ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MARIAN JASLOVSKÝ
Internetových čitateľov sme sa opýtali, či internetová komunikácia môže spôsobovať problémy v komunikácii s reálnymi ľuďmi.
Stačí sa pozrieť na mňa. Na nete som vždy zábavný, inteligentný a vždy mám po ruke skvelú odpoveď. Niekedy moje príspevky dokonca uverejňujú aj v novinách a iní ľudia ich často citujú. Ale v skutočnom živote mám problémy osloviť dievča, ktoré sa mi páči. Mám problémy komunikovať s cudzími ľuďmi bez toho, aby som sa nepotil a nezajakával. A pritom som pekný, vzdelaný, mladý podnikateľ :-). Keď som bol pubertiak - čo nebolo až tak dávno - a nebol internet, akéto problémy som nemal, aj v skutočnom živote som bol taká hviezda ako dnes na internete. Takže podľa mňa naozaj život vo virtuálnom svete negatívne ovplyvňuje ten skutočný.
@ @ @
Keď sa tomu človek príliš oddá, reálny svet stráca jeho pozornosť a nevenuje mu dostatočnú energiu. A to je veľká chyba.
@ @ @
Myslím si, že komunikácia cez internet s cudzími ľuďmi dokáže pomôcť komunikovať a nabrať sebavedomie aj v reálnom živote. Chaty umožňujú človeku, ktorý ma záujem o komunikáciu, správať sa bez zábran a byť sám sebou. To mu zdvihne sebavedomie aj na komunikáciu v reálnom živote. Najväčší problém pri komunikovaní nie je to, "o čom sa len budeme baviť", ale strach z odmietnutia. V rôznych chatoch oslovíte desiatky ľudí, kým natrafíte na osobu, s ktorou sa dáte do ozajstnej debaty. Presne to isté platí aj v reálnom živote. Každý by si mal uvedomiť, že sa dá vsadiť a vyhrať alebo prehrať, ale nedá sa nevsadiť a vyhrať.
@ @ @
Je naozaj dosť veľký rozdiel osloviť babu na nete a niekde na ulici - to sa vôbec nedá porovnávať. Tak isto, keď ti baba neodpovie na nete, a keď ti v skutočnosti do očí povie: "Nechaj ma prosím ťa na pokoji, mám pocit, že si úchyl." Tak sa to na nete znáša oveľa ľahšie.
@ @ @
Je to moderná forma zoznamovania sa. Moja priateľka sa pred rokom vydala za svoju internetovú známosť do Švajčiarska. Jej manžel mi rozhodne nepripadá ako problematický jedinec, je menej problematický ako niektoré typy, ktoré môžete stretnúť v reáli.
@ @ @
Bol to aj môj problém, mala som obdobie, keď som tiež "visela" na chate denne, zažila som tam veľa srandy a aj niečo viac. Počas toho bláznivého obdobia som však zlyhávala v reáli. Dokonca som si narobila problémy, nemohla som sa sústrediť, stále som bola mysľou niekde inde. Unikala mi realita, zanedbávala som blízkych. Chatovanie je dobrá vec, môžeme sa len tak kedykoľvek baviť s ľuďmi z celého sveta. Druhá vec je závislosť od chatovania.
@ @ @
Ľudia, čo majú málo sebavedomia, sa čoraz väčšmi upínajú na virtuálny svet a vzďaľujú sa od toho reálneho. Takže komunikácia na nete zhoršuje komunikáciu v reálnom živote. Voľakedy ľudia museli komunikovať v reálnom svete, ak nechceli byť sami. Teraz im stačí net na to, aby mali pocit peknej ilúzie.
@ @ @
Keď má človek problém s komunikáciou, ide na chat, kde sa ľahšie uvoľní - je to neosobnejšie, ale zároveň sa dokáže hodiny baviť tým spôsobom, ktorý by v reáli nefungoval, obaja by sa cítili trápne. Svojho času som mal podobný problém. Potom som si jedného dňa povedal - dosť, a šiel som baliť baby. Spočiatku boli trapasy, ale keď sa chceš naučiť komunikovať, musíš to jednoducho skúšať.