BRATISLAVA - Ministerstvo financií dnes začne preverovať cenovú politiku spoločnosti Slovnaft. Jej cieľom je zistiť, či pri stanovovaní cien pohonných látok firma neporušuje zákon.
Slovnaft tvrdí, že je na kontrolu pripravený a svoje trhové postavenie nezneužíva. "Rešpektujeme kompetencie ministerstva financií, ako aj Protimonopolného úradu. Stojíme si však za tým, že naša cenotvorba je transparentná a Slovnaft upravuje ceny len podľa vývoja na svetových trhoch s ropnými produktmi," reagovala hovorkyňa Slovnaftu Kristína Félová.
Ministerstvo financií môže začať cenové vyšetrovanie, ak Protimonopolný úrad uzná, že kontrolovaný subjekt má monopolné postavenie. Za takéto označil úrad aj postavenie Slovnaftu.
Kontrola by mala preukázať, či nedochádza k ohrozeniu trhu vplyvom nedostatočne rozvinutého konkurenčného prostredia. To by mohlo napríklad nastať vtedy, ak by Slovnaft pri tvorbe cien nevychádzal len z oprávnených nákladov a primeraného zisku.
Pri porušení môže ministerstvo udeliť pokutu vo výške rozdielu medzi dohodnutou cenou a oprávnenou cenou, alebo pokutu do výšky jedného milióna korún. Prípadne môže pristúpiť k regulácii ceny.
Cenovú politiku Slovnaftu kritizujú najmä autodopravcovia. Združenie Česmad už vyzvalo úrady na prešetrenie stanovovania cien Slovnaftu, ktorý podľa nich v cenách neodzrkadľuje vysoké ceny ropy na svetových trhoch, ale predovšetkým svoju maržu. Neoprávnenosť nákladov podľa argumentácie Česmadu dokazuje aj to, že Slovnaft naftu predáva lacnejšie v Česku ako na Slovensku.
Podnikatelia už dlhšie žiadali, aby štát zabezpečil prísnejší dozor nad cenovou politikou rafinérie Slovnaft. Vláda na to reagovala zmenami zákona o cenách, ktoré rozširujú kompetencie Protimonopolného úradu. Ak ich potvrdí parlament, úrad bude môcť pokutovať prípadné zneužívanie dominantného postavenie ktoréhokoľvek podnikateľa, nielen pri vynucovaní neprimeraných obchodných podmienok, ale aj neprimeraných cien.
Akú pokutu môže dostať Slovnaft?
- vo výške rozdielu medzi dohodnutou cenou a cenou, ktorá mala byť dohodnutá v súlade s cenovými predpismi, alebo
- do výšky jedného milióna korún, ak sa rozdiel medzi cenami nedá vyčísliť
- až do výšky dvoch milión korún, ak kontrolný orgán opakovane zistí porušenie cenovej disciplíny v priebehu 12 mesiacov. V tomto prípade môže podať podnet na zrušenie živnostenského oprávnenia
Zdroj: Zákon o cenách
Čo je zneužívanie dominantného postavenia?
Dominantné postavenie na trhu vzniká vtedy, ak podnik nie je vystavený podstatnej súťaži alebo vďaka svojej ekonomickej sile sa môže správať nezávisle.
Zneužitím dominantného postavenia na trhu je:
- priame alebo nepriame vynucovanie neprimeraných obchodných podmienok,
- hrozba obmedzenia alebo obmedzenie výroby, odbytu alebo technického vývoja tovaru na úkor užívateľov,
- uplatňovanie rozdielnych podmienok voči jednotlivým podnikateľom, ktorými sú znevýhodňovaní v súťaži,
- vnútenie aj iných podmienok nesúvisiacich s predmetom zmluvy,
- dočasné zneužívanie ekonomickej sily s cieľom vylúčiť súťaž.
Zdroj: Zákon o ochrane hospodárskej súťaže