Potrebujem súrne hypotéku. Help, bývam u svokry!

"Prosím vás, vie mi niekto poradiť či sa dá získať nejaký úver alebo pôžička na kúpu rodinného domu? Hypoúver a stavebné sporenie sú byrokratické a zdĺhavé, nič pre obyčajných ľudí! Príjem s manželkou mám asi 23 tisíc... HELP, BÝVAM U SVOKRY!"

"Prosím vás, vie mi niekto poradiť či sa dá získať nejaký úver alebo pôžička na kúpu rodinného domu? Hypoúver a stavebné sporenie sú byrokratické a zdĺhavé, nič pre obyčajných ľudí! Príjem s manželkou mám asi 23 tisíc... HELP, BÝVAM U SVOKRY!"

Takúto prosbu sme našli na internetovej stránke Reality k diskusii o hypotekárnych úveroch.

V diskusii ľudia pomáhajú druhým, opisujú svoje skúsenosti s úvermi. Napríklad pani Eva si vlani vybavovala hypotéku na byt na nešpecifikovanú nehnuteľnosť (dnes sa už tento typ úveru neposkytuje, pozn. red.). "Moja skúsenosť je taká, že po trojmesačnom hľadaní vhodného bytu som

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

v októbri podpísala zmluvu s predávajúcim. Úverový prísľub v banke som už mala vybavený. Vzhľadom na nejaké nevyrovnané veci s bytovým družstvom (anuita) bol návrh na vklad podaný až v decembri a kataster rozhodol za dva celé mesiace - a to sme tam stále chodili a urgovali. Takže LV-čko som priniesla do banky až vo februári. Banka mi spravila záložné zmluvy a išla som s nimi opäť na kataster. Okrem poplatkov v banke (cca 25-tisíc), ma kataster obral o ďalších 10-tisíc korún, pretože som mala dve záložné zmluvy, lebo mám dve časti úveru. Potom nasledovala notárska zápisnica za 15-tisíc korún (dnes už vo väčšine bánk nie je potrebná, pozn. red.), poistenie (ďalších 3000 korún) a následne výplata peňazí.

Od návrhu na vklad to teda trvalo asi 4 mesiace. Kebyže to mám ešte raz absolvovať, veru neviem, neviem...

SkryťVypnúť reklamu

Pani Alene sa zase stalo, že pracovník banky, ktorý vypracovával zmluvu o úvere a 2-krát záložné zmluvy, urobil v každej chybu! V záložnej zmluve dokonca takú zásadnú, že bol zo strany katastru zamietnutý návrh na zápis záložného práva v prospech banky. "Musel sa podávať nový návrh, ktorý som, samozrejme, musela opäť zaplatiť. A bola som nemilo prekvapená, keď mi banka na moju písomnú požiadavku o vrátenie 5000 korún, ktoré som zaplatila (vrátane urýchľovačky) pri prvom, zamietnutom ná-vrhu na vklad, odpísala, že nevidí dôvod na vrátenie peňazí, lebo nie som zmluvnou stranou v tomto vzťahu!" sťažuje sa Alena.

Napísala preto žiadosť o vrátenie 5000 korún ešte raz, tentoraz v mene predávajúceho. Banka však opäť žiadosť zamietla. "Varujem všetkých, aby si dávali veľký pozor na zmluvy, ktoré im pripravuje banka a najmä na tie, ktoré idú do katastra, lebo to, že sú vypracované právnikom banky neznamená, že sa v nich nevyskytnú hrubé chyby!" hovorí dnes Alena.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorým čakateľom na úver zase prekáža, že posudzovanie banky či úver dostanú alebo nie, trvá dlhšie ako banky sľubujú. "Podala som si žiadosť o hypotéku a deklarovali mi rozhodnutie do 48 hodín. Ale už sú to štyri dni, a nič neviem...," sťažuje sa Roman.

Podobnú skúsenosť má aj Peter. "Ja som mal dostať rozhodnutie do 48 hodín. Prešlo už sedem dní a nič. Telefonoval som do príslušnej banky a ich reakcia bola asi taká, že reklamná kampaň síce hovorí o 48 hodinách, ale oni jednoducho nestíhajú a nemám sa báť a čakať... Takže asi takto vyzerá "seriózny" prístup slovenských bánk k zákazníkovi."

Avšak ani šťastlivci, ktorí majú plat dostatočne dobrý na to, aby si mohli hypotekárny úver dovoliť, ešte nemajú pri kúpe nehnuteľnosti vyhrané. "Náš príjem je dostatočný na to, aby sme hypotéku získali. Ako však nájsť takého predávajúceho, ktorý by bol ochotný predať byt prostredníctvom hypotéky? Ak by realitné kancelárie mali takých klientov, prosíme, aby sa nám ozvali," prosia manželia Švárni.

SkryťVypnúť reklamu

Peter z Bratislavy má podobný problém. "Už osem mesiacov hľadám realitnú kanceláriu alebo súkromnú osobu, ktorá by predávala byt aj klientom, ktorí majú stavebné sporenie alebo hypotéku. Mám možnosť bez problémov získať takýto úver, ale bohužiaľ, zatiaľ som v celej Bratislave predávajúceho, ktorý by bol ochotný predať byt aj na úver, nenašiel."

Skúsenosti realitných agentúr však ukazujú na to, že predávajúci si na túto formu predaja budú musieť zvyk-núť. Všetci sa totiž zhodujú, že drvivá väčšina kupujúcich nemá peniaze v hotovosti - nehnuteľnosť chcú ku-povať buď vo forme hypotekárneho úveru alebo stavebného sporenia.

