Poisťovne pri uzatváraní poistnej zmluvy vyžadujú splnenie podmienok zabezpečenia proti odcudzeniu, vlámaniu a krádeži. Spôsob zabezpečenia, ktorý poisťovňa vyžaduje sa rozdeľuje podľa poistných súm. Pri náraste poistnej sumy sa automaticky zvyšujú nároky poisťovne na ochranné zabezpečenia a v prípade, že nie sú dostatočné, poisťovňa môže poistné plnenie nielen krátiť, ale aj odmietnuť. Preto je vhodné a dôležité sa dopredu s nimi zoznámiť. Nájdeme ich väčšinou v zmluvných dohovoroch.
Podmienky zabezpečenia
Všetky poisťovne požadujú plný typ dverí (bez sklenených výplní). Dvere sa zabezpečujú bezpečnostným zámkom, pod ktorým sa rozumie zámok skladajúci sa z bezpečnostnej cylindrickej vložky zabraňujúcej vytlačeniu a bezpečnostnému štítu znemožňujúcemu rozlomenie a vylomenie vložky. Nemusíme dodávať, že nesmiete zabudnúť uzavrieť okná, dvere na balkón, lodžiu, terasu a iné otvory uzatváracím mechanizmom. Ak sa nehnuteľnosť nachádza mimo obce, resp. je neobývaná, vyžadujú poisťovne zabezpečiť všetky presklenné časti mrežami alebo okenicami, prípadne okennými roletami. Pri vyšších poistných sumách (okolo 1 mil. Sk) poisťovne okrem bezpečnostných dverí požadujú zabezpečovací systém. Pod elektronickou zabezpečovacou signalizáciou chápeme systém aktívnej ochrany pred vlámaním a krádežou, ktorý pri vzniku a zistení prvých príznakov rizika vlámania a krádeže okamžite informuje poverené osoby. Elektronická zabezpečovacia signalizácia by mala mať vývod informačného signálu minimálne na dve osoby prostredníctvom telefónneho hlásiča alebo pult centrálnej ochrany, ktorý sa nachádza priamo v stredisku zásahovej jednotky.
Niektoré poisťovne si nárokujú dodržať bezpečnostné opatrenia, keď z domácnosti odchádzajú všetky osoby. Ak domácnosť opúšťajú všetky osoby, musí byť objekt uzamknutý a zabezpečený. Poisťovne môžu však vyžadovať, že ak byt nie je obývaný dlhší čas (napr. 3 dni) musia byť uzatvorené všetky vodovodné potrubia. Ak sa obdobie odchodu vzťahuje na vykurovacie obdobie, môže poisťovňa požadovať v prípade odstavenia vykurovacieho zariadenia vyprázdnenie vodovodných potrubí, ak poistený nemá dostatočné zabezpečenie zariadenia proti mrazu. V prípade porušenia týchto bezpečnostných opatrení to poisťovňa chápe ako zanedbanie všeobecných poistných podmienok a môže plnenie krátiť alebo úplne odmietnuť. Práve zanedbanie zabezpečovacích opatrení je jedným z najčastejších príčin znižovania poistného plnenia.
Najdôležitejšia je cena
Ak vás napriek podmienkam viac pri rozhodovaní zaujíma cena, pozrite si nasledujúcu tabuľku. Ako cena v poistení nám vystupuje poistné, na základe ktorého na seba poisťovňa preberá riziko vzniku škody a pri vzniku poistnej udalosti vyplatí poistenému poistné plnenie. V nasledujúcej tabuľke si môžete prehľadne prezrieť, koľko musíte zaplatiť za poistenie nehnuteľnosti bytu, rodinného domu a domácnosti, každého v hodnote 2 mil. Sk vo vybraných poisťovniach.
Ďalšie faktory
Poistné je jedným z faktorov, na základe ktorého sa mnohí z nás pri uzatváraní poistných zmlúv orientujú. Nehovoríme, že je faktorom zanedbateľným, ale na druhej strane, stačí priplatiť niekoľko stoviek a ste krytí na vyšší limit, ktorý môže byť diferencovaný v tisíckach.
Sú to najmä skutočnosti, na ktoré by ste pri podpise poistnej zmluvy nemali zabudnúť a pozorne si ich preštudovať:
* informovať sa, čo zahŕňa poistenie, čo všetko je a na akú sumu poistené,
* zhodnotiť, ktoré riziká treba poistiť a čo má poisťovňa vo výlukách,
* získať informácie o tom, či je majetok poistený na novú alebo časovú cenu,
* správne stanoviť poistnú sumu, aby nedošlo k podpoisteniu alebo nadpoisteniu,
* informovať sa, aké sú limity plnenia poisťovne,
* rozhodnúť sa o splátkach poistného ročne, polročne alebo štvrťročne (pri polročných a štvrťročných splátkach sa väčšinou kalkuluje s navýšením splátky poistného za polrok),
* uvedomiť si správne zabezpečenie domácnosti nachádzajúce sa zväčša v zmluvných dohovoroch poisťovní,
* vedieť čas trvania poistnej zmluvy, možnosti jej vypovedania alebo zrušenia.
Zuzana Littvová INIS s.r.o.