Týždeň v školstve

l Zmeniť systém vyplácania sociálnych štipendií žiakom základných škôl odporučil Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá. Podľa poslankyne a členky výboru Beáty Brestenskej (ANO) nie je vyplácanie štipendia na základe prospechu

spravodlivé. "Tí, čo najviac potrebujú tieto peniaze, sa k nim nedostanú kvôli zlému prospechu," povedala Brestenská. Vhodné to podľa nej nie je ani z pohľadu psychológov, ktorí nesúhlasia s finančnou motiváciou žiakov v takom nízkom veku.

Minister školstva Martin Fronc potvrdil, že sa už s podobným názorom psychológov stretol. "V tomto prípade ide skôr o sociálnu dávku, ako štipendium. Zmenu systému je však nevyhnutné prerokovať s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré štipendiá vypláca," povedal Fronc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

l Minister školstva Martin Fronc opäť pripravuje podanie zákona o študentských pôžičkách, ktorým sa má čiastočne spoplatniť štúdium na vysokých školách. Opozičné strany ĽS-HZDS, Smer, KSS, ako aj Slobodné fórum, však k tomu majú naďalej odmietavý postoj. Minister plánuje zákon, ktorý zavedie školné a zmení systém financovania vysokých škôl, predložiť do parlamentu v januári budúceho roka. Spoplatnenie školstva inicioval už dvakrát, no zatiaľ neúspešne. Platiť za štúdium by sa malo najskôr od septembra 2005.

l Staré šlabikáre, učebnice, bridlicové písacie tabuľky, peračníky a iné školské pomôcky približuje výstava Cestička do školy, ktorú minulú stredu sprístupnili v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Výstava ponúka zaujímavý pohľad do školských tried minulých storočí. Najvzácnejší a najstarší šlabikár "Slabikár český a jiných náboženství počátkové, kterýmžto věcem dítky kresťanské hned z mladosti učeny býti" pochádza z roku 1547. Výstava potrvá do 14. novembra. (tasr, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 505
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 818
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 982
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 647
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 781
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 491
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu