Odborníci odhadujú, že dosahuje veľkosť iba troch až piatich centimetrov. Riaditeľka galérie Eva Luptáková hovorí, že pracovníci galérie si na drobných tvorov rýchlo zvykli a nijako im neprekážajú. Chrániť však musia podkrovné priestory, kde majú uchované archívne materiály. Tie by mohol trus netopierov poškodiť.
"Podkrovie je rozdelené do viacerých častí, v niektorých máme uložené dokumenty a iné cenné materiály. Zistili sme, že netopiere sa už dostali aj sem. Spoločne s ochranármi sa snažíme nájsť možnosti, ako zároveň ochrániť náš majetok a zachovať kolóniu netopierov," hovorí riaditeľka. Riešením by bolo kompletné zatesnenie priestorov a štrbín, ktoré chce galéria pred netopiermi ochrániť.
"Zatiaľ aspoň najrizikovejšie miesta zatesníme stavebnou penou. Vo zvyšnej časti podkrovia budú mať voľný pohyb," dodáva riaditeľka. Netopiere z galérie sa pomaly ukladajú na zimný spánok. Galeristi odhadujú, že kolónia netopierov má asi 500 jedincov. S trusom netopierov zatiaľ galéria vážnejšie problémy nemá - tento drobný druh ho počas zimy vyprodukuje iba okolo 15 - 20 kilogramov. Priestory pravidelne čistia.
Úplne iný problém musia v týchto dňoch riešiť ochrancovia prírody v Muránskej planine. Najväčšia kolónia netopiera obyčajného a ostrouchého, ktorá žije v kostole v Ratkovej, tu za dlhé roky vyprodukovala tony trusu. Ten už začal dokonca ohrozovať statiku kostola. Ochranári spoločne s mimovládnou organizáciou Skupina na ochranu netopierov začnú kostol v druhej polovici novembra čistiť.
Ratkovský kostol je zrejme slovenskou raritou
Na Slovensku žije 26 druhov netopierov, všetky sú chránené. Zmiešaná kolónia netopiera obyčajného a ostrouchého, ktoré žijú na povale ratkovského kostola, sa považuje za najväčšiu. Ako nám povedal Marcel Uhrín zo správy Národného parku Muránska planina, v kostole žije približne päťtisíc netopierov. Trus sa hromadil na povale kostola 20 - 30 rokov a dnes sú ho tam tony. V niektorých častiach povaly haldy trusu dosahujú aj meter - dva a z veľkej časti je ním povala takmer vyplnená. Toto množstvo zaskočilo aj dlhoročných ochrancov prírody. Pri ďalšom hromadení trusu hrozilo, že by sa povala kostola mohla prepadnúť a vzácny objekt z 15. storočia by sa natrvalo poškodil. "Je predpoklad, že v druhej polovici novembra by sme mohli začať nánosy odstraňovať," hovorí Marcel Uhrín. V budúcnosti chcú ochranári čistiť priestory kostola pravidelne a zároveň ochraňovať unikátnu netopieriu kolóniu. (eta)