Vyučiť sa za majstra alebo ísť študovať na gymnázium? Rozhodnúť sa má pmôcť žiakom aj nezávislý výchovný poradca.
FOTO - ARCHÍV SME
Úlohou výchovných poradcov je čo najlepšie poradiť žiakom pri výbere strednej školy. Čo však, ak za dobré rady dostávajú peniaze? "Ako rodič dieťaťa, ktoré čaká najväčšie rozhodnutie v živote - výber strednej školy, som pobúrená zistením, že Súkromné gymnázium a Súkromná obchodná akadémia na Kremnickej ulici v Bratislave finančne motivuje výchovných poradcov na základných školách, aby nahovárali rodičov o umiestnení ich detí na spomínané stredné školy," sťažuje sa S.V. z Bratislavy. Podľa nej má výchovný poradca rodičom podávať objektívne a neskreslené informácie o stredných školách.
Z kópie zmluvy, ktorú máme k dispozícii, je zrejmé, že zriaďovateľka spomínaných stredných škôl ponúkla výchovným poradcom "províziu", ak k nej zlanária študentov. "Keby ste boli ochotní vynaložiť väčšie úsilie pre propagáciu našich študijných odborov, bude vám vyplatená za každého študenta, ktorého prijmeme na denné štúdium na našej škole, odmena 1000 korún," píše sa v zmluve s dodatkom, že po zverejnení zoznamu prijatých žiakov budú "mzdy" výchovným poradcom vyplatené na ich účet prevodom. Prílohou zmluvy je dohoda o vykonaní práce.
Zdenka Arvayová, výchovná poradkyňa na ZŠ Lazaretská v Bratislave nám potvrdila, že list s prosbou o lepšiu propagáciu študijných odborov na spomínaných súkromnýc školách dostala. "Prečítala som si ho a potom som ho založila, pretože to pokladám za manipulatívne. Žiak má právo vybrať si školu podľa svojich vedomostí, akú chce," povedala.
Zriaďovateľka škôl Ivona Podstavková tvrdí, že nejde o žiadne "verbovanie", hoci odmena sa vypláca za každého prijatého žiaka. "Môžete si byť istá, že ak rodič nechce dať dieťa na našu školu, nezlanári ho žiadna výchovná poradkyňa," tvrdí s tým, že ak sa to rodičovi nepáči, nemusí na ich aktivitu vôbec reagovať.
Na províziách pre výchovných poradcov nevidí Podstávková nič zlé. "Chceme len, aby si výchovní poradcovia našli čas a priestor pre rodičov a aby podali objektívne informácie o našej škole." Veľa žiakov a rodičov vraj má o ich škole skreslené informácie. "A keď k nám prídu na deň otvorených dverí, doslova padajú na zadok," tvrdí.
Predseda Krajského školského úradu v Bratislave Ľubomír Pajtinka, pod ktorého súkromné školy patria, považuje aktivitu zriaďovateľky za neetickú, podľa neho však vyplýva z modelu financovania na žiaka, ktorý dnes funguje. "Je to vojna o žiaka. O žiakov bojujú aj iné školy, napríklad učilištia ponúkajú deťom zo sociálne znevýhodnených rodín internáty zadarmo. Ale ak sa výchovný poradca motivuje finančným darom, je to veľmi neetické. Má totiž byť objektívny, a nie že sa jeho objektivita peniazmi preplatí."