Bushov kráľ je Karl Rove

Georgeovi Bushovi sa podarilo to, po čom republikáni túžili už od čias Ronalda Reagana. Krajina sa mení podľa ich predstáv. Jedným z najdôležitejších mužov v pozadí je Karl Rove, hlavný politický stratég Bieleho domu. Muž, ktorý určuje prezidentove ...

Karl Rove ukazuje nad hlavou Riceovej víťazný znak bushovcov - W. Fotografia je z predvolebnej kampane.


FOTO - ČTK/AP


Georgeovi Bushovi sa podarilo to, po čom republikáni túžili už od čias Ronalda Reagana. Krajina sa mení podľa ich predstáv. Jedným z najdôležitejších mužov v pozadí je Karl Rove, hlavný politický stratég Bieleho domu. Muž, ktorý určuje prezidentove rozhodnutia. Mal v rukách prezidentovu kampaň. Volajú ho kráľ Karl.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rove je politická mašina. Podľa médií má v Bielom dome výnimočné postavenie. Rozhoduje v podstate o všetkom, čo sa týka domácej politiky. Volajú ho päťrozmerný.

Najviditeľnejšie to bolo práve počas kampane. Podľa časopisu Newsweek bol jasným bossom. Mal v rukách naozaj všetko, ešte aj regionálni vodcovia republikánskej strany sa najskôr radili s ním, až potom urobili nejaký krok. Ľudia, čo s ním boli v kontakte, hovoria, že si vybudoval veľmi účinnú sieť cez elektronickú poštu.

SkryťVypnúť reklamu

Bush vyhral voľby vďaka veriacim a ľuďom, ktorým zo všetkého najviac išlo o zachovanie tradičných hodnôt: rodina na čele s mužom a ženou, právo na život silnejšie ako právo ženy rozhodnúť sa.

Dnes je to všetkým jasné, ešte pred týždňom sa ale ozývali aj medzi republikánmi hlasy, že Rove vedie stranu do záhuby: veľmi úzka skupina ultrakonzervatívnych voličov predsa nebude na víťazstvo stačiť. Stačila. Akurát sa ukázalo, že ultrakonzervatívna je väčšia časť Ameriky. Rove to pochopil ako prvý.

Bushov stratég zariskoval a namiesto zmiernenia rétoriky a snahy osloviť stredového, nerozhodnutého voliča, išiel po voličovi, ktorý je veriaci.

Podarilo sa mu získať katolíkov a dokonca aj hispáncov, ktorí dlhé roky jasne patrili demokratom. Len černošských voličov sa mu nepodarilo presvedčiť.

SkryťVypnúť reklamu

Rove upriamil pozornosť na Kerryho názory na základné otázky a tým ho najviac oslabil. "Robil to veľmi šikovne. Voľby, kde sa prezident pokúša o znovuzvolenie, by mali byť referendom o ňom. Jemu sa však podarilo z volieb urobiť referendum o Kerrym," hovorí Stephen Hess z Brookings Institution.

Rove bude mať veľmi ťažkú úlohu. Vďaka veriacim voľby vyhrali a oni teraz od Bieleho domu čakajú, že program, ktorý ich oslovil, aj naplnia. Bude to práve na Karlovi Rovovi, aby ustrážil pomer, ktorý bude ešte prijateľný aj pre umiernenejších Bushových voličov. Lámať sa to môže na interrupciách. Bush v kampani naznačil, že by mohol pretlačiť ich zákaz. Veriaci presne na to čakajú. Umiernení však tvrdia, že to by bolo príliš a išlo by o zásah do základných občianskych práv.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Washington

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 577
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 295
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 097
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 314
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 855
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 404
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu