Obrázok roku 1989: východní Nemci búrajú obávaný múr. FOTO - REUTERS
Normálne to nebol problém. Posledné týždne to však vo východnom Nemecku vrie, a tak prichádza na tlačovky stále viac zahraničných novinárov. Keď Ehrmann konečne zaparkoval a dostal sa do konferenčnej sály, nebola voľná už ani jedna stolička, spomína na udalosti spred 15 rokov pre nemecký rozhlas Berlín-Brandenburg.
Ehrmanna to hnevá. Pre mnohých jeho západných kolegov nebol doteraz východný blok nijako lukratívnym miestom. On pozná východný Berlín od konca 70. rokov a posledné udalosti sú podľa neho prevratné.
Tisíce východných Nemcov už od leta utekajú z krajiny a ďalšie milióny týždne požadujú odstránenie monopolu komunistickej strany, slobodné voľby, právny štát, slobodu tlače a cestovania.
Niekoľko hodín pred tlačovou konferenciou sa preto 9. novembra 1989 zišiel vystrašený ústredný výbor nemeckých komunistov, aby sa poradil o jedinom bode. Ako uvoľniť striktné cestovné obmedzenia a učičíkať nespokojné davy.
Na zasadnutí chýbal Günter Schabowski, ktorý mal ako tajomník ústredného výboru pre informácie, oboznámiť médiá s výsledkami rokovania. Pol hodiny pred stretnutím s novinármi tak netušil, čo materiály o nových cestovných príkazoch obsahujú. A to ho čakala tlačová konferencia, na ktorej mohli zahraniční novinári prvýkrát v histórii NDR klásť otázky, vopred neschválené straníckym dozorom.
Nepomohlo to. Prvú hodinu počúval Ehrmann samé naučené frázy. Krátko pred siedmou sa konečne dostal k otázke. Sedem minút mu Schabowski odpovedal rutinne, keď zrazu vyhlásil: "...rozhodli sme sa dnes prijať rozhodnutie, ktoré každému občanovi NDR umožní vycestovať z krajiny cez hraničné priechody."
Teraz sa už otázky valia jedna cez druhú. Odkedy? Schabowski začal bezradne listovať v nepreštudovaných papieroch. V tom zbadal bod 2 rozhodnutia rady ministrov: "Nasledujúce úpravy platia okamžite..." A tak Schabowski odpovedal: "Ab sofort." (Ihneď.)
Nikto z novinárov vtedy netušil, že prehliadol zásadnú poznámku dole na strane, podľa ktorej malo byť "tlačové vyhlásenie zaoberajúce sa týmito úpravami zverejnené 10. novembra". Teda o deň neskôr.
Riccardo Ehrmann okamžite uteká k telefónu. Pre neho je to koniec Berlínskeho múra. Jeho kolegovia v Ríme ho považujú za blázna a správu dávajú bokom. Prvá tak o prevratnom rozhodnutí informuje agentúra Reuters. Talianska ANSA vydáva správu až potom.
To už sa k hraničnému priechodu vydali tisíce Nemcov a donútili vyplašených pohraničných policajtov otvoriť cestu na slobodu. Bol to koniec múra, ktorý desaťročia rozdeľoval mesto, krajinu i svet na dva nezmieriteľné tábory.
Autor: mim