ILUSTRAČNÉ FOTO - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
V každej drogérii je na výber niekoľko druhov zubných kefiek. Vo väčších obchodoch si možno vybrať z niekoľkých desiatok rôznych typov. V posledných rokoch sa ku klasickým kefkám pridávajú aj elektrické. Ponúkajú efektívnejšie a rýchlejšie čistenie zubov.
Na trhu je niekoľko druhov elektrických kefiek. Okrem rôznych spôsobov čistenia zubov sa odlišujú aj v spôsobe napájania. Tie lacnejšie používajú tužkové batérie. Ich výhodou je, že sú vhodné na cesty. Ušetriť možno, ak použijeme dobíjateľné batérie.
Drahšie kefky majú zabudované akumulátory a špeciálny držiak, v ktorom sa dobíjajú. Ak by sa baterky vybili, kefka by sa dala používať len na manuálne čistenie, na ktoré nie je veľmi vhodná. Lepšie typy kefiek sú však väčšinou vybavené práve dobíjateľnými akumulátormi.
Vyššiu cenu kefiek kompenzuje, že nie je určená len pre jedného - každá sa skladá z tela a násady, ktorá sa dá vymieňať. Väčšinou už priamo pri kúpe dostaneme spolu s prístrojom aj minimálne dve násady.
História
Prvá elektrická zubná kefka pochádza ešte z roku 1880. Stála 50 centov a ponúkal ju Dr. Scott. Za túto cenu ju sľuboval doručiť kamkoľvek na svete a ak by niekto nebol s výrobkom spokojný aj vrátenie peňazí.
Kefka mala s elektrinou spoločné len to, že obsahovala pár zmagnetizovaných drôtikov. Dr. Scott tvrtil, že jej používanie má liečebné účinky rovnako ako jeho elektrický hrebeň či elektrické vložky do topánok. Výrobky z jeho dielne mali vyliečiť maláriu, zápchu, ochrnutie či reumu.
Éra elektrických zubných kefiek, aké poznáme dnes, sa začala asi pred 50 rokmi. Prvé elektrické kefky len napodobňovali pohyb pri klasickom čistení zubov. Hlava so štetinami sa hýbala dopredu a dozadu. Dnes už takýto model veľmi nevidieť - aj preto, že odborníci odporúčajú použiť takýto výrobok maximálne na čistenie topánok.
Je lepšia elektrická alebo klasická kefka?
Výskumy hovoria v prospech elektrických kefiek, pretože dokážu ekektívnejšie a rýchlejšie odstraňovať zubný plak. Ich prevaha bola zrejmá predovšetkým pri dlhodobých testoch. Za dve minúty čistenia elektrickou kefkou sa zo zubov odstránilo viac zubného plaku ako pri šesťminútovom mechanickom čistení.
Mnohí sa obávajú, že elektrická kefka by im mohla poškodiť zubnú sklovinu. Nie je to pravda. Vďaka rýchlemu pohybu štetín pri elektrickom čistení totiž treba vynaložiť oveľa menšiu silu ako pri mechanickom umývaní zubov. Podľa rôznych výskumov používatelia klasických kefiek tlačia na zuby až dvojnásobne silnejšie ako tí, ktorí používajú elektrické prístroje. Zubnú sklovinu môže poškodiť skôr nadmerná sila ako rýchlosť pohybu štetín.
Výhodou elektrických kefiek je aj ich nenáročné používanie. Pri umývaní klasickou kefkou si treba osvojiť množstvo špeciálnych pohybov, aby bolo čistenie čo možno najdôkladnejšie.
So správnym čistením zubov majú často problém nielen deti či chorí ľudia. Pri elektrických kefkách je oveľa väčšia voľnosť. Mnohých navyše moderné kefky motivujú k častejšiemu čisteniu zubov. Napríklad deti si nimi čistia zuby oveľa radšej a aj dlhšie.
Nevýhodou elektrickej kefky je, že na začiatku jej používania môžu krvácať ďasná. Väčšinou je to však spôsobené zápalovými zmenami pri výmene kefiek. Hlavnou nevýhodou je ich niekoľkonásobne vyššia cena oproti klasickým.
Jeden výskum ukázal, že ľudia nevedia odhadnúť, ako dlho si v skutočnosti čistia zuby. Respondenti si čistili zuby a potom mali povedať, ako dlho to trvalo. Z ich odpovedí vyplynulo, že priemerný čas čistenia bol 141 sekúnd. V skutočnosti to však bolo len 78 sekúnd.
Človek by si mal čistiť zuby minimálne dvakrát denne dve až tri minúty.
Moderné elektrické kefky
Elektrické kefky sú v súčasnosti väčšinou kruhového tvaru. Najjednoduchšie napodobňujú pohyb zo strany na stranu. Lepšie aj cirkulujú - buď všetky štetinky naraz, alebo jednotlivé trsy štetín samostatne. V takom prípade každý trs rotuje v opačnom smere ako susedný.
Najlepšie výsledky v testoch dosahujú kefky s rotačnými oscilačnými pohybmi. Okrem toho, že hlava rotuje, vychyľuje sa aj dozadu a dopredu. Podľa výskumov dokážu odstrániť o sedem percent viacej zubného povlaku ako klasické zubné kefky. Rotačné prístroje dokážu oscilovať rýchlosťou až 7-tisíc otáčok za minútu.
Sonické kefky nerotujú, ale vibrujú veľmi vysokou rýchlosťou. Hlava kefky dokáže vyvinúť vibrácie vo frekvencii až 40-tisíc kmitov za minútu.
Kto chce aj naďalej zostať pri klasike, nemusí sa báť, že bude mať viac kazov, ale zuby si musí čistiť oveľa precíznejšie a dlhšie.
Zdroj: www.zuby.cz
Ceny elektrických zubných kefiek
Pohyby zo strany na stranu (side-to-side) 200 - 1000 Sk
Cirkulárne pohyby 500 - 1500 Sk
Ultrazvukové vibrácie (ultra-sonic vibration) 3000 - 5000 Sk
Rotačné oscilačné pohyby (hlava rotuje a súčasne sa
vychyľuje dozadu a dopredu) 2000 - 3000 Sk
Counter oscillation (rotujú jednotlivé trsy štetín,
pričom každý sa otáča v opačnom smere ako vedľajší trs) 2000 - 3500 Sk