Podľa politikov sediacich v slovenskom parlamente homosexuáli na takéto pochody právo nemajú. Ak sú inak orientovaní, nemajú o tom hovoriť, a všetko bude v poriadku. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Tému registrovaných partnerstiev homosexuálov mieni dnes vo výbore pre európske záležitosti otvoriť poslanec Jozef Heriban (ANO). Chce dosiahnuť, aby sa o tejto téme hovorilo v parlamente a aby o nej na pôde Európskej únie nehovorili iba ministri za KDH.
Nie je isté, či Heriban vo výbore uspeje, pretože viacerí jeho členovia s rokovaním o tejto téme nesúhlasia.
Predseda eurovýboru Tibor Mikuš (HZDS) si myslí, že výbor by sa mal zaoberať dôležitejšími vecami, a toto nie je "téma, ktorá by rezonovala na Slovensku".
Ďalší členovia výboru, Juraj Blanár (Smer) a Ján Cuper (HZDS), zaradenie témy do rokovania nepodporia. Róbert Madej (Smer) je presvedčený, že "práva všetkých menšín sú v súčasnosti upravené dostatočne".
Predseda SMK Béla Bugár si myslí, že neustále otváranie tejto témy škodí práve homosexuálom, lebo sa "zbytočne upriami pozornosť na problém, ktorý zatiaľ nebol problémom". Niekto si podľa neho chce na tom "vytĺcť politický kapitál" a pripomenul Heribanovu snahu presadiť kvóty na účasť žien v parlamente. Pritom práve Heriban pripravil kolegyňu Evu Černú o miesto na kandidátke do europarlamentu. "Čo to je, keď to nie je len politikárčenie?" spýtal sa Bugár.
František Mikloško (KDH) nevidí v diskusii zmysel. "Je to zásadná otázka, či uznáme rodinu ako zväzok muža a ženy, alebo nie," vraví.
Heriban namieta, že sa nemajú stotožňovať pojmy manželstvo a registrované partnerstvo. Tomáš Galbavý (SDKÚ) považuje Heribanovu iniciatívu za legitímnu snahu ANO oživiť svoju voličskú základňu, ale "to nie je téma pre slovenský parlament". (rp)
Politici o homosexualiteOsloveným politikom sme položili otázku, aký je ich názor na homosexualitu.
Eva Černá (ANO): "Je to niečo, s čím mnoho ľudí žije a stotožňuje sa s tým. Ostatní by to mali rešpektovať, tak ako my ostatní chceme byť rešpektovaní."
Tibor Mikuš (HZDS): "Homosexualitu tolerujem, ale jednoducho sa mi nepáčia ich prejavy intolerancie, povedzme, usporadúvaním rôznych verejných pochodov a predvádzaním sa."
Jozef Heriban (ANO): "Homosexualita je tak stará ako ľudstvo samo. Prevažná väčšina takto orientovaných jedincov sa takto narodila. Nemali by sme homosexuálov označovať za hriešnych ľudí, posúvať ich na okraj spoločnosti. Vynikajúci vedci, umelci, športovci boli aj homosexuáli a posunuli civilizáciu dopredu."
Béla Bugár (SMK): "Samozrejme, nemám inú možnosť a tolerujem to, pokiaľ nechodia tak, že ja som homosexuál, kto je viac. Tiež nehovorím o tom, čo som, do médií. Nezúčastňujem sa rôznych protestných akcií. Je to moja vnútorná vec. Keď to bude každý brať takto, je to absolútne v poriadku."
Ján Cuper (HZDS): "Myslím si, že to nie je stav prírodný, ale nadobudnutý, a nemyslím si, že by to bol ten hlavný problém, čím sa treba zaoberať."
Róbert Madej (Smer): "Homosexuálov treba v spoločnosti akceptovať a vyrovnať sa s tým, že tu sú a existujú, ale myslím si, že to stačí."
František Mikloško (KDH): "Je to absolútne každého osobná vec, do ktorej sa absolútne nemiešam."
Tomáš Galbavý (SDKÚ): "Nechám si svoj názor pre seba, aby som nepatril medzi tých, ktorí chcú o tejto téme prostredníctvom médií diskutovať celospoločensky. Keď bude čas, vyjadrím sa."
Karol Fajnor (KSS): "Možno je to určitá odchýlka, ktorá neznamená, že ten človek je menej hodnotný. Nerád by som bol, aby boli títo ľudia diskriminovaní."
Juraj Blanár (Smer): "Homosexualita je vec, ktorá nie je celkom v poriadku z medicínskeho hľadiska. Na týchto ľudí je potrebné nazerať ako na ľudí, ktorí sú medicínsky kdesi inde ako bežní ľudia. Samozrejme, musia mať zaručené práva ako iní." (rp)