Ďalšie zmeny v štátnej podpore bývania

Opäť je tu čas, kedy je aktuálna otázka tvorby štátneho rozpočtu na nasledujúci rok. Ministerstvo financií už predložilo návrh základného dokumentu, ktorým sa riadia príjmy a výdavky štátu. Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2005 až 2007 zaujíma ...

Opäť je tu čas, kedy je aktuálna otázka tvorby štátneho rozpočtu na nasledujúci rok. Ministerstvo financií už predložilo návrh základného dokumentu, ktorým sa riadia príjmy a výdavky štátu. Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2005 až 2007 zaujíma aj hypotekárne banky a štátne sporiteľne a, samozrejme, aj ich súčasných i budúcich klientov. Informácie z predloženého návrhu však pre nich opäť nie sú pozitívne. Pre rok 2005 totiž štát opäť predpokladá zníženie bonifikácie úrokov pre klientov hypotekárnych bánk a sprísnenie podmienky získania štátnej prémie pre stavebných sporiteľov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa návrhu, ktorý predstavilo ministerstvo financií by sa mal štátny príspevok k hypotekárnym úverom zrušiť úplne. Po postupnom poklese z minulých rokov (v roku 1999 bol štátny príspevok na úrovni 6 percent a klesal až k 1 percentu v aktuálnom roku) sa teda štát rozhodol nepodporovať tento typ zdrojov na financovanie bývania. Podľa ministra financií Ivana Mikloša: "Nie je potrebné vôbec bonifikovať úrokové sadzby pri hypotekárnych úveroch, pretože celkové úrokové miery sú nízke". Ďalším dôvodom, prečo by štát hypotéky nemal ďalej bonifikovať je rast reálny miezd, vďaka čomu môžu, podľa neho ľudia ľahšie splácať pôžičky. Štát by teda vyplácal príspevky už len k hypoúverom uzatvoreným do polovice roka 2003, kedy ešte platila fixná bonifikácia úrokov vo výške 2,5 percenta počas celého obdobia splatnosti úveru.

SkryťVypnúť reklamu

Stavebné sporiteľne síce nečaká pokles štátnej prémie k stavebnému sporeniu v absolútnej hodnote, ale v percentách. Zo súčasných 15 percent mala, podľa pôvodného návrhu, štátna prémia klesnúť na 11,5 percenta. Znamenalo by to, že klient, ktorý chce využiť maximálnu podporu štátu by musel vložiť oveľa vyšší vklad ako doteraz. Po prerokovaní v Národnej rade napokon poslanci odsúhlasili pokles podielu prémie na ročnom vklade na približne 14,5 percenta, čím by tzv. optimálny ročný vklad vzrástol zo súčasný 16 667 korún na približne 17 241 Sk. Štátna prémia k stavebnému sporeniu sa menila už niekoľkokrát, pričom klesla z pôvodných 6 000 Sk na súčasných 2 500 Sk a každoročne jej výšku upravuje zákon o štátnom rozpočte. Od 1. januára 2004 je štátna prémia stanovená ako 15 percent z vymeriavacieho základu v maximálnej výške 16 667 Sk, čo predstavuje maximálnu štátnu prémiu na úrovni 2 500 Sk. Podľa predstaviteľov stavebných sporiteľní by sa zásah do výpočtu štátnej prémie prejavil najmä v objeme poskytnutých prostriedkov na financovanie bývania formou medziúverov.

SkryťVypnúť reklamu

Inštitúcie, ktoré by mali hospodáriť s vyššími zdrojmi na podporu bývania je Štátny fond rozvoja bývania a ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Práve na tieto inštitúcie by sa mali presunúť peniaze ušetrené na podpore bonifikácie k hypoúverom. Ministerstvo a štátny fond chcú prostredníctvom presunutých financií podporovať najmä výstavbu nájomných bytov.

V globále by mali rozpočtové prostriedky určené na podporu bývania narásť na takmer 8,5 mld. Sk, kým v aktuálnom roku je to takmer 8,3 mld. Sk. Štátny príspevok k hypotekárnym úverom by mal podľa návrhu rozpočtu klesnúť o 75 mil. Sk, štátna prémia v stavebnom sporením by sa mala znížiť o 456 mil. Sk. Narásť o 300 mil. Sk by mali zdroje programu rozvoja bývania ministerstva výstavby. Dotácie zo štátneho rozpočtu pre fond rozvoja bývania majú vzrásť o 262 mil. Sk a vlastné príjmy fondu o 160 mil. Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Aké bude definitívne rozhodnutie v tejto citlivej otázke sa určite dozvieme v priebehu najbližších týždňov.

Erika Remeňová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu