ia sa pohnú dopredu.
Americký prezident George Bush vyjadril Palestínčanom úprimnú sústrasť. "Dúfame, že budúcnosť prinesie palestínskemu ľudu mier a naplní úsilie o nezávislú demokratickú Palestínu, ktorá žije so svojimi susedmi v mieri." Podobne sa vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin.
Britský premiér Blair označil Arafata za symbol palestínskeho národného hnutia. V narážke na dlhé odmietanie uznať existenciu Izraela ocenil Arafatovo rozhodnutie "prijať historické riešenie zahrňujúce vznik dvoch štátov - Palestíny a Izraela".
Nemecký kancelár Gerhard Schröder ľutuje, že sa Arafat nedožil splnenia svojho sna - zvrchovaného a životaschopného palestínskeho štátu.
Austrálsky premiér John Howard, naopak, povedal, že história bude prísne súdiť Arafata za to, že sa v roku 2000 nechytil odvážnej ponuky vtedajšieho izraelského premiéra Ehuda Baraka, ktorý dával Palestínčanom 90 percent z toho, čo žiadali.
Najväčšia moslimská krajina sveta Indonézia vyjadrila smútok a Arafata označila za "hrdinu pre nás všetkých". Holandský minister zahraničia Bernard Bot vyjadril v mene Európskej únie sústrasť Arafatovej rodine i palestínskemu ľudu.
V európskom sídle OSN v Ženeve stiahli vlajku na pol žrde a pápež Ján Pavol II. sa včera modlil za mier na Blízkom východe. Vatikán označil Arafata za "osobnosť veľkej charizmy".
Už včera sa s Arafatom lúčilo Francúzsko, kde v nemocnici pri Paríži zomrel. Francúzsko ho až do konca považovalo za legitímneho predstaviteľa Palestínčanov, a preto sa s ním lúčilo so všetkými poctami. Prezident Jacques Chirac sa poklonil Arafatovej pamiatke a ubezpečil Palestínčanov, že Francúzsko zostáva ich priateľom. (mim, čtk)