Na korupciu v zdravotníctve dajú viac policajtov

BRATISLAVA - Úrad boja proti korupcii vyčlení viac policajtov na korupciu v zdravotníctve, kde sa ročne točia miliardy korún. "Všade tam, kde je veľký obrat peňazí, najmä verejných, je vysoké riziko pre podvod a korupciu," povedal šéf úradu Jozef Šátek.

BRATISLAVA - Úrad boja proti korupcii vyčlení viac policajtov na korupciu v zdravotníctve, kde sa ročne točia miliardy korún. "Všade tam, kde je veľký obrat peňazí, najmä verejných, je vysoké riziko pre podvod a korupciu," povedal šéf úradu Jozef Šátek.

Na Slovensku na rozdiel od vyspelých krajín podľa neho ešte prevláda jednoduchá forma korupcie, že "pacient príde za lekárom a do ruky mu dá napríklad 10-tisíc za operáciu".

Veľké riziko vznikne podľa policajtov najmä potom, čo sa od januára spustí reforma. "Nehovoríme, že zákony boli pripravované s úmyslom umožnenia podvodného či korupčného správania, ale rozhodli sme sa posúdiť najmä rizikové oblasti," povedal Šátek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z príkladov môže byť oddlžovania nemocníc. Keď sa podobným spôsobom oddlžovali banky, polícia odhalila viaceré podvody. "Veriteľ, cez ktorého sa oddlžujú zdravotnícke zariadenia, má veľa spoločných čŕt so Slovenskou konsolidačnou. Systém nakupovania a predaja pohľadávok je v podstate porovnateľný. Ak sme zistili problémy v Slovenskej konsolidačnej, je predpoklad, že sú aj vo Veriteľovi," povedal.

Polícia si v oblasti zdravotníctva vytypovala deväť rizík, z nich najväčšie predstavuje privatizácia nemocníc. "Slovensko prešlo už dvomi privatizáciami a skúsenosti poukazujú na vysokú pravdepodobnosť ich zneužívania."

Reforma mení nemocnice a zdravotné poisťovne na akciové spoločnosti. "Nad investičnými fondami v čase privatizácie práve pod tlakom finančných skupín stratil štát svoju kontrolu a po ich zmene na akciové spoločnosti došlo k ich vytunelovaniu," porovnáva situáciu Šátek.

SkryťVypnúť reklamu

Úrad boja proti korupcii stále vyšetruje podozrenie z možného korumpovania poslancov finančnými skupinami v čase, keď sa reforma schvaľovala v parlamente.

Minister zdravotníctva Rudolf Zajac iniciatívu úradu víta. "Nejde len o korupciu medzi pacientmi a lekármi, ktorá je podľa môjho názoru na ústupe. Budem rád, ak úrad bude skúmať korupciu aj medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi za uzavretie zmluvy, alebo aj korupciu medzi ministerstvom aj niektorými poskytovateľmi."

Minister tiež upozornil na nebezpečenstvo spojené s predajom nadbytočného majetku zdravotníckych zariadení. "Pri štátnych zariadeniach vždy predávame súťažou," podotkol.

(mož, dro)

Korupcia dnes

Kategorizácia, predpisy, predaj liekov

Polícia sa chce zamerať na praktiky farmaceutických firiem, ktoré sa týkajú organizovania zahraničných zájazdov pre lekárov. Tieto zájazdy sú navonok prezentované ako "odborné semináre či kongresy". Farmaceutická spoločnosť si pritom vynaložené financie spojené s týmito akciami zahŕňa do daňových nákladov.

SkryťVypnúť reklamu

Riziko môžu predstavovať aj lekári, ktorí pacientovi zbytočne predpisujú drahý liek a neupozornia ho, že existuje aj lacnejší.

Korupcia v zdravotníckych zariadeniach

Stáva sa, že lekár pýta priamo v ambulancii od pacienta úplatok za operáciu, pôrod, ošetrenie a aj hospitalizáciu. Polícia už obvinila gynekológa Martina Š., ktorý si v júni 2003 vypýtal úplatok od manžela svojej pacientky desaťtisíc za pôrod.

Príležitosťou na korupciu sú aj poradovníky na operácie, ktoré mali problém korupcie vyliečiť. Ľudia však teraz platia za miesto na poradovníku. Vyriešiť by to mohli verejné čakacie listiny.

