Nikto z nás nemá peňazí nazvyš. Preto sa snažíme kupovať kvalitné výrobky a zariadenia - podľa hesla: nie som taký bohatý, aby som si mohol dovoliť lacné veci. Kvalita by nás mala zabezpečiť pred poruchami a nedokonalou funkčnosťou. A predsa sa nám niekedy stane, že ani kvalitné výrobky nefungujú tak, ako by podľa našich predstáv mali. Urobili sme chybu my, alebo výrobca dodal nepodarok? Aby sme sa zbytočne nedostali do nepríjemnej situácie, musíme narábaniu s výrobkami dostatočne rozumieť. Prinášame niekoľko tipov, ktoré by vám mali pomôcť lepšie spoznať podmienky potrebné pre správnu funkciu strešných okien v chladnejších obdobiach.
» Čo je to kondenzácia?
Kondenzázia je prírodný jav, ktorý nás "trápi" väčšinou v chladnejších mesiacoch. Keď sa stretne teplý vzduch (ktorý obsahuje množstvo vody) s chladnou plochou, prichá-dza k uvoľneniu určitého množstva vody práve na tomto povrchu vo forme kvapiek.
» Sú okná vystavené vyššiemu riziku kondenzácie ako ostatné povrchy?
Keďže sklá okien sú najchladnejšími plochami v miestnosti, kondenzácia sa objavuje najskôr na sklených tabuliach. Strešné okná sa ochladzujú ešte viac ako okná vertikálne, a preto kondenzácia vzniká najprv na nich. Pokiaľ však budú v miestnosti dodržané zásady, ktoré obmedzujú vznik kondenzácie, nebude nám skvapalnená vlhkosť robiť problémy ani v chladnom zimnom období.
» Ako sa vyvarovať vzniku kondenzácie na strešných oknách?
V prvom rade treba zdôrazniť, že počas nízkych zimných teplôt sú kvapky vlhkosti usadenej na sklenej tabuli relatívne bežným javom a správnym prístupom obyvateľov podkrovných priestorov je možné tento jav eliminovať na minimum.
Veľký vplyv na vznik kondenzácie má práve správna montáž a dôkladná tepelná izolácia okna. Najmä vodotesné napojenie okna na podstrešnú fóliu a dôkladné uloženie tepelnej izolácie okolo vonkajšieho rámu je veľmi dôležité.
Aby sme zvýšili teplotu povrchu okenných tabúľ, odporúča sa umiestniť zdroj tepla priamo pod okno.
Nezanedbateľným zostáva aj správny tvar vnútorného ostenia okna. Ak je spodné ostenie vertikálne a horné horizontálne, zabezpečí sa plynulá cirkulácia teplého vzduchu okolo okennej tabule.
Teplý vzduch však dokáže absorbovať viac vodných pár ako studený. Preto je vhodné udržiavať v miestnosti stálu izbovú teplotu okolo 21°C.
V snahe udržať relatívnu vlhkosť v miestnosti do 50 percent, by sme mali obmedziť činnosti, pri ktorých sa uvoľnuje veľa vody do ovzdušia (sušenie bielizne, pri varení či sprchovaní je vhodné použiť odsávač pár).
Najjednoduchším a veľmi účinným pomocníkom v boji proti kondenzácii je vetranie. Najväčší účinok má krátke, intenzívne a opakované vetranie (3-4-krát denne), pri ktorom sa minimálnych tepelných strát vymení teplý vlhký vzduch za vonkajší.