Horské rekreačné stredisko pri Rajeckých Tepliciach vybralo na tento účel ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v júni tohto roku.
V septembri však ministerstvo rozhodlo, že domov pre deti utečencov, ktoré sa ocitli bez rodičov, napokon zriadi v Trenčíne. Žilinský úrad však ešte koncom júna s podnikateľkou podpísal zmluvu o budúcej zmluve, v ktorej sa zaväzuje pozemok i s budovou odkúpiť za dohodnutú kúpnu cenu 12,2 milióna korún najneskôr do 10. augusta tohto roku.
Kúpna zmluva však doteraz uzatvorená nebola, majiteľka (ktorá si neželá byť menovaná, jej meno však máme v redakcii) sa preto rozhodla podať na žilinský úrad žalobu vo veci porušenia zmluvy o budúcej zmluve.
V tejto zmluve sa totiž píše, že "účastníci berú na vedomie, že ak do 10. augusta nebude uzatvorená riadna kúpna zmluva a nebudú pripísané finančné prostriedky v kúpnej sume 12,2 milióna, budúca predávajúca sa môže domáhať na súde náhrady škody aj úroku zomeškania".
Úroky z omeškania pritom predstavujú denne viac ako tritisíc korún, čo by za rok predstavovalo viac ako milión korún.
Na uzatvorenie zmluvy čakala aj po uplynutí stanovenej lehoty. "Až som sa zrazu v SME dočítala, že detský domov pre utečencov nebude v mojom zariadení, ale v Trenčíne," hovorí. Teraz už v rekreačnom zariadení býva opäť.
Riaditeľ Úradu práce a sociálnych vecí v Žiline Igor Braniša si myslí, že ich úrad nepochybil. Ministerstvo totiž podnikateľke i úradu poslalo začiatkom júna list, v ktorom žilinský úrad práce poverilo odkúpením rekreačného zariadenia na účel azylového detského domu.
Zmluvu o budúcej zmluve úrad podľa Branišu podpísal na základe tohto poverenia. "Zmluvu sme podpisovali v dobrej viere na základe existujúceho znaleckého posudku.
Po vypracovaní nášho posudku však vyšli najavo nové okolnosti. Sme presvedčení, že sme boli uvedení do omylu, čo sa týka ceny," hovorí teraz Braniša. Pri stanovení znaleckej ceny bola totiž podľa Branišu použitá iná metodika, akou sa oceňujú podnikateľské objekty.
Toto zdôvodnenie však podnikateľka odmieta. Podľa nej si mal úrad v prípade pochybností znalecký posudok vypracovať skôr, ako zmluvu podpísal.
Riaditeľ úradu Braniša sa bráni, že znalecký posudok bol zavádzajúci. "Vzhľadom na nevýhodne určenú cenu potom komisia vybrala iný projekt umiestnenia domovu v Trenčíne," dodal.
Podľa Petra Húsku z tlačového oddelenia ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny vydalo ministerstvo poverenie na základe informácií, ktoré neboli kompletné.
"Riaditeľ úradu Braniša zmluvu podpísal o pár hodín skôr, ako sa bol človek z ministerstva na objekt pozrieť. Zodpovednosť za prípadne prehratý súdny spor bude musieť znášať žilinský úrad," tvrdí Húska. Prioritou pre ministerstvo podľa neho je, že sa "nevhodné a nehospodárne umiestnenie azylového detského domu podarilo stopnúť v poslednej možnej chvíli."
MICHAL PIŠKO