Obchodovanie s orgánmi darcov

Táto oblasť ešte na Slovensku nie je dostatočne zmapovaná. Polícia však v minulosti obvinila dvoch patológov Richarda Z. a Jozefa K. z neoprávneného odoberania orgánov a tkanív. Odobrať ich mali zo šestnástich mŕtvych tiel a pokúsili sa ich vyviezť do Česka. Na hraniciach však bol jeden z nich zadržaný.

SkryťVypnúť reklamu

Korupcia zajtra

Predaj akcií nemocníc

Nemocnice a poisťovne sa zo súčasných príspevkových organizácií zmenia na akciové spoločnosti.

Dve poisťovne - Všeobecná zdravotná a Spoločná zdravotná - zostanú v rukách štátu, ostatné sú už dnes súkromné. V štátnych nemocniciach a ústavoch si štát nechá 51 percent akcií, zvyšok bezodplatne prevedie lekárskym fakultám alebo samospráve. Tieto desať rokov nemôžu akcie predávať. Neskôr však áno.

"V čase prerokovávania reformných zákonov niektorí poslanci vyhlásili, že boli kontaktovaní predstaviteľmi finančných skupín, aby podporili najmä tie zákony, ktoré sa týkali zmeny nemocníc a poisťovní na akciové spoločnosti a možnosti predávať akcie nemocníc. Preto sa riziko korupcie a podvodov javí reálne vysoké," povedal šéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek.

SkryťVypnúť reklamu

S privatizáciou zdravotníckych zariadení súvisí trestná činnosť, ktorá prebieha dnes. Vybrané zariadenia na privatizáciu sú najprv rekonštruované a vybavované drahou technikou na náklady štátu. Tieto náklady však nie sú zahrnuté do predajnej ceny.

Činnosť firmy Veriteľ

Nemocnice by mali ísť do transformácie bez dlhov. Oddlžovať ich bude firma Veriteľ. V čase, keď sa rozhodlo o oddlžovaní, nemali nemocnice a poisťovne vypracovaný audit, aby sa zistili skutočné záväzky.

V niekoľkých desaťtisícoch zmlúv o prevodoch pohľadávok podľa Šáteka vzniká reálne riziko, že budú fiktívne. Pri oddlžovaní neboli určené ani prioritné zariadenia, čiže nebol utvorený poradovník veriteľov alebo aspoň zásady, ktorými by sa určilo poradie úhrady pohľadávok.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ten, kto má pohľadávky, neprijme podmienky firmy Veriteľ, je zaradený na záverečnú fázu oddlžovania. Aj to predstavuje korupčné riziko. Minister Zajac povedal, že už dnes Veriteľa kontroluje finančná polícia a tiež NKÚ. Ak k nim pribudne ešte aj Úrad boja proti korupcii, bude mať minister väčšiu istotu, že sa tam nedejú nekalé veci.

V činnosti firmy Veriteľ sú ešte ďalšie problematické body. Neboli určené zásady na výšku tzv. zisku pre túto firmu. Podľa policajných informácií sa pohybujú z istiny pohľadávky v rozmedzí od 8 do 20 percent. Na firmu budú postúpené aj pohľadávky voči neplatičom, pričom nie je určený postup pri stanovení výšky ceny týchto pohľadávok

Identifikačné karty poistencov

Boli zaznamenané prípady, keď naši občania predávali kartičky poistencov robotníčkam z Ukrajiny, ktoré u nás pracovali. Riešením by mohlo byť zavedenie čipových kariet s ochranou proti sfalšovaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Sprenevera európskych fondov

Ministerstvo zdravotníctva bude využívať fondy EÚ. Pri ich čerpaní môže dochádzať k fiktívnemu plneniu a sprenevere účelovo viazaných peňazí.

(dro, mož)

Riziká korupcie v zdravotníctve

  • Proces privatizácie
  • Oddlženie zdravotníctva
  • Korupcia spojená s liekmi, ich kategorizáciou, predpisovaním a priamym predajom v lekárňach
  • Korupcia v zdravotníckych zariadeniach spojená s výkonom operácií a ostatných lekárskych vyšetrení
  • Poradovníky na operácie
  • Nedostatočná ochrana identifikačných kariet poistencov
  • Sprenevera európskych fondov
  • Obchodovanie s orgánmi darcov
  • Vyplácanie pohľadávok lekárňam, zdravotníckym zariadeniam a súkromným spoločnostiam zdravotnými poisťovňami a odpredaj pohľadávok tzv. neplatičov tretím osobám


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 910
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 864
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu