Na sebe má staré ušmudlané tričko, na hlave šiltovku, z ktorej trčia dlhé šedivé vlasy, na očiach nemoderné okuliare a na rukách palčiaky. Šesťdesiattriročnému Tonymu Mendezovi, bývalému agentovi CIA, trvalo na nedávnej konferencii vo washingtonskom Múzeu špionáže len minútu, kým sa premenil na vierohodného bezdomovca.
Práve Mendez, ktorý mal v CIA na starosti prestrojenia agentov, pomohol v roku 1979 k oslobodeniu šiestich diplomatov zajatých v Teheráne. Pri oslobodzovacej akcii ich vydával za hollywoodsky filmový štáb.
Mendez so svojou manželkou Jonnou, tiež bývalou agentkou, vyzerajú ako celkom obyčajný pár dôchodcov. Nikomu by nenapadlo, že za posledných tridsať rokov vymysleli prestrojenie pre stovky amerických agentov a ich spolupracovníkov v zahraničí. Často pritom riskovali životy.
"Je to nádherné sedieť nerušene na ulici. Nikto sa s vami nerozpráva, nikto sa vám nedíva do očí," vysvetlila výhody "bezdomoveckého" prestrojenia Jonna. Špiónky si však podľa nej dávajú záležať skôr na tom, aby svojím zjavom oslňovali. "Na večierkoch sa muži radšej rozprávajú s krásnymi ženami. Je to jednoducho tak," hovorí na základe vlastnej skúsenosti elegantná Jonna, ktorá pôsobila ako tajná agentka v Nemecku či v Indii. Aj jej špecialitou boli preoblečenia.
Tony napríklad zahral úlohu starenky s palicou prechádzajúcej sa po moskovských uliciach. K úteku vraj pomohol 150 ľuďom z bývalého Sovietskeho zväzu.
A ako sa dostal k svojmu povolaniu? Spomína, že keď mal 25 rokov, odpovedal na inzerát "armáda hľadá kresliča". So svojím budúcim zamestnávateľom sa stretol v Colorade v hotelovej izbe so zatiahnutými žalúziami. "Bol som do toho jednoducho vtiahnutý," hovorí Mendez bez rozvádzania ďalšieho vývoja.
Začínal s výrobu falošných dokladov, potom prešiel na prestrojenia. Jonna mala najprv na starosti tajné fotografovanie. Podobne ako James Bond fotila prístrojom skrytým v miniatúrnych predmetoch, napríklad v rúži.
Správny agent, ktorý chce v okamihu zmeniť identitu, musí so sebou nosiť potrebné kusy oblečenia a doplnky. Len tak sa šarmantná žena môže pomocou šiltovky, falošných fúzov a športových topánok zmeniť na nedbalo oblečeného džentlmena. Samozrejme, pod sukňou musí mať oblečené nenápadné nohavice vyhrnuté ku kolenám, ktoré pridŕža spínací špendlík. A nesmie tiež zabudnúť na okuliare a cigaretu. Svoju úlohu hrá každý detail.
Ako však hovorí Mendez, nezáleží len na kostýme, agent musí vedieť danú osobu aj dobre zahrať. "Keď som ešte pracoval v CIA, posielal som čerstvo preoblečených agentov do kaviarní alebo do obchodu, aby si na novú identitu zvykli a získali istotu," spomína Mendez, ktorý je na dôchodku už od roku 1990 a za ten čas napísal o svojom pôsobení v CIA aj niekoľko kníh.