Hollywoodsky herec Leonardo DiCaprio oslávil vo štvrtok tridsiate narodeniny. Narodil sa v Los Angeles rodičom taliansko-nemeckého pôvodu, ktorí sa krátko po jeho narodení rozviedli. Herectvu sa začal venovať už počas štúdia na strednej škole. Prvýkrát sa objavil v televíznej reklame ako štrnásťročný. Jeho slávu odštartoval v roku 1993 film Čo žerie Gilberta Grapa, v ktorom stvárnil úlohu mentálne postihnutého chlapca. Bol za ňu nominovaný na Oscara za najlepší vedľajší herecký výkon aj na Zlatý glóbus a získal za ňu Cenu chicagskych filmových kritikov. Režisér Steven Spielberg o jeho výkone neskôr povedal: "Vtedy som netušil, kto Leo je, a na chvíľu som skúšal sám seba oklamať, že obsadili naozaj mentálne zaostalého mladíka." V roku 1996 nasledovala postava Rómea vo filme Rómeo a Júlia, ktorá mu priniesla Strieborného medveďa pre najlepšieho herca na filmovom festivale v Berlíne. Post superhviezdy získal v dráme Titanic. Po ňom nasledovali o niečo menej úspešné filmy ako Muž so železnou maskou, Chyť ma, ak to dokážeš či Gangy v New Yorku. DiCaprio žije štyri roky s brazílskou modelkou Gisele Bündchenovou, za ten čas sa však už viackrát rozišli. Príčinou bola vraj vždy DiCapriova búrlivosť a neviazanosť.
Edwardsovej manželke zistili rakovinu
Minulý týždeň diagnostikovali 55-ročnej Elizabeth Edwardsovej, manželke amerického demokratického kandidáta na viceprezidenta, rakovinu prsníka. Dozvedela sa to práve v deň, keď John Edwards a prezidentský kandidát John Kerry priznali prehru v súboji s republikánmi Bushom a Cheneym. Elizabeth Edwardsová je bývalá právnička, so svojím mužom má dve deti, Emmu Claire a Jacka. Syn Wade ako šestnásťročný v roku 1996 zahynul pri autonehode. Po tragickej udalosti odišla Elizabeth zo zamestnania a začala sa venovať iba deťom. Právnickú prax opustil aj John Edwards a v roku 1998 úspešne kandidoval do Senátu. V lete oslávili Edwardsovci 27. výročie svadby.
Štyridsiatnička Flockhartová
Štyridsiate narodeniny oslávila vo štvrtok americká herečka Calista Flockhartová, ktorú preslávila najmä úloha právničky Ally McBealovej. Seriál, ktorý sa na obrazovkách objavil v septembri 1997, znamenal pre vtedy 33-ročnú, nie veľmi známu Calistu vstup medzi americkú televíznu smotánku. Herečka s veľkými očami, širokým úsmevom a chudou postavou, musí stále vyvracať reči o tom, že trpí anorexiou. Týmto bojom je však už unavená, a tak v jednom televíznom rozhovore povedala: "Nemám problémy s anorexiou. Ale všetci viete, že anorektičky klamú, pretože sú choré. A tak nemôžem nad klebetami zvíťaziť." Podľa tlače Calistina výrazná štíhlosť spôsobila aj to, že nemohla otehotnieť - v januári 2001 si nakoniec adoptovala syna Liama. Hoci posledný diel Ally McBeallovej odvysielali v Amerike pred dva a pol rokmi a Calista odvtedy nič významnejšie nenakrútila, stále je vďačným objektom médií a fotografov. Má na tom zásluhu aj jej vzťah s hollywoodskou legendou Harrisonom Fordom. Vlani dostala od neho na narodeniny náhrdelník s briliantmi a rubínmi za stotisíc dolárov. Zásnubný prsteň od Tiffanyho, ktorý jej Harrison venoval v decembri 2002, stál trikrát toľko.
Calista vyštudovala na univerzite v New Jersey, potom sa presťahovala do New Yorku, kde sa živila ako lektorka aerobiku aj ako čašníčka.
Cat Stevens získal "Nobela Nobelov"
Britský spevák Cat Stevens, ktorý takmer pred troma desaťročiami konvertoval na islam, zmenil si meno na Yusuf Islam a namiesto koncertnej scény sa sústredil na zakladanie islamských vzdelávacích zariadení, prevzal v stredu v Ríme ocenenie Man for Peace Award. Cenu, známu ako Nobel Nobelov, mu udelili na 5. stretnutí laureátov Nobelovej ceny mieru za angažovanosť vo veciach mieru, zmierenia medzi národmi a boja proti terorizmu. Mestská rada Ríma a Gorbačovova nadácia vyzdvihli aj humanitnú pomoc Cata Stevensa tisíckam detí v krízových regiónoch. Cat Stevens sa narodil v Londýne ako Steven Demetri Giorgiou, je potomkom cyperských Grékov. S megahitmi ako Wild World, Moonshadow či Morning has Broken patril v 60. a 70. rokoch medzi najväčšie hviezdy hudobnej scény. Po celom svete predal asi 50 miliónov hudobných nosičov.
Zomrel Jaroslav Svěchota
V pondelok zomrel vo veku 63 rokov bývalý námestník SIS Jaroslav Svěchota, ktorý bol po odchode Mečiarovej vlády vo viacerých prípadoch obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, podvodu a iných trestných činov. Kariéru začal ešte počas totalitného režimu v Štátnej bezpečnosti. V Slovenskej informačnej službe (SIS) zastával po nástupe Ivana Lexu v roku 1995 post šéfa kontrarozviedky, neskôr sa stal námestníkom riaditeľa. Po prvom nástupe Dzurindovej vlády odišiel zo SIS a pôsobil ako advokát. V júni tohto roku ho Krajský súd v Bratislave uznal vinným zo sprenevery 11 miliónov korún a odsúdil na dva roky väzenia s podmienečným odkladom päť rokov. Začiatkom októbra ho hospitalizovali v nemocnici na Kramároch, kde sa mal podrobiť operácii chrbtice. V minulosti prekonal niekoľko ťažkých infarktov a klinickú smrť.
Zomrel Emlyn Hughes, bývalý anglický futbalový reprezentant
Vo veku 57 rokov zomrel v utorok na následky mozgového tumoru bývalý hráč Liverpoolu a anglický futbalový reprezentant Emlyn Hughes. Dvadsaťtrikrát bol kapitánom anglickej reprezentácie, Liverpool doviedol k dvom európskym titulom a získal 62 medzinárodných pohárov.