WASHINGTON - Ľadovým medveďom, tuleňom, sobom aj sťahovavým vtákom v Arktíde hrozí v nasledujúcich rokoch katastrofa. Arktída totiž čelí dvakrát rýchlejšiemu otepľovaniu než zvyšok planéty. Klimatické zmeny sú natoľko dramatické, že vedci sa obávajú masívneho ubúdania živočíšnych druhov. Vyplýva to zo správy, ktorú vypracovalo 250 vedcov na žiadosť ôsmich štátov regiónu.
Po štvorročnom výskume sa vedci domnievajú, že na konci 21. storočia bude Arktída v lete prakticky bez ľadu. Len za posledných 30 rokov sa zmenšilo množstvo arktického plávajúceho ľadu o osem percent.
Znamená to, že sa roztopilo takmer milión štvorcových kilometrov ľadu, ktorý by dokázal pokryť územie väčšie než Texas a Arizona dokopy.
V uplynulom polstoročí stúpla priemerná teplota na Aljaške a na Sibíri o dva až tri stupne Celzia. O sto rokov sa teplota môže vyšplhať až o sedem stupňov. "Tieto zmeny sú prvými dôkazmi ekologických a spoločenských dôsledkov globálneho otepľovania," uvádza sa v zatiaľ najobsiahlejšom dokumente o zmenách arktickej klímy.
Zmeny podľa vedcov prebiehajú oveľa rýchlejšie, než pred piatimi rokmi predpokladali. Ak sa množstvo ľadu v lete zredukuje na minimum, do konca storočia by mohli ľadové medvede úplne vyhynúť.
Správa zároveň nezastiera, že topenie ľadu spôsobené údajne globálnym otepľovaním bude mať i pozitívne vedľajšie účinky. Ložiská ropy a zemného plynu budú ľahšie dosiahnuteľné. Zväčší sa plocha poľnohospodárskej pôdy a zvýšia sa výťažky z rybolovu.
Názov Arktída pochádza zo starogréčtiny a označuje územie ležiace pod súhvezdím Veľkej medvedice, medveď je po grécky arktos. Oblasť s rozlohou takmer 30 miliónov štvorcových kilometrov obývajú štyri milióny ľudí, medzi nimi 30 rôznych skupín pôvodného obyvateľstva.
(čtk)