Výnosnosť doplnkového poistenia i životného poistenia sa pohybuje okolo dvoch až piatich percent. Inak je to pri podielových fondoch. "Porovnávať výnosnosť fondov s inými sporivými produktmi je veľmi ťažké. Fondy totiž môžu byť zamerané na úplne rozdielne investičné nástroje, od veľmi bezpečných, no s potenciálne nízkym výnosom, po rizikovejšie s potenciálom vysokého zhodnotenia, ale aj určitej straty. Takže by bolo nesprávne porovnávať výkony napríklad fondu peňažného trhu s akciovým fondom alebo porovnávať akciový fond s termínovaným bankovým vkladom," hovorí šéf Asociácie správcovských spoločností Lubor Kyselý.
Porovnateľný je podľa neho napríklad peňažný korunový fond s 12-mesačným termínovaným bankovým vkladom. "Tie sú, podľa mňa, na prakticky rovnakej úrovni z pohľadu bezpečnosti. V súčasnosti sú takéto vklady na Slovensku ročne úročené od nuly približne do troch percent. Peňažné korunové fondy vykazujú za ostatných 12 mesiacov zhodnotenie v priemere zhruba na úrovni 4,5 percenta," hovorí Kyselý.
Investori do akciových podielových fondov môžu počítať s priemernou 9-percentnou návratnosťou, podľa štatistík z minulého roku. Tí, ktorí zverili peniaze do dlhopisových fondov v slovenských korunách, získali vlani okolo 10 percent, no boli i také, ktoré investície svojich vkladateľov znehodnotili.
Výnosnosť sa zatiaľ nedá posúdiť pri bankových sporivých produktoch, pretože takmer neexistujú. "Súčasné bežné sporenie bude potrebné upraviť na dôchodkové sporenie, pôjde však viac-menej o nastavenie technických parametrov," povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Eva Güttlerová.