Radí právnik JUDr. Jozef Novák Dňa 31. 12. 2001 bol nie z mojej viny ukončený pracovný pomer a 1. 1. 2002 som bol evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný. Keďže som celý život pracoval v obchode, začal som súkromne podnikať v mojom odbore. V júli tohto roku som si otvoril malú predajňu, kde pracujem až dosiaľ. Žiaľ, po zaplatení nájomného, poplatkov do poisťovní a inkasa mi neostane takmer žiadny príjem (ani životné mimimum). V septembri tohto roku som dovŕšil 60 rokov a do riadneho dôchodku mi chýba ešte 9 mesiacov. Môžem požiadať o predčasný dôchodok? Môžem poberať predčasný dôchodok a zároveň podnikať? Ako je to v mojom prípade s poberaním dávok z úradu práce?
F. Č.
Pri odpovedi na vašu otázku treba vychádzať zo základných predpisov upravujúcich okruh právnych vzťahov vznikajúcich v oblasti sociálneho poistenia, ako aj organizáciu sociálneho poistenia. Týmito predpismi sú v súčasnosti zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len "ZSP") a po zrušení zákona č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti, s účinnosťou od 1. 2. 2004 zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti. Z tohto pohľadu je namieste vysporiadať sa s podmienkami vzniku nároku na jednotlivé dávky, t. j. vo vašom prípade so vznikom nároku na starobný dôchodok, resp. predčasný starobný dôchodok a nároku na dávku v nezamestnanosti (a ich prípadným súbehom), ako aj výkonom podnikateľskej činnosti.
* * *
Podľa ustanovenia § 13 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. sa z dôchodkového poistenia poskytujú dôchodkové dávky, konkrétne starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok. Podmienky vzniku nároku na starobný dôchodok upravujú ustanovenia § 60 a nasl. zákona o sociálnom poistení. Ako správne uvádzate, nárok na starobný dôchodok vám pri splnení ostatných podmienok vznikne v súlade s ustanovením § 65 ods. 2 ZSP pripočítaním deviatich mesiacov k veku 60 rokov.
* * *
Nárok na predčasný starobný dôchodok vám podľa ustanovenia § 67 ZSP vznikne, ak ste boli dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a zároveň suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého by ste požiadal, o jeho priznanie, bude vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon č 601/2003 Z. z. o životnom minime (v súčasnosti predstavuje 1,2-násobok životného minima čiastku 5496 korún pre jednu plnoletú fyzickú osobu). Zároveň je v zmysle ustanovenia § 69 ZSP vylúčený súbeh nároku na starobný a predčasný starobný dôchodok.
Čo sa týka nároku na poberanie dávky v nezamestnanosti, základnou podmienkou pre jej poberanie je zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie podľa § 33 a nasl. zákona č. 5/2004 Z. z. a § 104 a nasl. ZSP.
Vzhľadom na vašu otázku však treba povedať, že súbeh nároku na poberanie starobného dôchodku a dávky v nezamestnanosti je logicky vylúčený, čo priamo vyplýva aj z ustanovenia § 105 ods. 2 ZSP, podľa ktorého nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká vždy dňom vyradenia poistenca (osoby) z evidencie nezamestnaných občanov alebo dňom priznania starobného dôchodku. Nárok na dávku v nezamestnanosti nevzniká tomu, kto splnil podmienky nároku na starobný dôchodok. Analogicky z toho možno vyvodiť rovnaký záver aj pre súbeh dávky v nezamestnanosti s predčasným starobným dôchodkom.
Vo vzťahu k výkonu podnikateľskej činnosti popri poberaní predčasného starobného dôchodku, resp. starobného dôchodku vám nič nebráni naďalej vykonávať podnikateľskú činnosť bez toho, aby to malo dosah na výšku vášho dôchodku.
Naopak, v prípade, ak budete popri vzniku nároku na starobný dôchodok vykonávať aj inú zárobkovú činnosť, môžete dosiahnuť zodpovedajúce percentuálne navýšenie vášho dôchodku v závislosti od modelu, pre ktorý sa rozhodnete. Bližšie by vám však mali poradiť v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.