Kontaktné šošovky pokryjú celý rozsah dioptrií

Od začiatku 16. storočia, keď Leonardo da Vinci uvažoval o šošovkách, sa vývoj kontaktnej šošovky zastavil na niekoľkých míľnikoch - pri fúkačovi skla z Wiesbadenu F. E. Müllerovi, ktorý v roku 1887 vybrúsil prvé použiteľné kontaktné šošovky, v roku ...

Od začiatku 16. storočia, keď Leonardo da Vinci uvažoval o šošovkách, sa vývoj kontaktnej šošovky zastavil na niekoľkých míľnikoch - pri fúkačovi skla z Wiesbadenu F. E. Müllerovi, ktorý v roku 1887 vybrúsil prvé použiteľné kontaktné šošovky, v roku 1936 pri optikovi Williamovi Feinbloomovi z New Yorku, ktorý na ich výrobu použil plast, a v polovici 20. storočia pri českom profesorovi Ottovi Wichterlovi, ktorý vyrobil gél, ktorý pohlcoval až 40 % vody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnešné šošovky sa vyrábajú z kvapalného materiálu. Nové technológie možno v budúcnosti umožnia pomocou kontaktných šošoviek napustených liečivým preparátom liečiť aj očné choroby ako napríklad zelený zákal. Dnešné šošovky však možno použiť len na zdravé oko. Používajú sa pri krátkozrakosti (neostré videnie na diaľku) a ďalekozrakosti (problém zaostriť na blízke predmety), pri astigmatizme (skreslenom alebo zahmlenom videní spôsobenom rôznym zakrivením povrchu rohovky). Diabetici a ľudia s hormonálnymi poruchami by mali nosenie šošoviek zvážiť. Fajčiari by mali používať na šošovky vhodné zvlhčovacie kvapky.

SkryťVypnúť reklamu

Očné chyby, ktoré kontaktné šošovky korigujú

Šošovky sú dostupné v plnom rozsahu dioptrií. Najbežnejšie sú sférické šošovky, ktoré korigujú krátkozrakosť a ďalekozrakosť. Ich geometrické parametre sú dané priemerom, zakrivením a dioptrickou hodnotou.

Pri astigmatizme sa predpisujú torické šošovky. Tieto majú vo dvoch kolmých osách rôzny počet dioptrií a korigujú tzv. cylinder. Torické šošovky majú dodatočný parameter - cylinder.

Ľuďia, ktorí nosia okuliare na čítanie (teda majú presbyopiu), potrebujú na korekciu zraku šošovky s rôznymi dioptriami na rôznych miestach. Alternatívou bifokálnym a multifokálnym okuliarovým šošovkám je technika nazývaná monovision. Na jedno oko sa nasadí kontaktná šošovka na pozeranie do diaľky a na druhé na blízko. Po čase mozok automaticky prepína na to oko, ktoré vidí predmet ostro. Niektorí ľudia si na monovision zvyknú rýchlo, iní pomalšie a niektorí vôbec. Zahmlené videnie, bolesti hlavy či pocit straty rovnováhy môžu trvať aj niekoľko týždňov. Platí, že čím dlhšie tieto problémy trvajú, tým je menšia nádej na privyknutie. Najlepšie je zvykať si doma a bezpodmienečne sa vyhnúť riadeniu vozidiel.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý krok na ceste ku kontaktným šošovkám

