Na tomto bilborde, ktorý dali zhotoviť labouristi, je Howard spodobnený ako zúfalec. Podobný názor majú pravdepodobne aj v Bielom dome.
FOTO - REUTERS
Najmä Howard je k Bushovi nezvyčajne odmeraný. "Už som dal jasne najavo, že môžem výborne spolupracovať rovnako s prezidentom Bushom ako s prezidentom Kerrym," odpovedal v nedeľu na otázku, či ho teší, že pravičiar porazil liberála.
Časy, keď svetu velil transatlantický konzervatívny tandem Ronald Reagan - Margaret Thatcherová, sú preč. Britský premiér Tony Blair vytvoril s Bushom tandem protiteroristický, ktorý od útoku na Spojené štáty pracuje spoľahlivo aj napriek tomu, že vychádzajú z úplne rozdielnych politických konceptov.
Howard sa cíti Bielym domom odstrčený. Aj preto sa v rozhovore pre Sunday Telegraph vyjadril k Bushovi príkro, jeho diplomatické vyjadrenie bolo vlastne výčitkou adresovanou Bielemu domu.
Šéf konzervatívcov sa už pred dvoma mesiacmi pohádal s Bushovým politickým stratégom Karlom Rovom, ktorému sa nepáčilo, že kritizoval niektoré aspekty vojny v Iraku. "Môžete zabudnúť na stretnutie s prezidentom. Neobťažujte sa sem chodiť," povedal vraj Rove. Howard zrejme nie je v Bielom dome považovaný pred britskými parlamentnými voľbami za perspektívneho.
Blair počas americkej predvolebnej kampane zostal úzkostlivo nestranný. Predpokladá sa, že jeho srdce hovorilo v prospech Kerryho, čo bol aj názor jeho strany, a rozum za Busha. Poučil sa však z chyby Johna Majora, ktorý sa v roku 1992 vyslovil za zvolenie Bushovho otca a voľby napokon vyhral Bill Clinton.
Pragmatický postoj zaujal Blair aj po voľbách: "Prezident Bush je tu na nasledujúce štyri roky... Niektorí ľudia akoby si to nevedeli pripustiť. Voľby boli, Amerika prehovorila, zvyšok sveta by to mal počuť."
Howard v nedeľnom rozhovore pre Daily Telegraph Biely dom kritizoval za to, že Blaira príliš ochraňuje, a zdôraznil, že si nedá od nikoho hovoriť, ako má robiť svoju prácu a "ak sú s tým nespokojní v Bielom dome, tak to je už ťažké".
Rozhodnutie Howarda dištancovať sa od Bieleho domu pravdepodobne súvisí aj s blížiacimi sa voľbami. Zdá sa, že chce zaujať Britov nespokojných s Bushovou politikou, zatiaľ čo Blair nepripúšťa pochybnosti, že zostáva s Američanmi v Iraku.
Je to paradoxná situácia - labouristický premiér Blair sa už vo štvrtok dočká slávnostného prijatia v Bielom dome ako prvý štátnik od víťazstva Busha vo voľbách, zatiaľ čo vodca konzervatívcov nie je ochotný americkému prezidentovi ani zdvorilostne zagratulovať k víťazstvu.
MAREK CHORVATOVIČ