Nová maturita žiakom stredných odborných škôl ublíži, hovoria riaditelia SOŠ a SOU. Tvrdia, že namiesto študentov mali pred ministerstvom štrajkovať radšej oni. FOTO - TASR
Riaditelia stredných odborných škôl tvrdia, že namiesto gymnazistov mali zrejme štrajkovať oni. Podľa nich je totiž nová maturita šitá na mieru gymnáziám. Odborným školám, na ktorých paradoxne študuje až 70 percent stredoškolákov, však nevyhovuje. Od polovice septembra, keď bola prvýkrát zverejnená vyhláška o ukončovaní štúdia na stredných školách, sa zišli už tretí raz, aby sa pokúsili najpálčivejšie problémy vyriešiť. Výsledok? "Problémov je tak veľa, že jednoducho nedokážeme zabezpečiť takú úroveň maturít, aká bola vlani," zhrnul Félix Dömeny zo SPŠ strojníckej v Bratislave, za čo si vyslúžil súhlasný potlesk zúčastnených. Riaditelia novej maturite vyčítajú množstvo nedostatkov, z toho najmenej päť veľmi vážnych.
Za 20 minút ukáž, aký si odborník
O tom, že na stredných školách sa bude maturovať po novom z teoretickej a praktickej zložky odborných predmetov, sa odborné školy dozvedeli len vlani.
"Hlavný problém vidíme v tom, že v novej maturite žiaci nebudú môcť ukázať svoju odbornosť, hoci práve tá je cieľom ich štúdia," tvrdí riaditeľka ZSŠ chemickej v Bratislave Zdenka Tamášová. Poukazuje na to, že kým doteraz žiak maturoval 30 minút z vybraného súboru odborných predmetov, po novom bude maturovať 20 minút, a to aj zo štyroch či šiestich odborných predmetov naraz. "Na odpoveď z jedného predmetu teda bude mať len asi 3-4 minúty," hovorí Tamášová. V novej maturite sa totiž kladie dôraz na slovenčinu a cudzí jazyk, nie na odbornosť, ktorá je pritom hlavným cieľom štúdia žiakov na odborných školách.
Aj keď si výborný, budeš len béčko
Ďalšia vec, ktorá riaditeľov škrie, je, že maturita z teoretickej a praktickej zložky odborných predmetov bude len na úrovni B. "Žiak nemá možnosť vybrať si, či chce maturovať z ľahšej alebo ťažšej úrovne, automaticky je postavený na úroveň B, teda úplne základnú," hovorí riaditeľka ZSŠ odevnej v Bratislave Janka Semančíková. Riaditelia však tvrdia, že mnohí žiaci majú určite lepšie vedomosti ako základné.
Z porovnaní dotácií vyplýva, že napríklad ak chce študent maturovať z cudzieho jazyka na úrovni A, mal by mať aspoň 24 hodinovú dotáciu jazyka. Žiaci odborných škôl pritom majú na odborné predmety dotácie aj 50 a viac hodín, maturovať však môžu len na úrovni B! "Povedala by som, že to je diskriminácia žiakov SOŠ a SOU," domnieva sa Semančíková.
Cudzí jazyk - najväčší postrach maturantov
Apropo, práve cudzí jazyk je najväčším postrachom tohtoročných maturantov. "Platy učiteľov sú také nízke, že nevieme zohnať kvalitných jazykárov. Stane sa, že sa v jednej triede vystrieda za štyri roky štúdia aj šesť učiteľov cudzieho jazyka," hovorí Zdenka Tamášová. Žiaci tak začínajú stále od piky a výsledkom je, že z jazyka vedia stále len základy. Tamášová hovorí, že ak ministerstvo školstva chce, aby žiaci maturovali z cudzieho jazyka, malo by im najprv pomôcť zabezpečiť kvalifikovaných učiteľov - a to aj na základných školách.
Členovia komisie nebudú odpovediam žiakov rozumieť
Riaditeľom odborných škôl hlava oťažieva aj pri pomyslení, ako zabezpečiť členov skúšobnej komisie.
"V komisii by mali byť traja členovia - predseda, skúšajúci učiteľ teoretických odborných predmetov a majster, prípadne učiteľ odbornej praxe. Mnohé odbory však učiteľov odbornej praxe nemajú," sťažuje sa Félix Dömeny zo SPŠ strojníckej v Bratislave.
Ďalším problémom je, že komisia bude mať troch členov, žiaci však budú skúšaní z minimálne štyroch a viac predmetov. Môže sa teda stať, že učitelia ho budú musieť skúšať z predmetu, ktorý nevyučujú. "Komisia, ktorá bude mať len troch členov, je pre komplexnú odbornú maturitu neaplikovateľná," uzatvára Dömény.
Skúšanie žiakov po novom bude navyše také náročné, že sa mu každý učiteľ chce vyhnúť. "Napríklad v cudzom jazyku musí komisia hodnotiť u každého žiaka desať kritérií a tie oznámkovať. Záverečná známka sa robí podľa presne určených vzorcov. Všetko treba prepočítať, spriemerovať, zaznamenať na skúšobné hárky," hovorí Opatovská.
Skúšanie môže trvať v extrémnych prípadoch aj 12 hodín za deň - a učiteľ to má robiť zadarmo, pretože ide o čestnú funkciu.
Zmaturuješ, ale nik nevie, z čoho
V neposlednom rade je tu aj problém s vysvedčením. Maturant strednej odbornej školy bude mať síce na vysvedčení známku z teoretickej aj praktickej časti odborných predmetov. Ale nebude tam uvedené, z akých. "Pritom mnohí zamestnávatelia chcú vedieť práve to, z akých predmetov žiak zmaturoval, dokonca aj to, koľko časovej dotácie im počas výučby venoval," hovorí Zdenek Rada, riaditeľ SOU strojárskeho na Vranovskej ceste v Bratislave Dodáva, že bez týchto údajov nebude maturitné vysvedčenie výpovedným dokladom o odbornosti žiaka.
Čo máme povedať rodičom?
Riaditelia sa po porade rozišli skepticky. Trápi ich najmä jedno: "Toľko vecí nám je nejasných a rodičia sa začínajú čoraz viac pýtať. Čo im máme povedať, keď sami nevieme, ako budeme všetky tie problémy riešiť?"
Dodávajú, že sú za novú maturitu z odboru: "Ale nech je lepšie pripravená, prejde tiež generálnou skúškou a bude v prospech žiakov," uzatvára Tamášová.