Amerika má staronového prezidenta. George Bush dokázal poraziť Johna Kerryho a s ním aj polovicu krajiny, ktorá je z jeho vládnutia na prášky. Bush vyhral jasne a aj porazení museli uznať, že Amerika patrí na ďalšie štyri roky jemu a jeho konzervatívnym názorom. Amerika si prežila malú vojnu o charakter krajiny.
Asi tridsať starších dám sedí a telefonuje. Množstvo ďalších pobehuje z miesta na miesto. Do budovy, ktorá zvonku pripomína darčekovú škatuľu (je celá zabalená do americkej zástavy a obrovských plagátov s tvárou prezidenta Busha), sa postupne trúsia desiatky ľudí s transparentmi. Všetci sú nervózni, nevyspatí a v očiach majú čudný výraz: je 12 hodín pred začiatkom volieb.
Centrála republikánov v Miami na Floride beží na plné obrátky. Vedia, že musia vydržať ešte aspoň jeden deň a potom sa pre nich skončí hlavná časť vojny, ktorú bojovali posledný mesiac.
Škandál sa nekonal
Vojna o Ameriku. Miestami to vyzeralo naozaj až tak vážne. Súboj medzi Georgeom Bushom a Johnom Kerrym bol ostrý a prenášal sa aj na obyčajných ľudí. Amerika už dávno nezažila také vzrušenie z politiky ako teraz.
"Prišla som až z New Yorku. Som tu, aby som pomohla zaistiť priebeh volieb," hovorí Sandra Rocheová a tvári sa, akoby monitorovala voľby v Bielorusku. Po niekoľkých hodinách sa už usmieva a priznáva, že je to oveľa lepšie, ako si myslela. "Žiadne porušenia volieb, žiadne podvody zo strany úradov."
Sandra má asi 60, v ruke blok, do ktorého si nemá čo zapísať a užíva si záujem médií. Hovorí, že je nezávislá pozorovateľka - tak to tvrdí aj program jej organizácie Ochrana volieb. Sama však oznamuje, že prišla hlavne preto, že neverí republikánom a špeciálne guvernérovi Jebovi Bushovi. "On zaistil víťazstvo svojho brata pred štyrmi rokmi. Myslela som si, že to bude chcieť urobiť aj teraz."
Po prvých hodinách sú mierne prekvapení aj dobrovoľníci, ktorí pomáhajú v kampani demokrata Johna Kerryho. "Všetko je v poriadku," hovorí Alex Desifeová, hovorkyňa Kerryho kampane v Miami. Rovnaké vety počuť aj z televízie. Médiá boli pripravené na škandál, ten sa však nekonal. Z rôznych štátov hlásili chyby, ale nič vážne. Celkovo dokonca nezlyhala ani technika. Niekoľko počítačov síce odmietlo poslušnosť, na niekoľkých sa údajne objavilo viac hlasov ako voličov a niektoré si nezapísali do pamäti, ako voliči hlasovali, volebné komisie však všetko zvládli.
V zákopoch
Voľbám však predchádzala doteraz nevídane ostrá kampaň. Plná útokov, zákerných trikov a najmä plná ľudí. Republikáni aj demokrati tvrdia, že na bojisku mali po milióne dobrovoľníkov. Obe strany hovoria, že prvý raz nemali problém nájsť ľudí na mravčiu prácu na ulici.
"Bush/Cheney, prosím, choďte voliť," hovorí staršia pani s bielou helmou na hlave a na čele s nálepkou Bush 04. Na tričku má odznak s nápisom: Som zbushovaná, posledných 72 hodín bez spánku.
"Štyri týždne sme sa nezastavili. Bolo tu asi 6000 dobrovoľníkov," hovorí Susie Martinová.
V deň volieb sa ešte raz všetci stretnú a vyrazia do ulíc. Už nechodia od domu k domu, časť ešte telefonuje a väčšina ide pred volebné miestnosti alebo jednoducho na frekventované križovatky.
Takýto obraz bolo vidieť v posledných dňoch stále častejšie. Cez víkend aj počas týždňa. Na križovatkách stáli ľudia s plagátmi. Autá trúbili. Časť ako prejav podpory, druhá na znak nesúhlasu. Médiá hlásili z Floridy aj prípad, keď muž vybehol autom na chodník a dobrovoľníkov mierne nabúral.
Demokrati tvrdia, že počas kampane zaklopali na osem miliónov dverí a 23 a pol miliónkrát zdvihli telefónne slúchadlá. Republikáni tvrdia, že hovorili s 18 miliónmi voličmi. Isté je, že obtelefonovali naozaj všetko, čo sa dalo a malo to aspoň trochu zmysel.