Ján zo Senca svoje skúsenosti s úverom zhŕňa jednoducho. "Najhoršie je pripraviť všetky papiere pre banku.

SkryťVypnúť reklamu

Z mojej osobnej skúsenosti vybavovanie všetkých podkladov po schválení úveru bankou trvá najmenej 21 dní, a až keď máte všetky podklady podľa požiadaviek banky, nehnuteľnosť je založená a predávajúci takmer v koncoch, tak banka uvoľní peniaze."

Na pomoc všetkým, ktorí sa nechcú topiť v množstvách potvrdení, výpisov z listov vlastníctva, urýchľovačiek, záložných zmlúv, potvrdení o príjme, stále sa meniacej legislatíve a množstve podobných byrokratických úkonov, potrebných k vybaveniu úveru, prichádzajú spoločnosti, ktoré sa tým zaoberajú, napríklad v Bratislave spoločnosť Hypocen-trum. "Našim cieľom je šetriť váš čas, energiu, často aj nervy a finančné prostriedky spojené so získaním potrebných financií," tvrdia v Hypocentre.

SkryťVypnúť reklamu

V Hypocentre ponúkajú poradenské služby - pomôžu vám zorientovať sa v ponuke finančných produktov a vybrať si financovanie nehnuteľnosti na mieru, pričom sľubujú objektivitu. "Tým, že nie sme pobočkou žiadnej banky, klienti získavajú nezávislé a objektívne informácie. Pod jednou strechou sa môžu dozvedieť o podmienkach desiatich bánk a získajú tak orientáciu v množstve bankových úverových produktov," tvrdí Zuzana Lauková, riaditeľka Hypocentra. Hovorí tiež, že banky síce postupne prehodnocujú niektoré z obchodných pod-mienok a snažia sa vybavenie a získanie hypotéky zjednodušiť a zrýchliť. " Napriek tomu hypotéka stále patrí k najkomplikovanejším bankovým produktom a na jej vybavenie je potrebné vyhradiť si nielen dostatok času, ale sa aj obrniť trpezlivosťou pri rokovaniach s niekoľkými inštitúciami. Práve preto záujem klientov o naše služby stúpa," konštatuje Zuzana Lauková.

SkryťVypnúť reklamu

Pre tých, ktorí majú záujem, ponúkajú aj vybavenie úveru "na kľúč".

Kompletné vybavenie úveru vrátane všetkých dokladov (výpisy z katastra, urýchľovačky, zmluvy a pod.) stojí síce zhruba 10 000 korún, za ušetrené peniaze a čas to však vraj naozaj stojí.

V Hypocentre vedia vybaviť hypotéku za 3-4 týždne, v zložitejších prípadoch za 4-6 týždňov. "Treba však počítať aj s tým, že na podanie žiadosti je nutné zadovážiť niekoľko dokumentov a ich vybavenie zaberie ešte približne 7-10 dní," upozorňuje Zuzana Lauková.

Aj podľa jej skúseností počet kupu-júcich nehnuteľnosti cez úver stúpol, a to z približne 40 percent pred dvoma-tromi rokmi, až na 75 percent v súčasnosti.

Za vybavenie úveru zaplatili takmer 70-tisíc

Manželia Mihálikovci si na hypotekárny úver začiatkom tohto roku kupovali rodinný dom. Výška ich úveru mala hodnotu zhruba 4 miliónov a aby ho dostali, museli na poplatkoch zaplatiť asi 70 000 korún.

SkryťVypnúť reklamu
Za čo platili Koľko korún
Zmluva o budúcej zmluve a kúpna zmluva (0,05 % z nehnuteľnosti) 12 500
Vypracovanie znaleckého posudku na dom 5 500
Žiadosť o hypotekárny úver 3 000
Poplatok za hypotekárny úver 15 000
Vypracovanie úver. a zálož. zmlúv, poistenie novostavby 3 500
Vklad záložného práva na kataster 2 000
Urýchlenie vkladu na katastri 3 000
Overovanie podpisov na kúpnej zmluve (40-krát) 2 500
Notárska zápisnica 18 500
Vklad kúpnej zmluvy na kataster 2 000
Urýchlenie vkladu na katastri 3 000
Listy vlastníctva a výpisy z katastrálnych máp 1 000
Mandátna zmluva 500
SPOLU 72 000

 

Podmienky poskytovania hypotekárneho úveru

Úver, ktorý sa poskytuje na základe investície do nehnuteľností na území Slovenska, na jej zaobstaranie a je zaistený záložným právom k nehnuteľnosti.

Investíciou do nehnuteľnosti sa rozumie:

kúpa tuzemskej nehnuteľnosti alebo jej časti,

  • výstavba alebo zmena dokončených stavieb,
  • údržba tuzemských nehnuteľností,
  • splatenie skôr poskytnutého úveru alebo pôžičky použitej na investíciu do nehnuteľnosti,
  • získanie vlastníckeho podielu na nehnuteľnosti (napr. vyrovnanie spoločného vlastníctva, vyrovnanie dedičstva).

Objektom hypotekárneho úveru môže byť

  • rodinný dom,
  • byt do osobného vlastníctva,
  • rekreačný objekt (na individuálnu rekreáciu),
  • bytový dom,
  • prevádzkový dom,
  • stavebný pozemok (za určitých podmienok),
  • ostatné podnikateľské objekty a jednoduché stavby,
  • zmeny týkajúce sa zhora uvedených stavieb.

Zdroj: www.finance.sk

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 486
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 159
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 698
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 731
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 009
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 411
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 763
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu