Mníchov 10. decembra (TASR) - Heslo revoltujúcej študentskej mládeže z polovice 60.rokov 20.storočia "Never nikomu nad 3O", dostáva v dnešnom svete v pozmenenom znení "Never nikomu nad 50", akýsi osudový nádych a týka sa vraj polovice nemeckých podnikov.
Podľa všeobecne rozšírenej mienky viac ako polovica firiem prednostne prepúšťa alebo odmieta brať do práce ľudí nad päťdesiatkou napriek tomu, že ide o vysokokvalifikovaných pracovníkov s bohatými skúsenosťami, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Pre veľa zamestnancov vo veku 50 rokov a viac predstavuje strata pracovného miesta nedobrovoľný koniec ich kariéry a vynútený predčasný odchod do dôchodku - a to aj napriek výzvam Európskej komisie, aby členské krajiny EÚ pomáhali týmto osobám pri opätovnom zaradení sa do pracovného procesu.
O to prekvapujúcejšie vyznievajú prvé závery dlhodobej štúdie Medzinárodného ústavu pre empirickú sociálnu ekonómiu (INFES) v Stadtbergene pri Augsburgu. Analýza stavu zamestnancov v 800 firmách v spolkovej krajine Bavorsko ukázala, že až 80 percent podnikateľov nebadá nijaké rozdiely vo výkonnosti mladších a starších pracovníkov.
"Kult mladosti" je rozšírený v prvom rade vo väčších podnikoch. Predstavitelia štvrtiny týchto firiem uviedli, že pri prijímaní do práce uprednostňujú mladých ľudí. Veľká väčšina zamestnávateľov však dáva na rozdiel od rozšíreného názoru prednosť "vyváženému stavu" a za najúspešnejšie pracovné kolektívy považuje skupiny pracovníkov, v ktorých roba mladšie ročníky vedno so staršími.
Sociológovia skonštatovali, že násilné omladzovanie pracovných kolektívov sa podobá "nivočiacim praktikám človeka v predhistorických dobách" , má negatívne dôsledky pre celé národné hospodárstvo a nadmieru zaťažuje sociálne poisťovacie systémy.
Odchodom starších odchádzajú aj celoživotné nezriedka veľmi cenné životné skúsenosti a manažment riskuje, že fabrika, ústav alebo organizácia bude musieť nanovo objavovať to, čo už bolo objavené, stratí tak krok s najnovším vývojom a onedlho aj svoju konkurencieschopnosť. A to všetko kvôli predsudkom o nižšej pracovnej výkonnosti strednej a staršej generácie, ktoré sú - ako ukázali aj prvé výsledky štúdie INFES - absolútne nepodložené a nespravodlivé, uzatvára SZ.