Nie je minerálka ako minerálka. Na pultoch obchodov možno nájsť aj tzv. prírodné liečivé vody, ktoré majú povolenie od ministerstva zdravotníctva a zákon ich označuje za lieky. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Reforma zdravotníctva od decembra uzákoní prísne predpisy pri plnení, skladovaní a predaji prírodných liečivých vôd. Nedávno schválená novela zákona o liekoch totiž zaradila prírodné liečivé vody medzi lieky. Zo zákona tak budú musieť spĺňať prísne požiadavky na kvalitu, účinnosť a bezpečnosť a výrobky budú musieť mať povolenie na uvedenie na trh.
Novela prijíma smernicu Rady Európskeho hospodárskeho spoločenstva o zosúladení právnych predpisov členských krajín únie vzťahujúcich sa na využívanie a obchodovanie s prírodnými minerálnymi vodami. Prírodné liečivé vody sú podľa europravidiel liekom a vzťahujú sa na ne prísnejšie podmienky ako na obyčajné minerálky.
"Kategória prírodných liečivých vôd je špecifická. Okrem nich existujú ešte prírodné minerálne vody a prírodné pramenité vody. Ak je na obale napísané, že ide o prírodnú liečivú vodu, musí mať liečivé účinky," vysvetľuje Radovan Pekník z Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov. "Obyčajne býva na etiketách takýchto výrobkov aj zoznam chorôb, pri ktorých liečení pomáhajú," dodáva.
Výrobcovia nealko nápojov čakajú na smernicu ministerstva zdravotníctva, ktoré presne definuje prísne podmienky, o ktorých sa zmieňuje novela zákona o liekoch. "Na rozdiel od bežných liekov očakávame, že prírodné liečivé vody budú voľne dostupné aj v obchodnej sieti. Predajné pulty s týmito baleniami by však mali byť oddelené od obyčajných minerálnych a pramenitých vôd," tvrdí Pekník.
Zvýšenie nákladov v súvislosti s uzákonenými prísnejšími predpismi pri plnení, skladovaní a predaji prírodných liečivých vôd podľa výrobcov nehrozí. Už teraz sú totiž podmienky prísne, od apríla tohto roku ich určuje odborné usmernenie ministerstva zdravotníctva. Prírodné liečivé vody môžu napríklad pochádzať len zo zdroja podzemnej vody vyhláseného za prírodný liečivý zdroj, nesmú sa dezinfikovať alebo obohacovať o baktériostatické látky. Rovnako ako iné vody nemôžu byť vystavené slnečnému žiareniu, napríklad vo výklade.
(tv)
Prírodné liečivé vody
Cígeľka
Je vhodná pri žalúdočných a črevných chorobách, pri poruchách látkovej výmeny (cukrovka, dna, tučnota) a pri chorobách horných ciest dýchacích podľa pokynov lekára.
Korytnica
Obsahuje vysoké množstvo železa. Tento prvok je súčasťou krvného farbiva - hemoglobínu - a zaisťuje dodávku kyslíka z pľúc do tkanív. Železo podporuje telesný rast, zvyšuje odolnosť proti chorobám, zabraňuje únave.
Stop Stress
Má výrazný protistresový účinok. Pomáha pri trávení, spomaľuje fyziologické starnutie buniek, pôsobí proti migréne.
Sulinka
Pomáha pri liečbe vredovej choroby gastroduodena, funkčných poruchách čriev, cukrovky, dny, chronických infektov močových ciest a lability nálad. Je možná aj liečba inhaláciou výparov pri chronických zápaloch horných dýchacích ciest.
Fatra Extra
Je liečivá minerálna voda s trojnásobne vyšším obsahom minerálnych látok ako normálna Fatra. Majú zásadité účinky a pozitívne ovplyvňujú žalúdočné prostredie. Rozdiel medzi Fatrou a Fatrou Extra je v miere mineralizácie - Fatra Extra obsahuje až trojnásobné množstvo minerálov a stopových prvkov, preto je dôležité jej dávkovanie.