Niektoré druhy ovocia sú vhodné na konzumáciu až po prvých mrazíkoch. V záhrade sú to mišpule. Mrazivá noc premení ich tvrdé plody nepríjemnej chuti na sladkú pochúťku cestovej konzistencie. A to je optimálna zrelosť na jedenie i spracovanie, pretože plody začnú rýchlo zahnívať. Náhradou mrazivých nocí môže byť aj mraznička, v ktorej môžeme plody uchovať dlhšie. Aj trnky rastúce vo voľnej prírode zlepšuje mráz. Mäknú a strácajú trpkú chuť. Plody sú vhodné na prípravu muštov, štiav, likérov a šťava posilňuje imunitný systém.
Jedlé gaštany dobre znášajú naše klimatické podmienky, lebo sú odolné proti mrazu. Dobrý rast stromov výrazne ovplyvňuje pôda. Nevhodné sú pôdy ťažké, ílovité a s vyšším obsahom vápna, na čo drevina reaguje žltnutím listov. Ideálne sú hlboké, dobre prevzdušnené pôdy s neutrálnou reakciou. Staršie stromy sú mohutné a dávajú bohatú úrodu, ak majú v blízkosti vhodného partnera. Samčie a samičie kvety na nich nerozkvitajú súčasne, preto treba pestovať najmenej dva stromy.
Kvitnúce kalanchoe predávajú v obchodoch celý rok, ale iba správnym ošetrovaním predĺžime čas kvitnutia tejto rastliny na viac týždňov. Hlavnou zásadou je kalanchoe neprihnojovať, kým kvitne. Po odkvitnutí hnojíme nízkymi dávkami raz za dva až štyri týždne. Puky znovu nasadí približne o pol roka. Keďže ide o rastlinu krátkeho dňa, kvety zakladá len vtedy, ak osem hodín svetla strieda šestnásť hodín tmy. Počas dlhších dní ju preto zakrývame nepriesvitným kartónom alebo nádobou z čierneho plastu.
Araukária rôznolistá rastie rovnomerne, ak ju pravidelne otáčame. Treba ju však otáčať celý rok asi v týždňových intervaloch. Toto opatrenie môžeme úspešne uplatniť aj pri ostatných druhoch izbových rastlín (napríklad pri difenbachii). Araukária si vyžaduje nižšiu teplotu prostredia, dobre sa vyvíja len v mierne teplých miestnostiach.
Šok chladom podporuje kvitnutie. Izbové azalky podobne ako všetky "letnené" rastliny prenesieme v jeseni do chránených priestorov. S presunom sa však neponáhľame, pretože pôsobenie chladu v jesennej noci podporuje nasadenie kvetných pukov. Hranica medzi chladom a mrazom je však veľmi malá, vývin teplôt preto sledujeme, aby azalky nevymrzli. (pav)