BRATISLAVA - Nezamestnanosť neklesá tak rýchlo, ako tvrdia oficiálne hlásenia úradov práce. Vyplýva to z najnovšej správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá združuje tridsať najbohatších štátov sveta. Podľa "klubu bohatých" sa miera nezamestnanosti na Slovensku celý tento rok naďalej pohybuje nad osemnástimi percentami.
Podľa údajov OECD, ktoré sú vzhľadom na jednotnú metodiku jediným relevantným údajom pri medzinárodných porovnaniach, je pomer počtu nezamestnaných k obyvateľstvu v produktívnom veku vyšší už len v Poľsku. Štvrťročná "štandardizovaná miera nezamestnanosti" podľa OECD vychádza v prípade Slovenska zo štatistík európskeho štatistického úradu Eurostat.
V medzinárodných porovnaniach je miera nezamestnanosti na Slovensku tradične oveľa vyššia, ako tvrdia úrady práce. Tie v treťom štvrťroku 2004 evidovali v priemere 384 428 nezamestnaných (14,68 %), pričom Eurostat aj OECD hovoria o nezamestnanosti 18,1 %, ktorá zodpovedá vyše 470 tisíckam ľudí bez práce.
Až štvrtinový rozdiel medzi mierou nezamestnanosti podľa OECD a úradov práce vyplýva z rozdielnej metodiky ich výpočtu. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré združuje úrady práce po celom Slovensku, totiž nezamestnanosť počíta z počtu uchádzačov o zamestnanie. Na druhej strane OECD, rovnako ako Štatistický úrad SR či Eurostat, vychádza zo štatistických prieskumov zahrnujúcich aj tých nezamestnaných, ktorí sa z nejakého dôvodu o zamestnanie neuchádzajú a nie sú teda prihlásení na úradoch práce.
Vysoká nezamestnanosť ide ruka v ruke s nedostatkom voľných pracovných miest. Tie síce vďaka zvýšenému prílevu priamych zahraničných investícií pribúdajú, no ich vplyv do veľkej miery tlmia plánované hromadné prepúšťania v obrích firmách, akými sú Železnice SR, Železničná spoločnosť, Slovak Telecom či napríklad Slovnaft, ktoré tento rok znížili a plánujú znížiť zamestnanecké stavy spolu o vyše desaťtisíc ľudí.