BRATISLAVA - Krátko pred začiatkom rokovaní medzi pivovarmi a politikmi o poklese predaja piva sa vzťahy medzi malými a veľkými pivovarmi opäť vyostrili. Malé pivovary pohrozili, že ak zatiaľ jednotné Združenie výrobcov piva a sladu nebude presadzovať zníženie spotrebnej dane špeciálne pre menších výrobcov, budú svoje záujmy obhajovať samostatne.
Rokovania zástupcov pivárskeho priemyslu a vládnej koalície majú riešiť možnosti stabilizácie predaja piva, potom, ako sa pivovarníci sťažovali na vysoké dane. Ministerstvo financií, i väčšina koalície však úvahy o poklese daní odmietajú. "Po poslednom rokovaní s ministrom financií nám pivovary garantovali, že predložia aj iné návrhy. Bolo im vysvetlené, že sadzby znižovať nemôžeme," povedal poradca ministra financií Peter Papanek.
Pivovarníci inú možnosť nevidia. "V združení máme stále rozdielne názory na spotrebné dane, ale ak chceme niečo dosiahnuť, pred vládnu koalíciu by sme mali predstúpiť s jednotným postupom. Naše rokovania s odborníkmi poukázali na to, že zníženie daní je hlavnou možnosťou.
Nič iné, ako napríklad dotácie či zvýhodňovanie úverov, nie je možné," povedal prezident pivovarníckeho združenia Štefan Karšay.
Vnútorné rozpory medzi pivovarmi spočívajú v požadovanom rozsahu zníženia daní. Dnes pre veľké pivovary platí sadzba 50 korún na jeden stupeň Plato a jeden hektoliter a pre menšie je to sadzba 37 korún.
Pivovarníci si pred nadchádzajúcimi rokovaniami s vládnou koalíciou budú môcť zaspomínať na spolu strávené chvíle. Premiér Mikuláš Dzuridna navštívil nitriansky pivovar spoločnosti Heineken, ktorý už dnes pivo nevyrába. FOTO - TASR
Podľa Karšaya združenie požaduje, aby sadzba dane pre veľké pivovary klesla čo najnižšie k minimálnej 30-korunovej hranici, ktorú stanovuje Európska únia. Eduard Rada, majiteľ jedného z menších pivovarov Steiger, upozornil, že takéto výrazne zníženie sadzby pre veľké pivovary môže v konečnom dôsledku znevýhodniť menšie pivovary. "Nezávislé pivovary presadzujú, aby sa sadzba pre veľké pivovary znížila len na 40 korún a pre malé na 20 korún. Čím sa totiž veľkým pivovarom s vyššou produkciou piva viac znížia dane, tým im potom zostane neúmerne viac peňazí na marketingové kampane a podobne. Veľkým pivovarom zostanú k dobru stovky miliónov korún, ale v malých ide len o desiatky miliónov," vysvetlil Rada s tým, že ich žiadosti o menej razantné zníženie spotrebných daní pre veľké pivovary zaťažia menej aj štátnu pokladnicu.
Veľkí producenti holandský Heineken, pivovar Šariš ovládaný juhoafrickým koncernom SAB a topoľčiansky Topvar totiž ovládajú až viac ako 85-percentný trhový podiel, a tak ich celkové odvody daní sú oveľa vyššie.
Autor: R