1 Ak chcete spolupracovať s realitnou kanceláriou, vyberte si takú, ktorá je členom Asociácie realitných kancelárií Slovenska. Ak od vás hneď po príchode do priestorov realitky chcú, aby ste podpísali, že práve táto kancelária má exkluzívne právo vás zastupovať, buďte opatrní - môže sa vám stať, že realitka vám nesprostredkuje žiadneho záujemcu a keď vy sám predáte náhodou svoj byt priateľovi, bude od vás realitka - na základe zmluvy o exkluzívnej spolupráci - požadovať percentá z predaja.
2 Ak jednáte o kúpe bytu alebo domu, zistite si (napríklad na katastrálnom úrade) či jednáte so skutočným vlastníkom nehnuteľnosti. Na katastrálnom úrade si tiež môžete zistiť všetko o nehnuteľnosti, ktorá vás zaujíma. Na výpise z katastra sú zaznamenané všetky náležitosti, ktoré sa k predmetu vášho záujmu vzťahujú.
3 Overte si, či je pozemok, na ktorom stojí dom, súčasťou majetku, ktorý kupujete a či má predávajúci príslušné doklady. Ak sa dá, zistite si tiež, či sa tvar a rozloha pozemku zhodujú s údajmi, ktoré sú uvedené na katastri; platí to aj vtedy ak preberáte dedičstvo alebo kupujete dom od blízkej rodiny. Vaši predchodcovia možno urobili ústnu dohodu so susedom o tom, že si postavia šopu na jeho pozemku. Neskôr môžete byť prekvapený, keď si susedný pozemok kúpi neznámy človek a podľa záznamov v katastri bude trvať napríklad na tom, že šopu musíte zbúrať.
4 Overte si, či pozemok, dom alebo byt nie sú založené, alebo či vám nebude iným spôsobom znemožnené voľne s nimi disponovať. V prípade, keď si chcete kúpiť byt v bytovom dome, overte si u správcu budovy, či nájomníkov domu nečakajú v najbližšom čase nejaké nákladné opravy alebo vylepšenia, alebo či vlastníci nemajú nesplatený dlh za renováciu, alebo zateplenie spoločných priestorov.
5 Keď je nehnuteľnosť v spoločnom vlastníctve dvoch alebo viacerých spoluvlastníkov, zistite si, či všetci súhlasia s predajom - inak má spoluvlastník predkupné právo a mohlo by sa vám stať, že neskôr vašu kúpnu zmluvu na základe zákona spochybní. (gal)