O NATO NA MÍTINGU HNUTIA
V. Mečiar: „Ako má byť garantovaná bezpečnosť Slovenska? Máme si hľadať bezpečnosť v rámci NATO?“
Publikum zborovo: „Nie.“
V. Mečiar: „Je aj iná alternatíva?“
Publikum zborovo: „Áno.“
V. Mečiar: „Preto chceme o týchto otázkach diskutovať, aby bol pripravený program, lebo v rozhodujúcom dôsledku rozhodujú občania.“
Publikum: Potlesk a ovácie.
(Míting HZDS 16. mája 1996)
DVOJAKÝ METER NATO
„Ak Maďarsko so svojou nacionalistickou politikou vlády, zasahovaním do vnútorných záležitostí iných krajín… má byť členom NATO, tak potom stratégia dvojakého metra je tu viac ako zrejmá.“
(Reakcia na rozhodnutie Kongresu USA, že predvstupovú pomoc SR nedostane - SME 27. júla 1996)
NEPRIJATEĽNÁ POŽIADAVKA NATO
„Keď sa rokuje s členskými krajinami Severoatlantickej aliancie a Slovensko prejavuje záujem o vstup, pýtajú sa, či sa zriekneme deklarácií o tom, že budeme mostom medzi Východom a Západom, a žiadajú od nás jednoznačnú orientáciu vrátane vyhlásenia vlády, ktoré s touto myšlienkou skoncuje.“
(V prejave na rokovaní Rady pre hospodársky rozvoj Slovenska 17. októbra 1996)
SÚHLAS S ČARNOGURSKÝM
„Ak to takto Čarnogurský povedal, zrejme mal na to svoje dôvody. Je to možno prvá vec, s ktorou s ním môžem od roku 1991 súhlasiť.“
(Reakcia na výrok predsedu KDH, že Slovensko by malo byť zdržanlivé, pokiaľ ide o členstvo v NATO medzi
prvými - Slovenská republika 14. januára 1997)
DOHODLI SA RUSI S AMERIČANMI
„V roku 1995 nám Rusi po ich rokovaní so Spojenými štátmi oznámili, že Slovensko nebude v prvej skupine krajín prijatých do NATO, čo nám pred niekoľkými mesiacmi osobne potvrdila aj Madeleine Albrightová.“
(V interview pre Le Figaro 18. marca 1997 - toto tvrdenie dementovalo Veľvyslanectvo USA v Bratislave i premiér Ruskej federácie V. Černomyrdin)
O ČO VLASTNE IDE ZÁPADU
„Nejde o žiadne politické podmienky! Pýtal som sa ich, ak chceme byť partnermi, aký podiel na trhu vy dáte slovenským podnikateľom? Ak mám povedať, čo si myslím a neklamať vás, tak musím povedať, že keby sme predali svoje fabriky tak, ako to urobili v okolitých štátoch, tak by sme boli najväčšími demokratmi na svete.“
(Slovenská republika 1. júla 1997)
PO NEPOZVANÍ SLOVENSKA
„My sme získali dvojročný odklad.“
(Ako ďalej pán predseda vlády STV 16. júla 1997)
MONOPOLY SI DELIA ÚZEMIE
„Som dôrazne proti tomu, čo robí NATO v Juhoslávii… Pozícia NATO z obranného paktu sa mení, keď si osobuje právo zasahovať na územia iných štátov, ak to uzná za vhodné. Nepovažujem za správne, že nadnárodné monopoly si delia územie a hospodárstvo Juhoslávie do sfér vplyvu, kto, kde, čo bude mať. Konajú sa akty násilia aj proti bydliskám predstaviteľov, čo je na hranici terorizmu, to už nie je vedenie vojny.“
(V besede s čitateľmi denníka Slovenská republika 12. mája 1999)