Kto chce začať používať kontaktné šošovky, musí najprv absolvovať vyšetrenie u očného lekára alebo optometristu. Do počtu dioptrií 8 hradí pacient plnú sumu, nad 8 dioptrií, alebo ak je rozdiel medzi očami viac ako 3 dioptrie, poisťovne čiastočne hradia náklady. Tak isto pri medicínskych indikáciách. Vyšetrenie zahŕňa refrakciu (meranie zraku), meranie rádiusu (zakrivenia) rohovky a prehliadku predného segmentu oka. Súčasťou vyšetrenia býva vyskúšanie kontaktnej šošovky, poučenie o starostlivosti o ne a najmä nácvik manipulácie ich nasadzovania a vyberania. Po prvom nasadení šošovky chvíľu trvá, než si oko na nový predmet zvykne. Nepríjemný pocit a nutkanie zbaviť sa cudzieho telesa v oku pominie obvyke po 15 až 20 minútach. Privykanie je individuálne a môže trvať aj takmer dve hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najmenej dvakrát do roka je potrebné absolvovať kontrolu u očného lekára. Návšteva lekára môže včas odhaliť zápal spojoviek, spôsobený ukladaním bielkovín na povrchu kontaktných šošoviek, alebo drobné poranenia rohovky, ktoré môže spôsobiť nesprávne zaobchádzanie s kontaktnou šošovkou alebo jej pridlhé nosenie.

Na aké príležitosti potrebujem šošovky?

Pred kúpou kontaktných šošoviek je dobré premyslieť si, najmä na aké príležitosti a ako často sa budú používať a koľko peňazí a času do nich investujeme. Podľa toho volíme kontaktné šošovky určitej životnosti a na určitý čas nosenia. Iné zvolí ten, kto chodieva 2x týždenne na basketbal, iné ten, kto ide na dovolenku k moru, a iné človek, ktorý potrebuje odlišné dioptrie. Platí však, že kontaktné šošovky sú len alternatívou k okuliarom.

SkryťVypnúť reklamu

Periodicita výmeny

Periodicita výmeny znamená životnosť šošovky, teda čas, počas ktorého nositeľ šošovky používa, kým ich nevyhodí. Šošovky sa nosia cez deň a na noc sa vyberajú.

Jednorazové šošovky sú určené na nosenie počas jedného dňa. Ráno sa nasadia, večer vyberú a vyhodia. Zo zdravotného hľadiska sú pre oko najvhodnejšie, pretože sa na šošovke nestačia vytvoriť usadeniny. Šošovky netreba čistiť ani sa o ne inak starať. Toto pohodllie je však vykúpené pomerne vysokou cenou.

Šošovky s plánovanou výmenou majú výrobcom stanovený čas životnosti. To znamená, že užívateľ nosí šošovky určitý vymedzený čas - 14 dní, mesiac, 3 mesiace či 6 mesiacov. Po jeho uplynutí treba šošovky nahradiť novými. Nosením sa totiž na ich povrchu usadzujú proteíny a lipidy. Tieto látky aj napriek dennému čisteniu zhoršujú znášanlivosť šošoviek a sú živnou pôdou pre mikroorganismy. Tieto kontaktné šošovky vyžadujú každodennú dezinfekciu a treba ich aj povrchovo čistiť.

SkryťVypnúť reklamu

Konvenčné šošovky nemajú vopred stanovenú životnosť a používajú sa dovtedy, kým sa nezničia, čo je spravidla rok. Sú hrubšie a vyrábajú sa z materiálov s nižším obsahom vody než šošovky s plánovanou výmenou. Odporúčajú sa len vo zvláštnych prípadoch.

Čas nosenia

Čas nosenia je údaj o tom, ako dlho môže byť kontaktná šošovka nepretržite nasadená na oku. Kontaktné šošovky na denné nosenie sa nasadzujú na oči najviac na 18 hodín denne. Na noc sa vyberú, vyčistia a vydezinfikujú.

Šošovky na predĺžené nosenie majú vyšší obsah vody alebo tenšiu stredovú hrúbku než bežné typy. Môžu byť nasadené aj počas noci, ale obvykle nie dlhšie než 7 dní nepretržite. Nosiť šošovky v noci by mal výslovne odporučiť lekár, pretože je to spojené s väčším rizikom.

SkryťVypnúť reklamu

Existujú aj šošovky ktoré môžu byť nasadené na oku nepretržite 30 dní a 29 nocí. Podobne ako pri jednodenných šošovkách ani tieto šošovky netreba čistiť. Vyrábajú sa zo superpriepustného hydrogélu na na báze silikónu.

