
Portugalčan Rui Silva sa teší z víťazstva v behu na 1500 m na 8. halových majstrovstvách sveta v atletike. Silva vyhral pred Španielom Reyom Estvézom a olympijským víťazom z Kene Noahom Ngenym. FOTO - TASR/EPA
BRATISLAVA, LISABON - Na 8. atletických halových majstrovstvách sveta (HMS) v Lisabone sa zrodilo viacero veľkých prekvapení. Najmä v sobotu na úkor olympijských víťazov. Neuspeli Nemka Drechslerová v diaľke, Rumunka Szabóová na 3000 m, Korolčikovová v guli a Ngeny na 1500 m.
Szabóová podľahla Jegorovovej
V sobotu 6000 divákov v Atlantickom pavilóne najviac potešilo víťazstvo domáceho Ruia Silvu v najpomalšej tisícpäťstovke histórie HMS. Až na treťom mieste skončil olympijský víťaz z Kene Noah Ngeny. Afričana prehra tak sklamala, že vyhlásil: „Na halových podujatiach sa už nebudem zúčastňovať. Nie je to nič pre mňa. Nie som halový typ. Mám rád ten pocit voľnosti na otvorených dráhach.“
Dvadsaťtriročná Američanka Dawn Burrellová zaskočila posledným pokusom renomovanejšie diaľkarky, keď doletela na výkon roka 703 cm. Mladšia sestra bývalého svetového rekordéra na 100 m Leroya Burrella sa kvalitne skoncentrovala. („Posledný pokus bol vyjadrením môjho vlastného vnútra, konečne som skočila za sedem metrov, vedela som, že to bude na zlato,“ povedala Američanka.) Burrellová zdolala olympijskú víťazku Drechslerovú i majsterky sveta Španielku Montalvovú a Talianku Mayovú. USA získali v druhý deň šampionátu aj ďalšie dve zlaté medaily. L. Johnson vyhral žrdku výkonom 595 cm. Na dvojstovke bol najrýchlejší jeho krajan Crawford.
Najkvalitnejšiu tritisícku halovej histórie (desať bežkýň pod 8:50) nevyhrala Gabriela Szabóová, ale Ruska Oľga Jegorovová. Nastúpila vo chvíli, keď Rumunku zavrela jej krajanka Zadorožná, a plán vyšiel. Odmenou bol ruský rekord a štvrtý najlepší výkon histórie 8:37,48. „Boli to veľmi jednoduché preteky, len som sledovala Szabóovú, vedeli sme všetky, že je najlepšia. V správnej chvíli som potom nastúpila,“ povedala Jegorovová. Plánované zlato získala ruská veteránka Larisa Pelešenková v guli. Očakávaným triumfom tridsiatničky Campbellovej z Jamajky sa skončil šprint žien na 200 m, navyše aj s výkonom roka 22,64.
Znovuzrodenie El Guerrouja
Vo finále trojskoku žien si zlato rovnako ako vlani na OH v Sydney odniesla len 23-ročná Bulharka Tereza Marinovová. Aj na druhom mieste svietilo rovnaké meno ako na olympiáde, Taťjana Lebedevová z Ruska, na bronzovom stupienku skončila prekvapujúco Američanka Tiombe Hurtová. Marinovová víťazný pokus dosiahla hneď v prvom kole výkonom 14,91. Ruska Lebedevová, úradujúca majsterka Európy, v hale zaútočila na zlatú Bulharku najviac v piatom pokuse, no 14,85 stačilo iba na striebro.
Jamajčanka Sandy Richardsová vo svojich 33 rokoch sa vrátila na halový olymp štvorstovky po ôsmich rokoch časom 51,04, pripomenula si zlato z Toronta ‘93 a získala už piatu medailu na HMS. Udržala úvodné tempo a „unavila“ aj v tomto roku najlepšiu v tabuľkách, teraz striebornú Kotľarovovú.
Na rovnakej trati si odniesol medzi mužmi zlato Brit Daniel Caines pred Američanom Miltonom Campbellom a Jamajčanom Dannym McFarlanem. Caines dosiahol slabý čas 46,40, keď mu vyšla taktika a na čele vydržal až do cieľa. Druhému Campbellovi nepomohol už ani strhujúci finiš s časom 46,45, McFarlane dosiahol 46,74. Obhajca titulu Brit Jamie Baulch v dôsledku zranenia neštartoval.
Na 3000 metrov vyhral Maročan El Guerrouj. Muž, ktorý neprehral na 1500 m až do olympiády v Sydney, kde podľahol Keňanovi Ngenymu, vyhľadal po austrálskom relatívnom neúspechu dokonca psychológa. „Až toto víťazstvo ma znovu postavilo na nohy. Po Sydney som si prestal veriť, toto prvenstvo je preto také dôležité. bežal som iba na víťazstvo,“ povedal Maročan a vôbec mu nevadil slabší čas 7:37,74 min (jeho svetový rekord je 7:24,90).
Na 800 metrov oplatila mozambická olympijská víťazka Mutolová prehry z veľkých mítingov Rakúšanke Grafovej. Na tretej priečke skončila 35-ročná Češka Fuchsová.
(sita, tasr, tpf)