V Kosove môžete kúpiť aj tradičné remeselné výrobky, podstatne lepší biznis sa však točí okolo falšovaných "značkových" tovarov.
V Ženeve alebo Berlíne by vás stáli náramkové hodinky Bulgari, Breitling alebo Tag Heuer jeden slušný mesačný plat. Za bránami generálneho štábu mierových síl NATO v Kosove sa pri stánku tlačia talianski karabiniéri s puškami a francúzski žandári v poľných uniformách, aby si ich kúpili za 35 eur.
Cesta do Londýna alebo Ríma za nákupom profesionálneho softvéru, posledných hitov alebo nových počítačových hier, vás môže pripraviť o 2000 eur aj viac. V uliciach Prištiny, hlavného mesta juhosrbskej provincie, ktorá už päť rokov žije pod správou OSN, ich dostanete so slovami "len pre teba, priateľu" za 20 eur.
"Jasné, že sú to falzifikáty, ale každý ich kupuje. Som policajt a kúpim si to," hovorí James, anglický príslušník medzinárodnej polície, ktorý prehľadáva regály nabité falošnými cédečkami s hudbou a softvérmi. "V Prištine nenájdete miesto, kde by ste si mohli kúpiť pravé cédečká, oblečenie či čokoľvek iné," hovorí. "Neexistuje totiž žiadny zákon o falšovaní, a tak to vlastne ani nie je nelegálne."
Hudobné CD stojí obvykle dve eurá, DVD sa dá kúpiť za šesť. Softvér, ktorý stojí v Paríži 900 eur, tu máte za desať.
Zákony zatiaľ mimo pozornosti
Kosovo sa dostalo pod správu OSN na jar roku 1999, keď boli odtiaľ bombardovaním NATO vytlačené srbské sily a ukončené represie Belehradu voči albánskemu obyvateľstvu. V nasledujúcich piatich rokoch sa tu vystriedali desaťtisíce vojakov NATO, medzinárodnej polície i pracovníkov rôznych organizácií OSN. Prichádzajú, aby zaviedli západné štandardy - i vládu zákona. Zákonodarstvo však v Kosove zatiaľ zostáva mimo hlavnej pozornosti.
Nemci cédečká, Taliani šatstvo
Je krásny jesenný deň, obrnené transportéry stoja pri strážnych vežiach a nemecký vojak si opodiaľ kupuje hodinky. Keď ich má, beží do vedľajšieho obchodu po slnečné okuliare. Pre športovo zameraných je tu rad imitácií tenisiek Nike, pre tých, ktorí si potrpia na štýl, zas plná polica spodnej bielizne značky Armani. "Angličania a Nemci kupujú cédečká, Taliani sa orientujú hlavne na šatstvo," hovorí predavačka Nita.
V Kosove je veľa pracovníkov mimovládnych organizácií a majú málo príležitostí, kde minúť svoje platy.
Hysni, ktorý má v centre Prištiny obchodík s cédečkami, sa teší, ako sa mu darí. "Cudzinci si väčšinou kupujú hudbu a počítačové hry. Vojaci sa tu menia každých šesť mesiacov a pred odchodom si vždy prídu nakúpiť."
Miliardy na falzifikáty
Podľa odhadov predstavuje trh so sfalšovanými výrobkami vo svete ročne okolo 600 miliárd dolárov, čo je sedem percent svetového obchodu. Falšuje sa široké spektrum výrobkov, vrátane cigariet, parfumov, odevov a liekov.
Interpol v roku 2003 otvorene priznal, že v Kosove sa voľne predávajú falzifikáty, ale zasiahnuť sa dá len ťažko pre veľké diery v zákonoch.
"Keď vidím v uliciach Prištiny toľko ilegálnych cédečiek, ktoré predávajú stovky predavačov, myslím, že by sme proti tomu mali niečo urobiť," povedal svojho času Jean-Christian Cady poverený v rámci misie OSN právnymi problémami. Zatiaľ sa tak však nestalo. Predaj a šírenie falzifikátov totiž nie je hlavnou chorobou Kosova.
Provincia je stále veľmi zraniteľná. Pri marcových nepokojoch Albánci zapálili stovky srbských domov, 19 ľudí zahynulo a štyritisíc ich pred násilím utieklo. "Na OSN a KFOR je toho veľa," hovorí zástupca mimovládnej organizácie, ktorá v Kosove pracuje už rok. "Ekonomika je v ruinách a vládne tu veľké etnické napätie. Falošné cédečká a tričká preto skutočne nie sú prioritou."
Obchod je obchod
Interpol vyslovil podozrenie, že peniaze z predaja falzifikátov plynú zločineckým gangom a extrémistickým skupinám v provincii, ktorá leží na križovatke tradičných pašeráckych ciest na Balkáne. Práve pašovanie drog a cigariet je podstatne väčším problémom ako pašovanie rolexiek.
Španielsky vojak Alejandro to vidí po svojom: obchod je obchod. "Kupujem darčeky pre svoju rodinu, pretože čoskoro odídem," vysvetľuje a prehrabuje sa v regáloch tričiek s nápisom Diesel. "Je to lacné, vyzerá to dobre, tak prečo by som si mal robiť starosti s tým, že je to napodobenina."
čtk/Reuters
FOTO - REUTERS A ARCHÍV
Vojaci, ktorí hliadkujú v uliciach Prištiny, nakupujú lacné cédečká či šatstvo rovno so zbraňou na pleci.