Farebnosť

Šošovky môžu byť číre alebo farebné. Niektoré kontaktné šošovky sú jemne prifarbené, čo slúži na jednoduchšiu manipuláciu so šošovkou. Farbu očí ani videnie neovplyvňuje.

Svetlookí ľudia môžu farbu svojich očí zvýrazniť špeciálnymi kontaktnými šošovkami. Vyrábajú sa aj krycie kontaktné šošovky, ktoré prirodzenú farbu oka prekryjú. Obrázkové šošovky sú skôr módnym výstrelkom, ale vyrábajú sa aj ako dioptrické. Vďaka nim možno mať oči ako mačka, upír alebo hoci ako Marylin Manson.

Starostlivosť o kontaktné šošovky

SkryťVypnúť reklamu

Vhodnú starostlivosť o šošovky odporúča výrobca. Líši sa podľa typu kontaktných šošoviek a podľa druhu roztoku. Vždy je potrebné čítať príbalový leták.

Dezinfekcia ničí mikroorganizmy, ktoré sa uchytávajú na šošovke. Používajú sa dva spôsoby dezinfekcie: peroxid vodíka, ktorý vyžaduje následnú neutralizáciu, a tzv. all-in-one roztoky, ktoré už neutralizovať netreba.

Peroxid môže oko podráždiť. Následná neutralizácia ho rozloží na vodu a kyslík, ktoré sú pre oko neškodné. Robí sa pomocou roztoku alebo katalyzátorom.

Denným čistením sa odstránia nečistoty, ktoré priľnú na povrch šošovky. Ak ich neodstránime, môžu zabrániť účinkom dezinfekčného roztoku.

Na oplachovanie a úschovu šošoviek slúži fyziologický roztok. Samotný fyziologický roztok neobsahuje žiadne dezinfekčné prostriedky. Je to len slabý roztok chloridu sodného (soli) s vodou. Používa sa najmä na oplachovanie kontaktných šošoviek.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina prípravkov kombinuje funkciu fyziologického roztoku s dezinfekčním roztokom (all-in-one).

Odstránenie zvyškov proteínov z povrchu šošovky pomocou enzymatických tabliet sa robí raz do týždňa. Pri plánovanej výmene kontaktných šošoviek takéto čistenie nie je potrebné, pretože k výmene kontaktných šošoviek dochádza skôr, než by ich proteíny mohli škodiť.

Tepelná dezinfekcia, známa z čias, keď sa šošovky vyvárali, sa dnes už takmer nepoužíva, aj keď to bol zrejme najúčinnejší spôsob dezinfekcie.

Zvlhčovacie kvapky sa používajú pri nedostatku slzného filmu, napr. v suchom prostredí.

Výhody a nevýhody roztokov

Viacúčelové roztoky (SOLO-care, Complete, Optifree, ReNu)

+ Jednoduché použitie, obvykle plnia všetky potrebné funkcie (dezinfekcia, denné čistenie, oplachovanie, uchovanie, zvlhčenie.)

SkryťVypnúť reklamu

- Majú nižšie dezinfekčné účinky než peroxidové prípravky. Určité chemické zložky môžu vyvolať alergické reakce.

Peroxidové roztoky (napr. AOSept)

+ Silné dezinfekčné účinky a neobsahujú konzervačné látky, ktoré by mohli vyvolávať alergické reakcie.

- Potreba následnej neutralizácie peroxidu vodíka.

Kontaktné šošovky a voda

- Možno ich používať aj v bazéne. Tomu, kto chodí plávať často, sa oplatí používať na plávanie zvláštny pár šošoviek, pretože chlórovaná voda môže skrátiť ich životnosť.

- Možno používať aj pri kúpaní v prírodných vodách (jazerá) a aj s otvorenými očami. Vždy po kúpaní sa v neznámom zdroji treba šošovky mechnicky vyčistiť a použiť peroxidovú dezinfekciu

- Sú vhodné aj na potápanie.

- Správne zvolená a nasadená šošovka drží na oku pevne a nemala by odplávať.

