Už vyše dvadsať rokov v tomto dome dobrovoľne žijú a tvoria umelci s duševnými poruchami z celého Rakúska. Komunita gugginských výtvarníkov je v umeleckej brandži značkou originality a kvality. Za posledných pätnásť rokov mali viac ako dvesto výstav po všetkých kontinentoch. Zariadenie vedie psychiater Johann Feilacher (na snímke), ktorý bude 2. decembra o 18.00 h v Lige za duševné zdravie v Bratislave v Petržalke premietať film o jedinečnom gugginskom projekte. FOTO - ARCHÍV
Akí sme? Čo cítime? Prečo sa bránime dotykom? Čo nás trápi? Prečo sa bojíme a prečo sme zlí? Čo sa bojíme prezradiť a prečo?
Niekedy slová nestačia a zlyhávajú všetky postupy. Vtedy môže pomôcť liečba umením.
"Každý človek vedome niečo tají pred svojím okolím. Keď rozpráva, takmer vždy podvedome volí, čo povedať a čo nepovedať, aby sa necítil ohrozený. U človeka s psychickou poruchou to môže byť zvlášť dôležité," hovorí psychologička PhDr. Romana Krasulová, ktorá sa v Psychiatrickej nemocnici v Pezinku zaoberá arteterapiou.
Každý, či chce alebo nie, má istú slovnú cenzúru a obrazy sú lepším a presnejším výrazovým prostriedkom ako slová. V kresbe a obraze sa často potláčané veci a obsahy prelomia a vyjdú na povrch.
Arteterapeut je človek, ktorý má vzdelanie na to, aby tie skryté obsahy nachádzal a dešifroval.
Arteterapia sa používa nielen ako pomocná metóda v psychoterapii, ale aj ako hlavná terapeutická metóda pri liečbe niektorých vážnych psychických porúch. "Pomáha im vniesť do ich rozhádzaného sveta štruktúru a poriadok. Mnohí pacienti pociťujú úľavu zo svojej úzkosti, keď napríklad nakreslia svojho 'nepriateľa, prenasledovateľa'. Vypudia to zo seba a získajú tak nad ním určitú kontrolu," hovorí PhDr. Dorota Uhrová z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.
"Kresby vzniknuté v arteterapii nehodnotíme na základe ich umeleckého či technického zhotovenia. Dôležité sú pocity a vzťahy, ktoré sú v nich ukryté. Často je to vzácna cesta, ako spoznať niektoré svoje pocity, problémy, ale aj silné stránky, ktoré si predtým neuvedomoval," hovorí psychologička Hana Javorská z denného psychiatrického stacionára Hestia v Bratislave.