V Barci sa pustili do pilotného projektu montovaných drevených domov. V každom z nich je šesť nájomných bytov. Starosta František Krištof je rád, že po strastiplnej výstavbe ľudia už majú strechu nad hlavou. FOTO PRE SME - RÓBERT SÁNDOR
Viera Cvachová s manželom a dvoma malými deťmi bývala do februára tohto roku u rodičov. V malom dome na predmestí Košíc sa tiesnili spolu s jej tromi súrodencami deviati.
"Už sa teším na Vianoce. Prvýkrát budeme sami a vo svojom. Neverila som, že sa toho pri dnešných cenách tak skoro dočkám. O takom krásnom byte som ani nesnívala," natešene hovorí mladá žena a s nadšením nám robí sprievodkyňu po priestrannom, svetlom, útulnom bytíku.
Manželia Cvachovci platia za 3-izbový byt na ploche takmer 80 štvorcových metrov 5 400 korún mesačne plus inkaso. "Dá sa to zniesť. Je to obrovská pomoc pre mladé rodiny. Kým tu bývame, skúsime niečo našetriť na vlastný. Radi by sme tento byt odkúpili, ale, žiaľ, bude to možné až po tridsiatich rokoch."
Cvachovci môžu hovoriť o šťastí. Rovnako aj obyvatelia ďalších 29 nájomných bytov, ktoré postavili v mestskej časti Košíc, v Barci.
Keď v januári 2003 nastúpil do funkcie nový starosta František Krištof, z piatich bytových domov stáli len základy. Pilotný projekt výstavby montovaných drevených domov s 15 trojizbovými, 12 dvojizbovými a 3 jednoizbovými bytmi bol ohrozený. Spoločnosť KAME Slovakia, známa z aféry na košickom sídlisku Dargovských hrdinov, kde mala vystavať 150 montovaných bytov, rovnakých ako v Barci, sa dostala do problémov. Časť poslancov miestneho zastupiteľstva volala po trestnoprávnej zodpovednosti konateľa spoločnosti a navrhovali výstavbu zastaviť.
"Čo by sme z toho mali? Len samé dlhy. Museli by sme splácať úvery aj s penále, ďalšie peniaze by išli na splátky za pozemok a byty by nestáli. Po dosť tvrdom boji sme sa nakoniec rozhodli pre druhú alternatívu," hovorí starosta.
Miestne zastupiteľstvo odsúhlasilo návrh bývalého starostu Ladislava Buľka na projekt, ktorý by mal pomôcť predovšetkým mladým rodinám, v decembri 2001. Päť bytoviek mali postaviť v lokalite určenej ešte za socializmu na ďalší rozvoj Východoslovenských strojární. Po zrušení stavebnej uzávery na nej bolo nevábne smetisko. V rámci reštitúcií pozemok vrátili pôvodnému majiteľovi - Rádu uršulínok. Miestna samospráva sa rozhodla pozemok kúpiť na splátky. Bývalý starosta podpísal zmluvu so spoločnosťou KAME Slovakia, Štátny fond rozvoja bývania poskytol úver vo výške takmer 17,5 milióna korún. Výstavba mala byť ukončená v prvom polroku 2002. Prví nájomníci sa do vytúžených bytov nakoniec sťahovali až vo februári tohto roku.
Odovzdávanie skomplikovala kolaudácia. Trojposchodové montované drevené domy podľa odborníkov nespĺňali naše požiarne normy. "V Nemecku či Rakúsku bežne montujú tieto súbory. Tam vyhovujú po každej stránke veľmi prísnym bezpečnostným kritériám Európskej únie. My máme normy len na dvojpodlažné domy. Museli sme požiadať o expertízu a určenie podmienok, potom sme dali vypracovať novú dokumentáciu, ktorá je už schválená. Treba ešte namontovať požiarne rebríky. Nebyť toho, ľudia mohli tráviť v nových bytoch už minulé Vianoce. Obec to stálo ďalšie peniaze," hovorí starosta Krištof.
Výstavbu ďalších nájomných bytov napriek záujmu obyvateľov mestská časť už naplánuje. "Chceme podporovať predovšetkým individuálnu bytovú výstavbu, ktorá má u nás tradíciu. V Barci sú pozemky na 500 rodinných domov. Výstavba nájomných bytov dosť výrazne zaťažuje rozpočet obce na úkor rozvojových aktivít. Úver na 30 rokov, ktorý sme si museli zobrať, je finančne vyčerpávajúci, na úrokoch v podstate vyplatíme poskytnutú dotáciu štátu. Úrad musí prevziať na seba aj zodpovednosť správcu. Ponúkli sme správcovstvo rôznym organizáciám, nikto nemá záujem. Pre firmy to nie je finančne zaujímavé. Navyše, tieto byty sú len dočasným, nie trvalo udržateľným riešením bytového problému. Keby ich mohli nájomníci odkúpiť skôr ako za tridsať rokov, mali by sme voľnejšie ruky," argumentuje starosta, ktorý by na strastiplnú výstavbu najradšej čím skôr zabudol.