Štátny pedagogický ústav sa k téme nechcel vyjadriť s odôvodnením, že na vyjadrenie je málo času a odborná časť maturity spadá pod Štátny inštitút odborného vzdelávania. Ani ten však stanovisko neposlal.
Zareagovala jedine riaditeľka odboru odborného vzdelávania ministerstva školstva Mária Príkopská. K dĺžke trvania teoretickej a praktickej časti odbornej skúšky napísala, že síce trvá len 20 minút, avšak na maturite sa "nebudú overovať vedomosti a zručnosti žiaka jednotlivo zo všetkých odborných predmetov, ale kompetencie, ktoré zodpovedajú požadovaným vedomostiam a zručnostiam absolventa príslušného odboru".
Svoju odbornosť bude podľa nej žiak preukazovať aj v praktickej časti odbornej zložky, ktorá môže trvať 24 hodín, v niektorých odboroch dokonca až 4 týždne.
Dodala, že teoretická časť maturitnej skúšky z odborných predmetov mohla po starom trvať 30 minút, "ale len vtedy, ak obsahom skúšky bolo učivo viacerých predmetov, inak trvala len 10 až 20 minút".
K maturite z jazyka sa Príkopská vyjadrila jednoznačne. "Pre žiaka je rovnako dôležité ovládať cudzí jazyk aj byť odborníkom vo zvolenom odbore."
To, že maturanti na odborných školách budú maturovať len na úrovni B, zaviedlo podľa nej ministerstvo školstva preto, že časové dotácie odborných predmetov na stredných školách sú porovnateľné - hoci nám je toto vysvetlenie trochu nezrozumiteľné.
Príkopská tiež tvrdí, že skúšajúci učitelia v komisii budú vedieť reagovať, aj keď bude žiak odpovedať z predmetu, ktorý nevyučujú. "Učitelia odborných predmetov sú oprávnení na vyučovanie skupín predmetov podľa príslušných odborov, a nielen jedného predmetu."
K problému, že po novom nebudú mať žiaci na maturitnom vysvedčení napísané, z akých odborných predmetov zmaturovali, povedala, že na tlačivách vysvedčení o maturitnej skúške nedôjde oproti starým tlačivám k zníženiu počtu údajov.
(sr)