Bratislava 7. novembra (TASR) - Cenu Jána Smreka si dnes na otvorení 4. ročníka Medzinárodného literárneho festivalu Jána Smreka 2004 prevzal v Zičiho paláci v Bratislave čuvašský básnik Gennadij Ajgi.
Ajgi patrí podľa riaditeľa festivalu Milana Richtera ku kandidátom na Nobelovu cenu za literatúru a k najznámejším po rusky píšucim básnikom. Na Slovensko prichádza po druhý raz, vyšli mu tu už dve zbierky Žena sprava a Predlžovanie odchodu. Ajgi nepíše rýmovanú poéziu, ale používa veľmi moderný jazyk, pričom sa nevyhýba ani starým šamanským spôsobom. Cenou Jána Smreka odmenený čuvašský básnik bol v 50. a 60. rokoch perzekuovaný, pretože sa priatelil s Borisom Pasternakom. Práve tento autor ho presvedčil, aby písal v ruštine a jeho dielo sa tak dostalo do sveta.
Gennadij Ajgi je najvýznamnejším hosťom tohoročného festivalu, počas ktorého budú môcť čitatelia v Bratislave, Trnave a Pezinku osobne spoznať 14 zahraničných spisovateľov z desiatich európskych štátov, ako aj domácich autorov. V programe štvordňového festivalu budú tri autorské čítania v Bratislave, jedno v Trnave a jedno v Pezinku, stretnutia zahraničných účastníkov so študentmi na FF UK v Bratislave i seminár o preklade poézie.
Zaujímavosťou autorských čítaní bude, že tu odznie vymierajúci jazyk lužická srbčina, či slovenčina spred 250 rokov, ako sa zachovala na Dolnej zemi. K prominentným hosťom patria aj švédski básnici Lennart Sjögren a Eva Runefeltová, luxemburský básnik a zakladateľ Európskej akadémie poézie Jean Portante, mladší renomovaní básnici z Írska - Pat Boran a z Holandska K. Michel, rakúski básnici-experimentátori Petra Ganglbauerová a Werner Herbst či lužickosrbský spisovateľ Benedikt Dyrlich. Z domácich príde Klára Jarunková, Mila Haugová či Dušan Mitana.
Cenu Jána Smreka doposiaľ dostali európski a svetoví autori, tentoraz pôjde do ázijskej krajiny severne od Turecka.
Festival od roku 2000 usporadúva Občianske združenie Svetový kongres básnikov, v jeho organizačnom výbore je Anton Hykisch, Ján Zambor, Peter Čačko, Smrekov syn Ivan Čietek a Milan Richter.