Ktoré úrady mali zásadné pripomienky, nám včera na tlačovom odbore ministerstva "nestihli zistiť".
Podpredseda Pál Csáky potvrdil, že zmluva sa chystá do vlády. "Principiálne výhrady" k nej nemá, ale výhrady svedomia podľa neho definuje príliš široko. Chýba mu úprava, ako možno zmluvu vypovedať, a ocenil by väčšiu diskusiu. Práva, ktoré priznáva katolíckym veriacim, možno podľa Csákyho vnímať ako ich pozitívnu diskrimináciu. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic však doteraz pozitívnu diskrimináciu veľmi kritizoval.
Svoju zmluvu o výhradách svedomia pripravuje aj jedenásť registrovaných cirkví a náboženských spoločností. Ondrej Prostredník z evanjelickej cirkvi hovorí, že na nej teraz pracujú jednotlivé cirkvi, diskusia sa vedie najmä "o rozsahu oblastí, ktoré by mala pokrývať". Cirkvi majú aj špecifické požiadavky vyplývajúce z ich vierouky. Prostredník však hovorí, že nechcú spôsobiť ťažkosti. Ministerstvo spravodlivosti chce zmluvy prijať spoločne.
Návrh zmluvy zverejnilo ministerstvo minulý rok v apríli, potom na pripomienky reagoval Vatikán.
Katarína Závadská z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied hovorí, že zmluva je protiústavná, lebo "zasahuje do práv a slobôd zaručených ústavou, ktorá hovorí, že politika tohto štátu nemá byť založená na ideológii a náboženstve".
Zmluva o výhradách svedomia je treťou čiastkovou zmluvou, ktorá vyplýva zo základnej zmluvy s Vatikánom, a je svetovým unikátom. (haj)
O čom je zmluva
* Zmluva nadraďuje katolícke normy zákonom štátu, jej ustanovenia majú mať prednosť pred zákonmi štátu, čo ministerstvo spravodlivosti zdôvodňuje tým, že "sloboda svedomia predstavuje najvyšší prejav dôstojnosti človeka".
* Podľa zmluvy je možné odmietnuť konanie "nezlučiteľné s náukou viery a mravov katolíckej cirkvi". Možnosť uplatniť výhradu svedomia sa má týkať najmä zdravotníkov, ktorí by mohli odmietnuť "vykonávať umelé prerušenie tehotenstva, umelé alebo asistované oplodnenie, pokusy a nakladanie s ľudskými orgánmi, zárodkami a pohlavnými bunkami, eutanáziu, klonovanie, sterilizáciu a antikoncepciu".
* Právo na výhradu svedomia zmluva priznáva učiteľom pre "vyučovanie určitých predmetov" a používanie "určených učebných textov", právnikom, exekútorom a sudcom pre "právne služby" a "rozhodovanie rozvodových vecí" a zamestnancom, pre "výkon práce v nedeľu a v dňoch cirkevných sviatkov".
Čo sa jej vytýkalo
* Zasahuje do suverenity, porušuje rovnosť a zásadu nediskriminácie.
* Obmedzuje prístup žien k nektorým zákrokom, na čo majú zákonné právo. V ich okolí sa nemusí nájsť lekár, ktorý im predpíše antikoncepciu, alebo umožní interrupciu či sterilizáciu. Mohol by tak ohroziť aj ich život.
* Deti dostanú jednostranné informácie a obmedzí sa ich prístup k informáciám v škole.