
Dvojročná spolupráca občianskeho združenia Zachráňme kamzíka tatranského s košickou zoo vyústila do prevzatia odborného gestorstva nad chovom kamzíka alpského, ktorému sa tu darí. Svedčí o tom v poradí už tretí ročný prírastok dvoch mláďat. Na snímke tabuľku s označením odborného garanta na ohradu kamzičieho výbehu umiestňuje zoologička Výskumnej stanice ŠL TANAP Ing. Barbara Chovancová. FOTO TASR – S. PÍSECKÝ
KOŠICE – Slovenská autobusová doprava Košice sa borí s neriešiteľným problémom falšovania žiackych zľavnených preukážok, zamestnaneckých preukazov, ako aj cestovných lístkov. Navyše sa v poslednom čase rozmohli krádeže nafty, a tak táto organizácia prichádza vinou vynaliezavcov o pekné peniaze.
„Hoci sme nedávno prešli na systém vydávania nových žiackych preukazov, tie problém falšovania nevyriešili, lebo sa k nim vydáva lístok, ktorý sa vytláča zo strojčeka. Žiaľ, aj keď nové preukážky obsahujú ochranné prvky, na lístkoch ich aplikovať nemôžeme. Už sme to skúšali, no nejde to. Uvažujeme teda o zavedení čipových kariet, no aj to chce čas,“ povedal dopravný námestník SAD Ing. Ján Štofančík a spresnil, že falšovanie sa najviac rozšírilo v smere na Trstenú, Čaňu, Medzev a oblasť Moldavy. „Falošných lístkov je neúrekom, teší nás, že sa nám už poniektorých čiernych pasažierov podarilo identifikovať. Niektorí sa poučili a s cestovaním takouto formou prestali. Ak totiž odhalíme cestujúceho s falošným lístkom, odoberieme mu na jeden rok zľavu. Okrem toho všetky prípady hlásime na polícii,“ vysvetľuje dopravný námestník SAD.
Falšovatelia neraz svoje produkty predávajú za polovičnú cenu, pričom sami necestujú. Podľa Ing. Štofančíka falošné lístky zväčša vyrábajú študenti vysokých škôl. Distribuujú ich na diskotékach či miestach, kde sa grupujú mladí ľudia. „Falzifikáty sú také kvalitné, že aj skúsený človek má problém rozoznať ich od pravých lístkov. No čiernych pasažierov vieme odhaliť, aj keď je to veľmi prácne. Preukážky sú totiž evidované v centrálnom systéme, a ak sa na niektorú z nich dlhšie nekupuje lístok, predpokladáme, že buď sa na ňu necestuje, a ak áno, tak na falošný lístok,“ vraví J. Štofančík.
Okrem žiackych sa však falšujú aj zamestnanecké preukazy. Ich výhodou je, že kto ich vlastní, má možnosť cestovať po celej republike zadarmo. „Zaznamenali sme prípady, keď zoskenovaný preukaz vyplnili falšovatelia cudzím menom, teda nie identitou nášho zamestnanca, pribudla fotka a všetko sa zalialo do tvrdého obalu. Odhaľovať páchateľov nie je ľahké a škody sa v oboch prípadoch odhadujú rádovo na stotisíc korún.“
SAD okrádajú aj zlodeji nafty. Neraz sa stane, že vodič natankuje plnú nádrž a onedlho z nej ktosi vytiahne celých dvesto litrov.
„Stáva sa to na koncových staniciach autobusov. Šoféri tam nocujú a nemajú dohľad nad vozidlami. Takýchto prípadov evidujeme za posledné obdobie vyše desať,“ uzavrel dopravný námestník SAD.
KRISTIÁN SABO