. Z tejto sumy už firma podľa vlastných vyjadrení uhradila 3,5 miliardy.
Exekútori chcú zostávajúce peniaze od Jukosu získať predajom aktív jeho hlavnej ťažobnej divízie Juganskenftegaz. Analytici sa domnievajú, že vláda sa teraz snaží prispôsobiť svoje celkové daňové pohľadávky voči Jukosu predajnej cene tejto divízie. Ruská vláda najala na ohodnotenie Juganskneftegazu investičnú banku Dresdner Kleinwort Wasserstein. Namiesto odporúčanej ceny 14 až 17 miliárd dolárov však mieni vychádzať z ceny 10,4 miliardy dolárov, čo podľa banky zodpovedá najpesimistickejšiemu scenáru.
"Transparentnosť je veľmi nízka, pretože všetko je riadené politicky," povedal agentúre Reuters analytik Ron Smith z maklérskej firmy Renaissance Capital. "Mojím najhorším scenárom boli daňové nedoplatky 15 až 16 miliárd dolárov, už sme však na sume 17,6 miliardy dolárov," dodal.
Jukos je podľa pozorovateľov obeťou kampane, ktorú proti firme vedie Kremeľ, aby sa pomstil jej hlavnému vlastníkovi Michailovi Chodorkovskému (na fotografii Reuters) za jeho politické ambície. Chodorkovskij je od vlaňajšieho októbra vo väzbe a v súčasnosti ho súdia za daňové úniky a podvod pri privatizácii. (čtk)