z príspevkov, ktoré vyberalo od svojich členov. Chvíľu trvalo, kým začali sporenie na účely bývania ponúkať aj banky a až potom nasledovala podoba, v ktorej stavebné sporenie poznáme dnes - sporenie podporované štátom, zamerané na získanie, vytvorenie alebo obnovu bytu či domu, doplnené možnosťou čerpať úver.
Zmluvu o stavebnom sporení možno uzavrieť vo všetkých pobočkách stavebných sporiteľní, u externých spolupracovníkov - finančných poradcov, alebo na internete. Jediné čo k tomu potrebujete je občiansky preukaz, ak chcete sporenie založiť pre svoje neplnoleté dieťa, budete potrebovať jeho rodný list.
Pri vybavovaní stavebného sporenia v podstate nič neriskujete - nikto vás neoberie o peniaze ani vám nepredá mačku vo vreci. Ale to iba vtedy, ak si ju nekúpite. Mali by ste si preto dobre rozvážiť, na aký účel by ste chceli sporenie použiť - iba vtedy vám bude zmluva skutočne vyhovovať. "My sme v stavebné sporenie vlastne nechceli. Nahovorili nás rodičia," hovorí Anna Jašová. "Mali sme nový byt a ten nám vyhovoval taký aký bol. Neplánovali sme prestavbu ani žiadne finančne nákladné úpravy. Skôr sme mali pri troch deťoch sústavne málo peňazí, a preto som sa najprv bránila sporeniu, ktoré v mojich očiach znamenalo iba ďalšie odčerpanie peňazí pre rodinu. Keď sa nám však narodil ďalší syn, zistili sme, že by sa nám zišli nejaké peniaze, aby sme mohli vymeniť byt za väčší. Vtedy sme však prišli na to, že cieľová suma nášho sporenie je príliš nízka. Manžela to stálo veľa nervákov, kým sme dostali peniaze."
Pri uzatváraní každej zmluvy samozrejme platí, zmluvné podmienky si treba dôkladne prečítať - pritom sa netreba hanbiť spýtať sa na všetko čomu nerozumieme. Napríklad ak chcete získať úver, mali by ste sa informovať na všetky podmienky, ktoré stavebná sporiteľňa na zabezpečenie úveru požaduje. Je dobré tiež informovať sa o podmienkach stavebného sporenia vo viacerých sporiteľniach - každá vám môže poskytnúť iné podmienky a možnosti - napríklad aj v tom, akú vysokú sumu vám je ochotná požičať bez ďalšieho zabezpečenia či ručenia.
Stavebné sporenie nemusíte použiť vždy iba na vylepšenie alebo kúpu nového bytu. Ak si sporenie založíte a medzitým sa rozhodnete, že stavať alebo vylepšovať nebudete, môžete peniaze použiť podľa svojho uváženia - mali by ste však sporiť aspoň 6 rokov inak sporiteľňa môže požadovať sankcie za nedodržanie zmluvy a prídete aj o štátnu podporu.
Ak však úver čerpáte na financovanie bytových potrieb, máte nárok na štátnu podporu vždy.
Úver zo stavebného sporeniaRiadny stavebný úver môžete čerpať ak:
- vaša zmluva trvá v čase žiadosti o úver aspoň 21-24 mesiacov,
- nasporili ste sumu požadovanú na pridelenie úveru (40%, 50% a 60% z cieľovej sumy),
- dosiahli ste hodnotiace číslo požadované sporiteľňou,
- preukázali ste zabezpečenie úveru a účelovosť vynaloženia prostriedkov úveru na financovanie svojich bytových potrieb.
Preklenovací úverAk ste nenasporili dostatok peňazí alebo ak ste nedosiahli požadovanú úroveň hodnotiaceho čísla, nemáte nárok na úver zo stavebného sporenia. Môže vám byť však poskytnutý preklenovací úver. Preklenovacie úvery sú ale omnoho drahšie než úvery zo stavebného sporenia - navyše pri nich platíte úroky z celej cieľovej sumy - teda aj zo svojich usporených peňazí a splátky preklenovacieho úveru zahŕ-ňajú iba platbu úrokov - splatením preklenovacieho úveru neznižujete svoje zadĺženie. Tento úver slúži iba na to, aby ste splnili podmienky na získanie lacného úveru.Výhody stavebného sporenian Štátna podpora z ročných úspor až do výšky 2500 Sk.
Úročenie vkladu 2-3 % po celú dobu sporenia.
Úroky z úspor a štátnej podpory sú oslobodené od dane z príjmu.
Úspory sú zo zákona poistené.
Sporenie nie je obmedzené vekom, každý člen rodiny môže sporiť a získať štátnu podporu.
Úver zo stavebného sporenia je poskytovaný s pevnou úrokovou sadzbou 3 - 6 %.
Možnosť využitia preklenovacieho úveru.
Pri čerpaní riadneho stavebného úveru a preklenovacieho úveru je možné odpísať zaplatené úroky zo základu dane z príjmu.