Pestovateľ Vereš má vo svojej zbierke rôzne druhy kaktusov od Kanady až po Patagóniu v Južnej Amerike a je na ne patrične hrdý. Medzi najvzácnejšie zaraďuje severoamerické kaktusy a najstaršie sú asi 40-ročné svokrine stoličky. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Život Gabriela Vereša sa prispôsobuje kaktusom. V záhrade svojho domu v Sliači neďaleko Zvolena ich pestuje približne šesťtisíc. Jeden z najväčších slovenských pestovateľov však tvrdí, že kaktusy nepovažuje za najvhodnejší darček od priateľov. Nemá ich už totiž kde umiestňovať.
Ako väčšina záľub aj pestovanie kaktusov je dielo náhody. Asi pred 40 rokmi dostal prvý kaktus od brata z Prahy. "Nevedel som, čo s ním mám robiť, ako sa oň starať, tak som si kúpil knihu o pestovaní kaktusov a vydržal som pri nich dodnes," hovorí. Dnes už jeho záhradu tvorí zopár riadkov zeleniny a všadeprítomné kaktusy. Obľúbené rastliny má dokonca aj na čajových pohároch. Pani Verešová má pre pestovateľskú vášeň manžela pochopenie a stará sa o svoje sukulenty.
"Na nič iné vlastne nemáme čas. Starostlivosti o rastliny venujeme približne polovicu dňa," hovorí medzi sadenicami kaktusov. Ich deti zatiaľ o pestovanie neprejavili záujem, takže nádej už vkladá len do vnúčat. "Ak o pestovanie kaktusov nebude mať nikto záujem, ponúknem ich nejakej botanickej záhrade, o ktorej budem vedieť, že bude schopná sa o ne postarať."
Vereš o hodnote zbierky nehovorí, len sucho o časti svojho života skonštatuje, že je nevyčísliteľná. Podľa odhadov sa môže pohybovať v sume niekoľko stotisíc korún. Kaktusy sa dožívajú 100 až 200 rokov. Väčšie majú hodnotu viac ako tisíc korún.
Na Slovensku je zaregistrovaných okolo 300 pestovateľov kaktusov. V susednom Česku je situácia podstatne lepšia. Počty aktívnych pestovateľov sa odhadujú na dvetisíc.