SkryťVypnúť reklamu

- Slaná voda môže znížiť ich životnosť. Odporúča sa používať, pokiaľ možno jednorazové šošovky. (Pri potápaní by sa mali používať šošovky s vysokou priestupnosťou pre kyslík - teda s vysokým obsahom voľnej vody a veľmi tenké). V žiadnom prípade by potápač nemal používať typ, ktorý nemá odskúšaný. Šošovku treba nasadiť najmenej hodinu pred ponorom.

Kontaktné šošovky a teplo

- Do extrémnych teplôt napr. v tepelne náročných prevádzkach, treba výber šošoviek zvážiť.

- Nosenie kontaktných šošoviek do sauny sa neodporúča, pretože hrozí, že budú nadmerne osychať. Zmenia tvar a optické parametre, a môžu dráždiť oči. Ak už so šošovkami do sauny vojdete, snažte sa častejšie a dôkladne žmurkať alebo použiť niektorý zvlhčovací prípravok na šošovky.

SkryťVypnúť reklamu

- Pobyt v soláriu šošovkám neškodí, je však dobré použiť ochranné okuliare.

- Letné teploty okolo 30°C šošovky bez problémov zvládnu.

Kontaktné šošovky a kozmetika

- Pri používaní kozmetických prípravkov sa treba vyhnúť dotyku vnútornej strany viečok. Platí - najprv sa namaľovať a potom opatrne vsadiť šošovku a pred odmaľovaním sa šošovku opatrne vybrať.

Zdroj: www.cocky.cz

Výhody kontaktných šošoviek

* Umiestnenie priamo na oku zabezpečuje prirodzené videnie.

* Celé zorné pole oka je zaostrené. To je dôležité najmä pri športe či šoférovaní.

* Nemajú prakticky žiadnu váhu, sú bezpečné pri akomkoľvek športe či hre, ich povrch sa nezarosí ako na okuliaroch.

* Možnosť širokého výberu módnych nedioptrických slnečných okuliarov.

Cenník

SkryťVypnúť reklamu

Číre kontaktné šošovky - 1 mesiac od 1200 Sk
Číre kontaktné šošovky - 30 dní, nepretržite 3500 Sk
Číre kontaktné šošovky - denné 950 Sk
Farebné kontaktné šošovky - 1 rok 2800 Sk
Farebné kontaktné šošovky - 1 mesiac 1000 Sk
Farebné kontaktné šošovky - 6 mesiacov 1700 Sk
Wild eyes - 1 mesiac 1000 Sk
Roztok 120 ml 300 Sk
Roztok 250 ml 560 Sk

Čo ak

si poraním oko s nasadenou šošovkou?

S kontaktnou šošovkou je lepšie nemanipulovať a nechať to na očného lekára.

si neviem zvyknúť na kontaktné šošovky. Môžem ich vrátiť alebo reklamovať?

Nie. Ak sú oči a šošovky dobre odmerané, a napriek tomu si oči na šošovky nezvyknú, nie je to dôvod na reklamáciu.

si chcem kúpiť iný typ kontaktných šošoviek? Môžem sa v optike preukázať starším dokladom o vyšetrení zraku?

Záujemcovia o kontaktné šošovky prichádzajú často len s údajom o počte dioptrií, čo nestačí. Kto už vyšetrenie na kontaktné šošovky absolvoval a poskytne optikovi potrebné údaje, môže si kontaktné šošovky kúpiť aj bez vyšetrenia.

zaspím s kontaktnými šošovkami na očiach?

Môže sa stať, že šošovka podráždi oko. Šošovku treba vybrať a až do úplného upokojenia šošovku nenasadzovať.

SkryťVypnúť reklamu

sa mi dostane do očí so šošovkami šampón alebo iná chemikália?

Šošovky treba vybrať, vyčistiť a vydezinfikovať. Ak máte nasadené šošovky, nepoužívajte spreje.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 551
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 257
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 706
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 039
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 146
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 932
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 830
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu