé a konzervované plody pri hypertónii, chudokrvnosti, artérioskleróze, ochoreniach horných dýchacích ciest a hnačkách.
Trnka (Prunus spinosa L.) rastie najmä na okrajoch lesov a na medziach. Plody sa zberajú až po prvých mrazoch, keď sa zmierni ich trpká chuť. Možno z nich pripraviť také isté výrobky ako z jarabiny. Liečivú schopnosť majú najmä v sušenom stave. Úspešne pomáhajú najmä pri chorobách močových ciest, hnačkách, žalúdočnej slabosti a na zlepšenie krvného obehu.
V niektorých lokalitách možno ešte zberať aj plody planých jabloní a hrušiek. Dosahujú väčší liečivý efekt ako ušľachtilé jablká a hrušky. Pre vysoký obsah minerálnych látok a vitamínov majú posilňujúci a antibakteriálny účinok. Uplatňujú sa pri obezite, reumatizme, močových kameňoch, pri vysokom krvnom tlaku a povolené sú aj pre diabetikov.
Lieska obyčajná (Cokylus avellana L.) má plody (oriešky), ktoré sú veľmi výživné a priaznivo pôsobia na nervovú sústavu. Plnia tiež regulačnú a regeneračnú funkciu. Odporúčajú sa i obéznym ľuďom a diabetikom. Listy liesky obyčajnej sa používajú na prípravu močovopudných čajov, pri liečbe kŕčových žíl a poruchách krvného obehu.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.