Ramalláh včera plakal, radikáli z Hamasu, Islamského džihádu či Hizballáhu sa však pripravovali na boj. FOTO - REUTERS
Smrť Jásira Arafata by mohla znamenať oživenie mierového procesu na Blízkom východe. Samotný fakt, že palestínsky predák už dodýchal, na to nestačí. Môže to však byť zásadný impulz: pre Palestínčanov, Izrael aj celý Blízky východ.
Palestínčania
Palestínčania dostali šancu vybrať si vo voľbách lídra, ktorý ich bude zastupovať. Ak by sa na palestínskych územiach skutočne konali voľby tak, ako to ukladá ústava, a zabezpečilo by sa, aby mohol kandidovať viac ako jeden kandidát, bola korektná kampaň a k voľbám by sa napriek izraelskej prítomnosti na sporných územiach dostali všetci Palestínčania, bolo by to len dobre. Nikto však zatiaľ nevie odhadnúť, či je na to palestínska politická špička pripravená.
Posledné zmeny ukazujú skôr na problémy. Šéfom Arafatovej politickej strany Fatah sa stal zástanca tvrdej línie Farúk Kadúmí. Ten odmieta mierové dohody z Osla, je výrazným antisemitom a tvrdí, že Izrael Arafata otrávil. Tým sa pridal na stranu teroristických hnutí, ktoré však majú také tvrdenia bežne v agende. Prvé interview v novej funkcii navyše poskytol televízii Manar, ktorú financuje Hizballáh.
Na druhej strane rýchlosť, s akou si palestínski lídri rozdelili Arafatove kompetencie, môže podľa analytikov naznačovať, že na palestínskych územiach sa končí vláda jedného muža. Palestínski novinári však hovoria, že rozdelenie moci bolo síce rýchle, zato však dramatické.
Izrael
V novej situácii je aj Izrael. V prvom rade musí vyčkávať, s čím príde nové vedenie. Odchodom Arafata odíde aj argument, že medzi Palestínčanmi nie je partner na rokovanie o mieri.
Izraelčania sa striktne vyhýbajú náznakom, kto vo vedení palestínskej samosprávy by im vyhovoval. Taký človek by totiž rýchlo skončil.
Izraelskí diplomati v kuloároch naznačujú, že Izrael by privítal skoré palestínske voľby. "Nemyslíme si, že teraz by boli také zmanipulované ako za Arafata," povedal denníku SME zdroj, ktorý si neželá byť menovaný.
Do nového svetla sa dostáva aj Šaronov plán na odchod z Gazy. Je to čisto jednostranná izraelská záležitosť bez účasti Palestínčanov. Hlavne izraelská ľavica teraz začína tvrdiť, že po Arafatovi bude musieť Šaron do svojich plánov zasvätiť aj Palestínčanov a odchod s nimi koordinovať. Premiér sa aspoň zatiaľ na nič také nechystá.
Blízky východ
Odchod Jásira Arafata môže zmeniť aj pomery na Blízkom východe. Izraelskí aj palestínski analytici však hovoria, že nevedia, ktorým smerom. Ak by sa dostal na čelo Palestínčanov niekto progresívnejší a nespájaný s terorizmom, veľmi by to pomohlo palestínskej veci a mapa Blízkeho východu by sa možno musela prekresľovať. Ak to bude niekto Arafatovho strihu, izolácia Palestínčanov sa prehĺbi a nenájde sa svetový štátnik, ktorý by ich vec tlačil dopredu.
Kto zastupuje Arafata
Palestínčania, ktorí prebrali po Jásirovi Arafatovi tri základné právomoci po palestínskom predákovi a hlave Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP). Rauhí Fattúh - vymenovaný za dočasného palestínskeho prezidenta (do 60 dní by mal zorganizovať nové voľby). Šéf palestínskeho parlamentu. Lojálny voči Arafatovi, vyjadroval však nespokojnosť s reformami. Farúk Kadúmí - zvolený ako šéf hnutia Fatah (vedúca politická a vojenská frakcia v OOP). Jeden zo spoluzakladateľov Fatahu spolu s Arafatom v roku 1965. Odmietol dočasné mierové dohody podpísané s Izraelom v roku 1994. Podporoval obnovené mierové rozhovory s Izraelom. Mahmúd Abbás - zvolený ako predseda OOP. Bývalý palestínsky premiér. Kritický proti násiliu posledných štyroch rokov. Bude predsedať exekutívnemu výboru a rozhodovať o otázkach vojny a mieru s Izraelom.Posledné dni 23. októbra - Arafata prezreli tuniskí a egyptskí lekári potom, čo sa niekoľko dní sťažoval na zdravotné problémy. Konštatovali črevnú chrípku.
27. októbra - Zdravotný stav palestínskeho vodcu sa prudko zhoršil. Opakovane zvracal a nakrátko upadol do bezvedomia.
29. októbra - Arafata previezli do Francúzska, do Fakultnej vojenskej nemocnice Percy na parížskom predmestí Clamart.
31. októbra - Vyšetrenia vylúčili rakovinu krvi i ďalšie život ohrozujúce choroby. Stav palestínskeho vodcu údajne stabilizovaný.
2. novembra - Francúzski lekári vylúčili, že by Arafat trpel leukémiou.
3. novembra - Zdravotný stav palestínskeho prezidenta sa zhoršil, previezli ho na jednotku intenzívnej starostlivosti.
4. novembra - Izraelská televízia oznámila, že Arafat zomrel. Francúzski lekári to popreli s tým, že jeho stav je kritický.
8. novembra - Arafatova manželka Suha protestovala proti návšteve trojice vysokých palestínskych predstaviteľov pri lôžku svojho manžela. Cieľom cesty má byť podľa nej jeho "pochovanie zaživa".
9. novembra - Arafatov stav sa zhoršil, trpel krvácaním do mozgu a potom upadol do hlbšej kómy. Pacienta navštívil na jednotke intenzívnej starostlivosti palestínsky premiér Ahmad Kurája.
10. novembra - Arafatovi zlyhala pečeň a ľadviny. Izraelskí a palestínski zástupcovia sa dohodli, že bude pochovaný v Ramalláhu na západnom brehu Jordánu. Palestínskeho vodcu v nemocnici navštívil vysoký islamský duchovný, imám Tajsír Tamímí.
11. novembra - O3.30 h nášho času Jásir Arafat zomrel vo vojenskej nemocnici v Percy v Clamarte.
(čtk)