So žiadosťou o odpustenie penále netreba chodiť do pobočky Sociálnej poisťovne osobne. Stačí, ak ju dlžník pošle poštou.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Neplatiči odvodov dostali od Sociálnej poisťovne poslednú šancu. Ak do konca roka zaplatia svoje dlhy, poisťovňa im odpustí penále. Po troch rokoch ide o druhý generálny pardon. "Tentoraz už naozaj posledný," tvrdí ekonomický riaditeľ Sociálnej poisťovne František Kurej. Zmena legislatívy totiž odpúšťanie penále v budúcnosti neumožní.
Dlžníci, ktorí sa chcú vyhnúť plateniu penále, musia svoje dlhy na poistnom splatiť tak, aby boli najneskôr 31. decembra 2004 na účte Sociálnej poisťovne. Do konca februára 2005 budú musieť následne doniesť alebo poslať pobočke poisťovne žiadosť o odpustenie penále. Žiadosti, ktorej vzor bude zverejnený na internetovej stránke Sociálnej poisťovne aj na pobočkách, poisťovňa vyhovie, ak dlžník istinu svojho dlhu splatil a nemešká s platením aktuálnych odvodov.
Sociálna poisťovňa si od amnestie sľubuje, že neplatiči splatia svoje dlhy. Kurej predpokladá, že do fondov poisťovne týmto spôsobom pritečie 1 až 1,2 miliardy korún. Zhruba rovnakú sumu by mala poisťovňa odpustiť na penále. Ku koncu minulého roka Sociálna poisťovňa evidovala takmer 30-tisíc neplatičov poistného s dlhom aspoň 50-tisíc korún.
Zamestnanci, za ktorých ich zamestnávateľ neplatil odvody, nemajú v Sociálnej poisťovni žiadny dlh. Ten je totiž evidovaný na meno ich zamestnávateľa. Odpúšťanie dlhov sa teda týka najmä neplatičov spomedzi živnostníkov a firiem.
Generálny pardon je nepriamou formou štátnej pomoci. O veľkých dlžníkoch sa preto bude rozhodovať až v Bruseli. Pôjde o neplatičov, ktorí požiadajú o odpustenie alebo zníženie penále za viac ako stotisíc eur, čiže takmer štyri milióny korún. "Máme aj takých dlžníkov, pochádzajú najmä z konca 90. rokov," hovorí Kurej. Európska komisia bude rozhodovať aj o amnestii neplatičov podnikajúcich v niektorých citlivých oblastiach.
Penále neodpustia všetkým žiadateľom
Keďže je odpustenie penále nepriamou štátnou pomocou, o niektorých amnestiách bude rozhodovať Európska komisia:
* ak výška odpusteného alebo zníženého penále spolu s poskytnutou štátnou pomocou za posledné tri roky presiahne stotisíc eur,
* ak ide o žiadateľa z odvetvia dopravy,
* ak ide o žiadateľa, ktorého predmetom podnikania sú činnosti spojené s výrobou, spracovaním alebo marketingom výrobkov z oblasti poľnohospodárstva, rybného hospodárstva a vodohospodárstva,
* ak žiadateľ vykonáva činnosti súvisiace s vývozom,
* ak ide o štátnu pomoc závislú od použitia domáceho tovaru pred dovezeným.
Sociálna poisťovňa je v mínuse
Odpúšťanie penále by malo zvýšiť záujem neplatičov vrátiť svoje dlhy a Sociálnej poisťovni sa tak aspoň sčasti podarí zaplátať dieru v hospodárení. Už tento rok budú oproti plánovaným príjmom poisťovni chýbať dve až tri miliardy korún. Jednorazový príjem peňazí od amnestovaných neplatičov zníži do konca roku tento deficit o viac ako miliardu korún.
Riziko negatívneho vplyvu hospodárenia Sociálnej poisťovne na deficit verejných financií sa však bude v budúcnosti zvyšovať. Paradoxne sa o to postará kľúčová reforma, ktorá má dôchodkový systém zmeniť k lepšiemu.
Od januára sa totiž budú môcť všetci pracujúci rozhodnúť, že polovicu svojich dnešných odvodov do priebežného dôchodkového systému presmerujú na vlastné účty v penzijných fondoch. To na niekoľko rokov spôsobí výpadok časti príjmov Sociálnej poisťovne, ktorá ich bude musieť nahradiť privatizačnými príjmami za predaj SPP, ktoré dnes ležia v centrálnej banke, aby sa v budúcnosti mohli na tento účel použiť.
Koľko peňazí bude Sociálnej poisťovni chýbať, dnes nevie povedať nikto. Bude to totiž závisieť od toho, koľko ľudí sa do reformy zapojí. (tv, ij)