Pozemná vojna sa týkala predovšetkým Ohia, Pennsylvánie a Floridy. Troch štátov, ktoré mali rozhodnúť.
"Doteraz sa o mňa nikto nestaral a teraz mi volali v priebehu niekoľkých hodín oba tábory," hovorí Alfredo, ktorý sa po 20 rokoch na newyorskej burze stiahol do Miami Beach.
S rastúcou hystériou sa objavili aj správy, že niekto používa telefóny na nekalé účely. Demokrati obvinili republikánov, že v ich mene telefonovali nerozhodnutým voličom a tvrdili im, že John Kerry chce legalizovať svadby homosexuálov. Kerry má k tomu určite bližšie ako Bush, väčšina Ameriky je však proti, a tak počas kampane sobáše jedného pohlavia ani raz nepodporil.
Atmosféra bola taká vybičovaná, že denník The Miami Herald vyšiel v deň volieb dokonca so špeciálnou prílohou: Ako prežiť voľby v zdraví. Na dvoch stranách zhrnul, čo majú voliči, ktorí cítia stres, robiť, aby si pri sledovaní volebného spravodajstva neublížili: joga, prechádzka, na chvíľu vypnúť televízor, cvičiť, porozprávať sa s niekým, kto má rovnaké názory ako vy. To sú len niektoré rady, ktoré Američania brali smrteľne vážne.
V reklame
Ešte tvrdšie ako na ulici to bolo v televízii a rozhlase. Oba tábory kompletne obsadili reklamný trh. Volebné spoty všetko prevalcovali. Mediálne agentúry hlásili už týždne pred voľbami, že všetok reklamný čas je obsadený.
"Už nech sa to skončí. Voľby vyskakujú odvšadiaľ. Už sa nedá počúvať rádio, je tam viac volieb ako hudby," hovorí Camina Ruidová z Kubánsko-americkej národnej nadácie.
Už spoty politických strán boli tvrdé. Republikáni ukázali v jednom svorku vlkov bežiacich lesom a k tomu išiel text, že Amerike hrozia teroristi, a Kerry nie je dostatočne silný, aby pred nimi dokázal krajinu ochrániť. Demokrati zase ukázali Busha ako pštrosa s hlavou v piesku.
Niektoré reklamné spoty útočili na city. Republikáni použili 16-ročnú Ashley, ktorá 11. septembra stratila v Dvojičkách mamu a odvtedy sa uzavrela a prestala komunikovať so svetom. Všetko sa vraj zlomilo po stretnutí s Bushom.
Najtvrdšie však boli spoty, ktoré pripravili "nezávislé" skupiny podporujúce jedného z kandidátov. V jednom hovorí bývalý vojak o nezmyselnej vojne v Iraku, kde sa nenašli žiadne zbrane hromadného ničenia. Na záver ukáže kamera kýpeť jeho nohy, ktorý mu zostal po výbuchu. Asi úplne najodpornejší kus hovoril, že voliť Busha je ako bežať na paralympiáde. Aj keď vyhráte, stále ste retardovaný.
Demokrati podľa týždenníka Time tvrdili, že je to také odporné, že to museli pripraviť republikáni, aby ich mohli z toho obviniť.
Kerrydovolenka od Busha
V takejto atmosfére prišli prvé výsledky a s nimi prehra Johna Kerryho. Demokrati, médiá aj celebrity boli presvedčení, že Bush nemôže vyhrať. Vysoká účasť, silná kampaň a k tomu Irak. Nestačilo. Hneď ráno po volebnej noci sa začali trúsiť na letisko v Miami pozorovatelia a dobrovoľníci. Celú noc nespali, pochopili však, že voľby sa pre nich skončili. Ešte stále bolo vidieť, že sú ponorení hlboko vo vnútri, ako vojaci, ktorí sa po mesiacoch vracajú z Iraku. Ešte stále majú plnú hlavu bojov.
Ani bojovníci tejto vojny o Ameriku ešte celkom nezhltli, čo sa stalo. "Čo budem teraz robiť?" pýta sa ľudí naokolo právnik v červenom saku a žltej kravate, ktorý nechce povedať svoje meno. "Bol som pripravený, že budem vznášať žaloby a teraz idem domov." Ostatní rozprávajú podobné príbehy, ako pre voľby vynechali školu, opustili rodiny.
Po chvíľke právnik hovorí: "Asi si zoberiem na niekoľko dní kerrydovolenku."
Je však jasné, že všetci títo ľudia a všetci tí, ktorí túto časť vojny o Ameriku prehrali, by si najradšej zobrali dovolenku na štyri roky. Dovolenku od Busha.
Autor: Miami