Určite to poznáte: V kníhkupectve vám udrie do očí názov knihy – napríklad Ako som osprostel – pozriete na prvé vety, a hoci nie sú priam porovnateľné so skvostmi typu „Bola to láska na prvý pohľad. Sotva Yossarian uvidel kaplána, priam šialene sa do neho zamiloval“, postreh v prvom odseku „Antoine často konštatoval, že slovo inteligencia znamená šikovne vykonštruované a pekne vyslovované hlúposti a je taká scestná, že je oveľa väčšou výhodou byť tupcom než prísažným intelektuálom“ vás prinúti listovať v Antoinovom rozhodnutí zriecť sa myslenia.
A ako to už v kníhkupectvách býva, zbežným pohľadom preletíte Antoinov neúspešný pokus stať sa alkoholikom či spáchať samovraždu (tieto pasáže majú tiež svoje čaro) a zastavíte sa na 45. strane, kde Antoine číta niekoľkým priateľom svoj manifest s precíznym zdôvodnením, prečo chce osprostieť. Úvod manifestu ešte pre nás neznamená veľa, veď všetci vieme, že „byť inteligentným je horšie ako byť hlupák, lebo hlupák si neuvedomuje, že je hlúpy, ale inteligent, aj keď je skromný a pokorný, to veľmi dobre vie“. Spozorniete pri bode, že civilizácia sa zrodila tak, že nevydarené a zmrzačené deti nemali inú robotu, len celý deň sedeli v tábore, premýšľali a snažili sa rozlúštiť záhady sveta; stotožníte sa s mladým hrdinom, že rozum je vašou kliatbou, že inteligencia je chorobou, že múdry človek sa nevyhne v diskusii pocitu, že zjednodušuje, že myslenie a snaha pochopiť všetko hrá proti vám (napokon, prečo by ste boli v tomto čase práve v kníhkupectve, a nie v Tescu) a na lopatky vás položí poznámka „nedá sa žiť a pritom si všetko uvedomovať, priveľa rozmýšľať. Nakoniec, pozrime sa do prírody: všetko, čo dlho žije, nie je veľmi inteligentné: Korytnačky žijú storočia, voda je nesmrteľná a Milton Friedman je stále živý“.
A tak neváhate – napokon, v rebríčkoch je Pageova kniha na prvých miestach a toľko múch sa predsa nemôže mýliť. A doma pokračujete v ďalšom pokračovaní potvrdzovania trápenia s vlastným intelektom. Takmer márne – na krátky okamih sa zaiskrí, keď Antoine ako burzový maklér zarobí milióny tým, že prevrhne šálku kávy na klávesnicu počítača: „Trochu to zaiskrilo, zadymilo, zapraskalo, obrazovka sa zahmlila, zažmurkala, ale všetko sa o chvíľu upravilo. Ibaže jeho kontá ukazovali, že vykonal šťavnatú operáciu, ktorej úhrnná suma bola niekoľko sto miliónov. Skrat vyvolal reťazovú reakciu geniálnych finančných operácií.“
Alebo inak – prečítajte si v predajni strany 45–56 a kúpte si niečo iné.